Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rychlost stavby domu překvapila

Rychlost stavby domu překvapila

Ten příběh, jakoby se často opakoval. Mladá rodina s dětmi bydlí v panelovém domě se vším, co k takovému bydlení patří. Mít svůj byt je důležité, ale když panelák, musíte počítat s tím, že uslyšíte, co zrovna sousedi dělají, budete mít problém s omítkou, křivými zdmi a v případě výhledu z okna se snad pokocháte výhledem, v tom lepším případě. Také proto většina z nás zatouží po vlastním domě. V dnešní době to nemusí být až tak velký problém. Hypotéky jsou více než dostupné a vy můžete prodat byt, přestěhovat se na chvíli do podnájmu a mezitím si nechat postavit domek. V tomto případě hraje kromě peněz také roli čas. Jak je tento sen reálný?

reklama

Rodinný domek nedaleko Berouna dokazuje, že tento sen může být rychlou skutečností. Na počátku byl opravdu panelákový byt, jenž se během necelého roku proměnil v rodinný dům s krbem. Rodina si nejprve sehnala pozemek a zbývalo rozhodnout co a z čeho stavět. Investoři věděli, že chtějí patrový dům s dispozičním řešením 5+1 a sedlovou střechou. Nejprve uvažovali o dřevostavbě či klasické cihle, ale pak se přiklonili k montované stavbě. Právě kvůli rychlosti stavby. Oslovili několik firem s tím, že porovnají nabídky. Od prvního jednání jim však byl sympatický dům z keramického betonu.

Líbilo se jim, že se mohli okamžitě podívat na vzorový dům, ale také do výroby, kde jim bylo vše vysvětleno proč a co jak se dělá, a co to vlastně ten keramický beton či Liapor je. V podstatě se rodina přesvědčila o tom, že není beton jako beton.

Není beton, jako beton - Liaporbeton

Liaporbeton je něco zcela jiného, než běžný železobeton u klasického paneláku jak jej všichni známe. Jedná se o tzv. lehký beton, který má stejnou pevnost a trvanlivost jako klasický beton, ale navíc nabízí lepší zvukovou i tepelnou izolaci a především mikroklima srovnatelné s tradiční cihlou. Lehkosti betonu se dosáhne tím, že se klasické kamenivo nahradí keramickým kamenivem Liapor. Při výrobě Liaporu se vytěžená hlína upravuje, granuluje na malé kousky, které procházejí rotační pecí a expandují při teplotě okolo 1.100°C. Tak vznikají lehké keramické kuličky s výbornými užitnými vlastnostmi, mezi které patří pevnost a vynikající tepelně izolační vlastnosti. Ještě tu je navíc argument vysoké požární odolnosti a stálosti vůči extrémnímu střídání teplot. Jednoduše řečeno ani mráz ani vedro jej „nerozhází“. Z Liaporbetonu se vyrobí stavebnice, která se podle projektu skládá až na místě stavby přímo na základovou desku.

Původně si z nabídky výrobce vybrali dům Poseidon, ale manželka investora, měla několik zásadních připomínek a ty nakreslila do plánu. Výrobce rodině nakonec volal, že se jim nápady natolik líbí, že z toho udělají novinku roku 2014 a tak vznikl Zefyros. Připomínky byly zejména praktického rázu ve smyslu jak maximálně využít prostor. To se zřejmě podařilo více než dobře, protože Zefyros patří nyní mezi nejžádanější rodinné domy v projektu Dům jedním tahem.

Rychlost byla na prvním místě

Výrobce dává možnost vybrat si ze tří variant, jak dům investor převezme. Záleží na něm, co si vybere a jakou cestu zvolí. V zásadě může mít hrubou stavbu domu, nebo dům postavený na klíč či uzavřenou stavbu k dokončení. Podobně jako většina zájemců manželé zvolili dům k dokončení. Byli předem domluveni s místními firmami, že dům dodělají podle jejich představ, a něco si manželé zvládli udělat úplně sami. Dům k dokončení byla uzavřená stavba se vším všudy, to znamená i s okny, střechou, komínem, dveřmi apod. Od podpisu smlouvy na podzim roku 2013 chvíli trvalo, než byl k dispozici pozemek – konkrétně v květnu 2014.

Na konci července byla předána hrubá stavba k dokončení a v listopadu se rodina stěhovala.

Zajímavosti ze stavby

Náš investor měl k dispozici svažitý pozemek, který byl svou členitostí zajímavý, ale na druhou stranu bylo nutné se vypořádat s vodou, tak aby nezatěžovala objekt při deštích. Bylo jim nabídnuto řešení, postavit dům na podsypu z Liaporu. Jakmile geologický průzkum schválil tuto možnost, vykopala se zhruba půlmetrová jáma s rovným dnem, která se vyspádovala do stran. Udělaly se drenáže s odvodem vody do retenční nádrže. Do takto připravené jámy se nasypal podsyp Liapor, který se pouze zhutnil vibrační deskou. Dodáme jen, že Liapor je uložen a zakryt geotextilí, aby se do něj nedostaly nežádoucí nečistoty. Na takto připravené vrstvě podsypu z Liaporu byla provedena základová betonová deska. Majitelům to spíše připomínalo plovoucí podlahu, pořád netušili, jak to funguje. Dnes ale ví, že by neměnili. Podsyp z Liaporu má výborné tepelně-izolační vlastnosti. To se projevilo hned první topnou sezonu.

Dům k dokončení byl osazen střechou Bramac, komínem Schiedel, okny Kalibra s izolačními trojskly doplněnými bezpečnostní fólií, schodišťovým systémem Liapor apod. Majitelům se hrozně líbilo, jak šly dokončovací práce rychle od ruky. Stavba je normálně připravena tak, že všude byly nachystané drážky a otvory pro rozvody, vytrubkování pro vypínače, zásuvky apod. Vůbec nic se nesekalo, stačilo jen natáhnout kabely nebo trubky. Dodavatel nabízel možnost změn před zahájením výroby, ale investoři nic neměnili a všechno rozmístění jim dodnes vyhovuje.

Jak se podařilo izolovat a udržet teplo?

Protože v okolí domu byl zaveden plyn, byla volba kotle vcelku jasná. Investor váhal zpočátku se stavbou krbu, ale dnes je rád, že se pro něj rozhodl. V domě je udělán rozvod teplého vzduchu, a proto topí v krbu pokaždé, když je potřeba. Kromě atmosféry je krb více než užitečný. Kombinací stěn z Liaporbetonu, zateplení polystyrenem 16 cm, podsypem z Liaporu a krbové vložky rodina docílila minimálních nákladů na vytápění.

Dům z Liaporbetonu je dodávaný jako skládačka a je zajímavou alternativou bydlení. V době, kdy rychlost a peníze hrají zásadní roli, je pro mnoho investorů velkou příležitostí. Dům a jeho uživatelé, který jsme navštívili, nebyli ambasadoři dodavatelské firmy, ale spokojení lidé, kteří se těší z toho, co mají. Po dvou letech by prý absolutně nic neměnili.

Inspiraci najdete na www.dumjednimtahem.cz.

Autor: Liapor (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nejprodávanější dům za rozumné peníze 5  fotek

Nejprodávanější dům za rozumné peníze

Když se někde dočtete, že je něco nejprodávanější, tak vás zcela jistě bude zajímat proč. A pokud budou důvody rozumné, a po daném produktu třeba z ...


Rychle postavený dům za rozumné peníze 5  fotek

Rychle postavený dům za rozumné peníze

Většina z nás sní o vlastním domě, protože poskytuje nezaměnitelný komfort a soukromí. Podobný cíl měla i manželská dvojice z Karlovarska, která se ...


Snadná cesta k rodinnému domu 7  fotek

Snadná cesta k rodinnému domu

Možností jak postavit vlastní dům je obrovské množství, stejně jako materiálů, které lze použít. Každý jde svou cestou, která je více méně utvářena ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
0
sadSD Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 leossilny
0
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Luba
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Kapková závlaha Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
Dřezy Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tom
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×