Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Riwall 4v1, užitečná kombinace křovinořezu, vyžínače, plotostřihu i pily

Riwall 4v1, užitečná kombinace křovinořezu, vyžínače, plotostřihu i pily

Zahrada je místem relaxování, zdrojem potěšení, ale také místem, kde se občas pořádně zapotíme. Proč? Komě posekání trávníku je potřeba upravit živý plot, ostříhat okrasné keře, prořezat ovocné stromky, vyčistit svah za domem nebo chalupou a zbavit se úporného plevele a náletových křovin v těch odlehlejších a přiznejme si, občas zapomenutějších místech. Takže kromě sekačky to chce ještě pár užitečných pomocníků, jako je křovinořez nebo strunovka, plotostřih a pilka.

reklama

V případě většiny zahradního nářadí máme na výběr mezi elektrickým, motorovým nebo aku, každý si může zvolit podle libosti. V případě, že máme malý a členitý pozemek nebo jen kousky trávy mezi záhony a okrasnými solitéry, může strunovka nahradit i sekačku a tu si vůbec nemusíte pořizovat. Pro menší plochy okolo domu a v dosahu zásuvek si klidně vystačíme i s elektrickým pohonem. Abychom nemuseli tahat za sebou kabely na členitější zahradě a motat se s nimi okolo stroímů, zvolíme akunářadí, které už si v současné době nezadá s elektrickým nebo benzínovým. Pokud se nechceme starat o to, jestli nám vystačí kabel elektrického přívodu ani hlídat nabité baterie a chceme si být jistí, že sekat, řezat, vyžínat budeme moci u domu, chalupy, u babičky i v zahrádkářské kolonii, zvolíme benzínový pohon. Přece jen, tenm kanystr se do auta nebo do domku na nářadí vždy vejde a nestane se nám, že v půlce práce dojde baterie a budeme muset čekat na nabití případně se rozčilovat, proč to nemohlo vydržet ještě na poslední kousek nebo proč jsme si zapomněli tu druhou nabitou baterii.

Křovinořez, pilka na stromky a keře, vyžínač a strunovka na trávník okolo obrubníků, plotu, za chalupou kolem stromů a ještě k tomu pořádně nabroušený kotouč na přerostlé křoviny a zapomenutý plevel. Pokud máme zahradní domek, dílnu nebo stodolu, s uskladněním není problém, ovšem v případě, že nářadí vozíme i na chalupu nebo do zahrádkářské kolonie, kam to v tom autě naskládat? A když zrovna dojde benzín v plotostřihu, přelévat jej z nádrže pily taky není zrovna příjemné. A když třeba pilku použijeme jednou dvakrát za rok, proč mít vlastně tolik kusů nářadí? Na tohle je ale moc šikovná a „vymakaná“ odpověď, stejně jako nářadí, které jsme vyzkoušeli.

Riwall RPMT 330 - multifunkční pomocník

Riwall 4 v 1 není žádná pochoutka, šampon nebo prostředek na praní, aviváž, vůně a kdovíco ještě, je to pořádná mašina: čtyři v jednom je vyjádření počtů užitečných nástavců ve které je můžeme v kombinaci s jedním motorem proměnit.

V jednotlivých nástrojích je vložena jednoduchá hřídel s "tisícihranem“, který zapadne do protikusu v motorové části hřídele. Boční aretační čep obě části přesně spojí, pak jen postačí dotáhnout stahovací prstenec a je hotovo.

Nástavce, které nepoužíváme můžeme zazátkovat dodávanými plastovými uzávěry proti vnikání vlhkosti.

V setu, který jsme vyzkoušeli, je kromě hlavy s motorem a pracovních nástavců také základní nářadí pro povolení krytu řetězu pily, a svíčák a imbus pro nastavení a utažení strunové hlavy a křovinořezu. Ty postačí zaaretovat ze strany a svíčákem povolit. Máme zde ale klasický otočený závit, který se prací stroje drží v utažené poloze. Svíčák také použijeme k napnutí řetězu vyvětvovací pily.

Riwall 4v1: Pro muže i pro ženy

Mezi přednosti stroje patří nízká hmotnost a velmi dobrá obratnost a manipulace a to jak s křovinořezem tak i s vyvětvovací pilou nebo strunovou hlavou.

Díky rukojeti ve tvaru písmene D a absenci klasických křoviňákových řidítek je obratnost opravdu výborná, svěřit práci se strojem něžnější polovině rodiny se vůbec nemusíme obávat, startování je snadné. Namačkáme si benzín pro snadný start, zatáhneme a je to, žádné dlouhé přetahování se šňůrou.

Ovládání a přidávání síly je na středové tyči, druhou rukou si vyvažujeme celé nářadí. I když je motor dostatečně silný a ještě máme nádrž s benzínem, nemusíme se bát, že bychom stroj neunesli.

Vyvětvovací pilka je motorovka na tyči

Vyvětvovací pila nám snadno pomůže ze země bez použití štaflí nebo žebříku dosáhnout na spodní větve i vyšších stromů nebo naopak ze žebříku dosáhnout až ke špičce. Při práci s pilou musíme mít stále na paměti, že je to nejen dobrý pomocník, ale i nebezpečné nářadí, kdybychom s ním neopatrně manipulovali.

Nikdy neřežeme přímo nad hlavou, aby nás padající větev neporanila, ale vždy stojíme mírně stranou. Použít můžeme i ochranou přilbu. Při řezání větve se také snažíme odhadnout její váhu a zatížení a nejprve si ji naříznout ze spodní strany a pak teprve doříznout svrchu tak, aby se nám větev nesevřela.

Pila nám pomůže nejen s uschlými nebo přerostlými větvemi ovocných a okrasných stromů a keřů, ale i s náletovými dřevinami, které už nezvládne vyžínač.

Při práci s řetězovou vyvětvovací pilou je nutné kontrolovat stav hladiny oleje pro mazání řetězu. Nádržka na olej je průhledná a proto ji lze i při práci kontrolovat pouhým okem. Používáme olej pouze vhodný pro mazání řetězu, který má správnou viskozitu. Po práci vždy sundáme lištu, vyčistíme vodící drážku a zkontrolujeme a vyčistíme mazací otvor.

Jednoduchý dvouramenní popruh nám umožní zavěšení stroje na bok a rozložení váhy na obě ramena a záda. To však využijeme pouze při delší práci nebo dlouhém živém plotě či práci se strunovou hlavou. Jinak jde Riwall držet dobře i bez zádové sady.

Vyžínač a křovinořez, osvědčená klasika

Vyžínač s řezací a výměnnou strunovou hlavou asi netřeba nikomu představovat. Jednoduché přehození nástrojů, kryt proti odletujícím kamínkům a větvičkám, samoořezávání struny. Před dvojitou strunou se neschová žádný kousek plevele a trojlistý řezací kotouč si poradí s nálety jedna radost.

K dalším výhodám stroje patří to, že na dlouhé rukojeti dosáhneme s křovinořezem i na vyšší živý plot a můžeme jej zastřihnout pěkně do roviny bez nutnosti neustále přenášet žebřík a lézt nahoru a dolů. Čepel křovinořezu je dostatečně dlouhá a je možné ji naklonit do potřebného úhlu až do 160°.

Při uskladnění nám postačí pouze hlubší police, na kterou můžeme nástavce a tělo stroje s motorem rozložit. Zrovna tak si nemusíme dělat starosti, jak se stroj vejde do auta, v rozloženém stavu mnoho místa nezabere.

Motor je dvoutakt, takže benzín naředíme s olejem ve vhodném poměru, doporučeném výrobcem. Pro snadné namíchání vhodného poměru je dodávána v sadě i průhledná odměrka s ryskami pro benzím a olej. používáme výhradně olej do dvoutaktů, jen tak zajistíme motoru dlouhou životnost a plný výkon.

Je jasné, že nemá smysl takovou mašinku srovnávat s výkonnými modely za 15 a více tisíc, určenými k celodennímu plnému provozu nebo pro komunál. Pro samostatnou i velkou zahradu je ale výkon stroje opravdu dostatečný.

Osobní zkušenost

Mechanismus plotostřihu jsem si rozebral. Levné akustroje a i některé elektrické občas mají uložení v plastu nebo plastová ozubená kolečka. V tomto případě je vše v pořádku, jak je vidět na fotkách. Vše je kovové a asi jsem trochu konzervativní, ale kovu přece jen věřím víc.

Mašinku jsme měli půjčenu novou. Posekal a upravil jsem si s ní svoji zahradu a půjčil ji dvěma sousedům. Jeden, co má okrasnou zahradu 800 metrů, živý plot a pár stromů, keřů a dva záhonky, si ji po testu koupil. Jeho strunovka mu vloni odešla a plotostřih také uvítal. Ptal jsem se, kdo bude s nářadím pracovat, zda on nebo syn. Prý on, starší dcera a manželka, syn je spíš na auta. Prodávat nebo domlouvat sousedovi prodej je dvousečná zbraň. Něco se na nářadí pokazí a je jasné, že na vině budu já, i když se rozhodl pro její pořízení sám. Myslím ale, že mi dobré sousedské vztahy ještě chvíli vydrží.

Podívejte se na naše video s touhle mašinkou a pak popřemýšlejte, jestli by to byl šikovný pomocník i pro vás.

Další z rodiny strojů Riwall najdete zde, podívat se můžete podrobněji i na technické parametry.

Fotogalerie k článku:

Autor: HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

 Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí 32  fotek

Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí

Další kousek ze světa rotačních benzínových sekaček, který jsme na test do redakce dostali, se jmenuje Riwall RPM 5140 V. Působí dravě a agresivně, ...


Riwal s elektrostartem - startování klíčkem a bez námahy 33  fotek

Riwal s elektrostartem - startování klíčkem a bez námahy

Sekání trávníku je příjemná činnost. Je to sice práce, ale na čerstvém vzduchu a na vlastní zahrádce a to mám ráda. Jediné, s čím se u sekačky vždy ...


Výherci soutěže jsou již na grilovací sezónu připraveni 4  fotek

Výherci soutěže jsou již na grilovací sezónu připraveni

I když teploměr za oknem stále ukazuje nízké teploty, již nyní se těšíme na jaro a na chvíle, kdy budeme opět moci vytáhnout gril a posedět na zahr ...


Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník 33  fotek

Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník

Zahrada, trávník, sekačka – to k sobě neodmyslitelně patří. Sekačky vybíráme podle velikosti zahrady, členitosti terénu i výkonu, který potřebujeme ...


Jak správně používat vyžínač či křovinořez? 7  fotek

Jak správně používat vyžínač či křovinořez?

V současné chvíli je vrchol sezóny při používání vyžínačů a křovinořezů. Ty mohou sloužit jako doplněk klasické sekačky, nebo jako autonomní stroj ...


Sekačka Riwal RPM 4635 E - pomocník pro všechny generace

Sekačka je užitečný pomocník, ovšem pouze tehdy, když se vám ji povede bez problémů nastartovat a netrápíte se taháním šňůry a pumpováním paliva. S ...

Drtič větví Riwall pro snadný úklid zahrady 32  fotek

Drtič větví Riwall pro snadný úklid zahrady

Také při podzimním nebo jarním úklidu zahrady přemýšlíte, kam s hromadami větví a přerostlých odřezků ze živého plotu či keřů, nebo jak zpracovat a ...


Drtič větví Riwall PRO a videotest Českého Kutila

Potřebujete zmenšit objem hromady větví, které vám zbyly na zahradě po prořezávání stromků a keřů? Na to se výborně hodí drtič větví. Podívejte se ...

Ani velké přívaly sněhu nás nepřekvapí 2  fotek

Ani velké přívaly sněhu nás nepřekvapí

S příchodem zimy se objevuje také mráz a mnohdy velké množství napadaného sněhu na zahradě, kolem domu a na chodnících. Takže nás místo příjemných ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×