Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rychlokurz o elektrickém vytápění – 2. část: typy

Rychlokurz o elektrickém vytápění – 2. část: typy

O elektrickém vytápění se v posledních letech hodně píše, na trhu je řada výrobků, objevují se pojmy jako nízkoteplotní velkoplošné podlahové nebo stropní elektrické vytápění, silným tématem je sálavé vytápění a sálavé panely. Spolu s tím se často zmiňuje otázka regulace elektrického vytápění jako jedna ze silných stránek tohoto způsobu topení. Dnes se podíváme na typy elektrického vytápění a způsob regulace.

reklama

Elektrické podlahové vytápění

Topné kabely a rohože ECOFLOOR jsou určeny převážně do konstrukcí „mokrým“ procesem – do betonů a tmelů. Obvykle jsou aplikovány v místnostech, kde je podlahovou krytinou dlažba, například v koupelnách a kuchyních.

Z hlediska funkčnosti je elektrické podlahové vytápění naprosto shodné s teplovodním podlahovým vytápěním – elektrické vytápění se však vyznačuje snazší instalací, vyšší flexibilitou a nižšími pořizovacími náklady. Principem je zahřátí konstrukce podlahy na teplotu jen o něco vyšší, než je teplota vzduchu. Protože však hřeje velká plocha, je tento systém schopen vydat dostatek energie k vyhřátí místností – proto se obecně označuje jako velkoplošné nízkoteplotní vytápění.

Podstatnou výhodou elektrického podlahové vytápění je, že se snadno reguluje. Správná regulace je zároveň podmínkou hospodárnosti provozu. Pomocí centrální řídící jednotky je možné nastavit teplotu individuálně v každé místnosti. Centrální jednotka se umísťuje na vhodném místě v domě, a umožňuje jak individuální regulaci teploty v místnostech, tak rovněž centrální ovládání z jednoho místa. Je možné regulovat i jednotlivé části podlahy, například je vhodné mít možnost zvýšit teplotu před francouzskými okny. Vyšší typy regulací umožňují ovládání i přes internet, jiné nejsou propojeny kabely, ale komunikují spolu bezdrátově a jsou tak ideální například při rekonstrukci.

Topná folie ECOFILM je vhodná pro vytápění laminátových a dřevěných plovoucích podlah.

Elektrické stropní vytápění

Systém stropního vytápění je stále opomíjenou oblastí, přestože má proti podlahovému vytápění své charakteristické výhody – lze u něj instalovat vyšší příkon (140-200 W/m2) než do podlahy (40-100 W/m2), protože u stropu není na obtíž jeho vyšší teplota (cca 45°C), která by u podlahy byla neakceptovatelná. Také je proti podlaze k dispozici větší účinná topná plocha, protože na strop se na rozdíl od podlahy neumisťuje žádný nábytek. Vytápění se stropními foliemi ECOFILM je vysoce ekonomické a nákladově velmi úsporné - zvýšením teploty povrchů jednotlivých konstrukcí lze docílit tepelné pohody již při nižší teplotě prostředí, což představuje nezanedbatelnou úsporu.

Topné folie ECOFILM prohřívají sádrokartonové stropní desky, které se pak chovají jako sálavé panely. Protože u stropní konstrukce na rozdíl od podlahy není na závadu vyšší teplota podhledu, vyrábějí se folie ECOFILM-C ve výkonech 140 W/m² a 200 W/m². Šířka folií je 500 a 400 mm, aby odpovídala systémovému rastru SDK konstrukcí. Stejně jako u podlahových folií, i u stropních jsou v nabídce fólie se sníženým příkonem 100 W/m², určené speciálně pro nízkoenergetické (NED) a pasivní domy.

Sálavé vytápění

Trvale rostoucí zájem zákazníků o sálavé topné panely ECOSUN vedl k rozšíření nabídky o nový výrobek – skleněný panel ECOSUN G s potiskem. Nejde o "nový výrobek" v plném významu tohoto označení, ale spíše o inovaci stávajících skleněných panelů ECOSUN G. Doposud byly tyto panely nabízeny v černém, bílém, nebo zrcadlovém provedení, nově je lze opatřit také vysoce kvalitním barevným potiskem, který infračervené topné panely změní v ojedinělý a nepřehlédnutelný doplněk interiéru.

Sálavé vytápění má ve srovnání s klasickým konvekčním (radiátory) řadu výhod. Nedochází u něj k přepalování a vysušování vzduchu ve vytápěné místnosti a k masivnímu víření prachových částic, což ocení lidé s alergií na prach. Ideální je při tomto typu ohřevu i rovnoměrné rozložení teploty vzduchu od stropu k podlaze vytápěné místnosti. Pro moderní sálavé konvektory a panely je navíc typický perfektní vzhled a snadná instalace i regulace.

Držák ručníků je proveden z leštěné nerezové pásové oceli 4x30mm. Jeho instalací se standardní skleněný panel GR změní v elegantní koupelnové topidlo s madlem, na které lze zavěsit ručník nebo osušku.

Autor: Fenix (text a foto)

Související články

„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část I. 12  fotek

„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část I.

O elektrickém vytápění se v posledních letech hodně píše, na trhu je řada výrobků, objevují se pojmy jako nízkoteplotní velkoplošné podlahové nebo ...


„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část III. 15  fotek

„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část III.

O elektrickém vytápění se v posledních letech hodně píše, na trhu je řada výrobků, objevují se pojmy jako nízkoteplotní velkoplošné podlahové nebo ...


Postup instalace topné rohože ECOFLOOR pod dlažbu s bezdrátovou regulací Watts 16  fotek

Postup instalace topné rohože ECOFLOOR pod dlažbu s bezdrátovou regulací Watts

Instruktážní videa patří mezi nejnázornější pomůcky, jak vysvětlit způsob instalace jednotlivých topných systémů. Pracovníci firmy FENIX Jeseník pr ...


Bezpečný vstup nebo chodník zajistí v zimě před ledem a sněhem elektrické topné prvky 10  fotek

Bezpečný vstup nebo chodník zajistí v zimě před ledem a sněhem elektrické topné prvky

Společnost FENIX, náš největší výrobce elektrických topných systémů, je široké veřejnosti známá jako výrobce nízkoteplotních velkoplošných topných ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×