Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit balící papír s listy pomocí sava

Jak vyrobit balící papír s listy pomocí sava
Při procházce přírodou nás upoutávají krásné barvy spadaných listů. Sesbírejme jich několik a vyrobme si originální balící papír s podzimními motivy technikou savení.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Suché listí, balící papír, SAVO v lahvičce s rozprašovačem, lihové mořidlo na dřevo, rukavice, igelit, barevnou tuš.

Postup

  1. Spadané listy složíme na sebe a na několik hodin je zatížíme knihou, aby se srovnaly. Rovné a nezkroucené listy budeme později potřebovat pro šablonování. Stačí lehká zátěž, která listy nepoškodí.

  2. Na stůl rozložíme igelit nebo balící fólii, abychom jej nepoškodili barvením. Arch obyčejného silného bílého balícího papíru položíme na podložku a natřeme jej jedním nebo dvěma lihovými mořidly na dřevo (kupř. červenou a hnědou).

  3. Mořidlem pokryjeme celý arch papíru, přičemž barvy můžeme překrývat přes sebe. Po uschnutí lihový papír zesvětlí a zůstává rovný. Papír necháme proschnout a pak na něj rozložíme listy. Savo nalijeme do lahvičky s rozprašovačem a vše postříkáme. Pracujeme v rukavicích a při práci větráme.

  4. Savo stříkáme asi ze vzdálenosti 50 cm po celé ploše krouživými pohyby a necháme je působit. Potom z listů odsajeme vlhkou vatičkou přebytečné savo, aby nestékalo na papír. Po dostatečném vybělení listy sundáme.

  5. Vybělená místa krásně prokreslí obrysy listů, které zůstanou pod šablonou tmavé. Zbytky sava pak odstraníme ve vodní lázni nebo osprchováním. Papír nemáčíme příliš dlouho, avšak dobře jej omyjeme. Obrysy se trochu změkčí, lihová barva však dobře drží.

  6. Archy papíru zavěsíme kolíčky na šňůru a necháme je uschnout. Potom papír srovnáme žehličkou nastavenou na nejvyšší stupeň. Otočíme-li papír na rubovou stranu, uvidíme výraznou kresbu sytě červených listů s hrubě vybělenými místy. I tato strana je použitelná.

  7. Nakonec můžeme listy ještě zvýraznit typickým žilkováním. Prohlédneme si pozorně kresbu žilek na uvadajících listech a perem namočeným do barevné tuše nakreslíme žilky v siluetách listů. Můžeme přitom střídat různé barvy, třeba červenou, hnědou a zelenou.

  8. Při balení by papír na krátkých stranách měl přesahovat krabičku o polovinu její výšky plus 2,5 cm. Dlouhé strany po zabalení by se měly překrývat dvěma centimetry. Kouskem průhledné pásky papír zachytneme ke krabičce, zabalíme ji a okraj založíme. Záložku přilepíme zevnitř oboustranně lepící páskou. Horní stranu přeložíme, přilepíme a boční chlopně přehneme šikmo dovnitř.

  9. Okraj spodní strany založíme dovnitř, zvedneme a nenápadně přilepíme oboustranně lepící páskou. Ze zbývajícího pruhu papíru složíme dvakrát mašli, uprostřed slepíme a střed ovážeme lýkem. Balíček též převážeme lýkem a oboustranně lepící páskou mašli přilepíme.

  10. Válcovou krabičku zabalíme do pruhu papíru, okraj zahneme a nenápadně zevnitř přilepíme. Okraje u dna a víka by měly sahat do poloviny víka plus 2,5 cm (viz krok 8). Okraje válce paprskovitě složíme dovnitř, přelepíme oboustranně lepící páskou a překryjeme kolečkem. K víčku přilepíme ozdobnou mašli.

Pepův tipSavo Perex pro bělení prádla i lihová mořidla na dřevo koupíme v drogerii.
Zaschlé mořidlo na papíře vydrží i máčení vodou a téměř nepouští.
Pro savení i máčení ve vodě lze použít i obyčejný silný bílý balící papír. Málo klížený a nekvalitní papír raději nepoužíváme.
Pro stříkání sava lze použít prázdnou lahvičku s rozprašovačem od staré kolínské.
Při práci se savem používáme gumové rukavice a větráme.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Související články

Pořadač z krabice 13  fotek

Pořadač z krabice

V dnešní době, kdy každá recyklace odpadu je potřebná, můžeme i my přispět "svojí troškou do mlýna". Máme-li doma odstřižky od DC fixu, použijeme je n ...


Savené a voskovými pastely malované tričko 11  fotek

Savené a voskovými pastely malované tričko

Při vzpomínce na krásnou letní dovolenou si jistě vybavíme okamžiky strávené na prosluněné pláži u vody či v lese na houbách, svěží rána na rozkvetlé ...


Zářivé svícny 11  fotek

Zářivé svícny

Kouzelné a barevné svícínky projasní pochmurné zimní dny. Mihotavý plamínek, který prosvítá veselou malbou na skleničkách, nás potěší a tak trochu nah ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×