Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sádrokarton deska Rigips se hodí i pro úpravu stěn

Sádrokarton deska Rigips se hodí i pro úpravu stěn
Předstěny a obklady stěn ze sádrokartonových desek Rigips jsou konstrukce, kterými můžeme esteticky vylepšit stávající povrchy stěn a příček, ale také zlepšit jejich akustické vlastnosti. Tím, že do konstrukce předstěny vložíme tepelnou izolaci, zvýšíme tepelně izolační vlastnosti stěny. Vytvořený meziprostor mezi sádrokartonovým obložením a stěnou můžeme využít například pro vedení instalací.
reklama

Sádrokartónová deska Rigips. Podle toho, jakým způsobem je sádrokarton ke stěně připevněn, hovoříme o předstěnách spřažených, volně stojících nebo o obkladech stěn.

Předstěny spřažené:jsou předstěny montované na konstrukci z CD profilů, které jsou spřažené s podkladní stěnou stavěcími třmeny.

Předstěny volně stojící:jsou předstěny montované na konstrukci z CW profilů, které jsou na podkladní stěně nezávislé.

Obklad stěn: tzv. „suchá omítka“ je lepený obklad sádrokartonovými deskami Rigips, které jsou ke stěně lepené tmelem Rifix. Technologie lepení sádrokartonových desek se používá pouze pro svislé konstrukce.

Montáž spřažených předstěn

Na podlaze si vyměříme polohu obvodového profilu UD. Značkovací šňůrou, tzv. „brnkačkou“, na podlaze vytyčíme polohu obvodového UD profilu.

Tyto profily před jejich osazením podlepíme pěnovým napojovacím těsněním Rigips.

UD profily připevníme plastovými natloukacími hmoždinkami (v případěbetonové podlahy), případně jinými vhodnými připevňovacími prostředky podle druhu podlahy. Vzájemná rozteč jednotlivých připevnění je max. 800 mm. Vzdálenost prvního připojení od rohu místnosti je maximálně 200 mm.

Stavěcí třmeny před jejich připevněním na zeď také podlepíme napojovacím těsněním.

Podle budoucího umístění CD profilů vyměříme polohu stavěcích třmenů. Rozteč svislých CD profilů je 625 (600) mm. Maximální vertikální rozteč třmenů je 1 250 mm. Poslední horní třmen umisťujeme do takové výšky, aby horní přesah CD profilu byl maximálně 250 mm. Stavěcí třmeny kotvíme k podkladní zdi plastovými natloukacími hmoždinkami.

Po připevnění stavěcích třmenů postupně montujeme svislé CD profily. Délku CD profilů volíme tak, aby při vložení CD profilu do spodního UD profilu byla mezi horním koncem CD profilu a stropem mezera cca 50 mm. Jednotlivé CD profily zůstávají v podlahovém UD profilu volně nasunuty (UD a CD profily vzájemně nespojujeme!).

Po nasunutí do podlahového UD profilu je ustavíme do svislé polohy a pak spojíme s předem namontovanými stavěcími třmeny pomocí šroubů do plechu (typ LB), a to 2 ks šroubů na 1 třmen.

Mezi profily konstrukce vložíme izolaci z minerálních vláken, která se běžně prodává buď v rolích (např. Isover Piano), nebo v deskách (např. čedičovou izolaci Orsil Orset). Minerální izolaci vkládáme bez mezer v celé ploše konstrukce.

Opláštění konstrukce provádíme sádrokartonovými deskami tl. 12,5 mm, které osazujeme nastojato. K opláštění používáme pokud možno celé sádrokartonové desky Rigips. Využití menších dílů desek je přípustné za podmínky, že výška dílu je minimálně 400 mm a nejsou použity dva a více menších dílů v těsném sousedství nad sebou. Při opláštění je nutné zajistit, aby byly příčné (vodorovné) spáry sousedních desek vzájemně vystřídány alespoň o 400 mm a nedocházelo tak k vytváření křížových spár. Desky ke svislým profilům konstrukce připevňujeme samořeznými šrouby typu TN délky 25 mm po 250 mm. U podlahy je vhodné ponechat asi 10 mm širokou spáru, kterou posléze vyplníme spárovacím tmelem.

Po dokončení opláštění zatmelíme hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami.

Do předsazené stěny, která má funkci vnitřního zateplení obvodové stěny, doporučujeme v celé její ploše aplikovat spojitě parozábranu, kterouke konstrukci předstěny přichytíme terči z oboustranně lepicí pásky.Nutnost vložení parozábrany záleží na konkrétních podmínkách každé aplikace a lze ji posoudit jen na základě tepelně-technického výpočtu.

Vybíráme z knížky Sádrokarton zvládneme sami – Pracovní postupy krok za krokem. Další informace o produktech na www.rigips.cz.

Autor: Rigips (text, foto a realizace)

Související články

Veletrh FOR ARCH nabídne letos poprvé různá denní témata 4  fotek

Veletrh FOR ARCH nabídne letos poprvé různá denní témata

V pořadí sedmadvacátý ročník stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční na konci září v Praze-Letňanech, bude mít velmi bohatý program. Poprv ...


Zvládněte malířské techniky jako od malíře 9  fotek

Zvládněte malířské techniky jako od malíře

Malování stěn barvami zvládne kdekdo. Ostatně není to až tak moc složité. Složitější už je vytvořit dekorativní styl podle některé z malířských tec ...


Sádrokarton do vlhkých prostor 5  fotek

Sádrokarton do vlhkých prostor

Při rekonstrukci nebo stavbě domu či bytu je nutné si hned na začátku uvědomit, že všechny stavební materiály nejsou stejné, a stejně tak všechny s ...


Obloukové průchody 5  fotek

Obloukové průchody

Mezi některými místnostmi stačí vybudovat pouze průchod, neboť dveře by zde spíše překážely. Většinou jde o případ průchodu mezi kuchyní a jídelnou ne ...


Sádrokartonový podhled 5  fotek

Sádrokartonový podhled

Nejen nerovné stropy se spárami, které jsou tak obvyklé v panelových domech, vyřeší, jestliže je obložíte sádrokartonem. Sádrokartonové desky se montu ...


Sádrokarton pro stěny i strop 5  fotek

Sádrokarton pro stěny i strop

Sádrokartonové desky se vyrábějí v různých tloušťkách i provedení. Jsou vhodné jak na vybudování příček k rozčlenění interiéru, tak i na podvěšený str ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×