Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak renovovat trávník

Jak renovovat trávník

Toužíte-li po kobercově hebkém a hustém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít a občas posekat, protože i obyčejná tráva potřebuje ozdravnou kúru. Nyní je k tomu vhodný čas, pořiďte si pořádné hrábě, kvalitní osivo, vertikutátor a dejte se do díla.

reklama

Jak obnovit vyšlapaný a proschlý trávník

O tom, že zaprší a trávník se opět zazelená, si už můžeme nechat jen zdát, a i proto ani nedoufejme, že trávník bude bez péče na jaře svěží a hustý jako perský koberec. Přes léto dostal pořádně zabrat, sporadický a málo vydatný déšť zanechal na trávníku holé plochy a k tomu se na jeho povrchu během vegetace vytvořila nepropustná krusta ze zbytků posečené trávy a mechu, která dokonale dusí kořenový systém, takže trávník nemůže ani dýchat a ani přijmout vláhu. Důsledek je pak jasný – trávník postupně zežloutne a – odumře. Než dojde ke katastrofě, máme ještě šanci tomu zabránit provzdušněním.

Rozřezaný trávník = zdravý trávník

Vydatným pomocníkem jak trávníku obnovit „plíce” jsou vertikutátory. Vertikutací jsme se na stránkách Českého kutila již podrobně zabývali, nicméně, informací není nikdy dost a tak si je znovu připomeňme. Úkolem těchto strojů je zregenerovat kořenový systém a podpořit odnožování trávy. Princip vertikutátorů je u všech typů stejný – jednak nože travní odnože přesekají a tím je donutí k růstu, a za druhé „proděravělý” trávník ke kořenům pustí vláhu, živiny a vzduch, neboť vertikutátor z povrchu trávníku zároveň odstraní zplstnatělou vrstvu. Pohled na právě obdělaný trávník není sice radostný, ale za dva týdny se tráva vzpamatuje. K rychlé regeneraci pak přispěje přihnojení trávníku hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje aktivní růst.

Který vertikutátor si vybrat?

Při rozhodování, jaký model vertikutátoru bude pro naši potřebu tím nejvhodnějším, je zaprvé plocha trávníku, a samozřejmě také užitné vlastnosti stroje. Důležitá je rozteč nožů a plynulé nastavení hloubky řezu – čím jsou nože hustší, tím lépe rozřežou travní plsť.

Na snímcích jsou modely od firem ALKO, SOLO, Bosch a WOLF Garten.

Pro menší plochu zcela stačí ruční vertikutační hrábě, jejichž cena se pohybuje kolem 1300 Kč. Manuální vertikutátor odvede stejnou práci jako mechanizované modely, pouze s tím rozdílem, že plochu trávníku musíme ještě ručně dočistit hráběmi. Jejich výhoda spočívá i v tom, že se dají použít na svazích nebo tam, kde není k dispozici elektřina.

Rozdíl mezi elektrickým a benzinovým vertikutátorem je především dán poměrem výkon/cena. Modely vyšších cenových kategorií jsou vybaveny regulací pojezdových kol, nastavitelnou výškou nožů a sběrným košem, levnější vertikutátory mají nože namontované napevno a koš je prodáván zvlášť.

Benzinové vertikutátory, alias travní frézy, jsou výrazně dražší než elektrické, neboť jsou určeny převážně pro větší a rozlehlé trávníkové plochy (nad čtyři sta metrů čtverečních) a kromě vertikutace ještě speciálními noži kypří povrch trávníku.

Ceny nejlevnějších elektrických vertikutátorů začínají někde kolem třech tisíc korun, spíše však počítejte s částkou zhruba pět až sedm tisíc.

Jak zacházet s vertikutátorem

  • Trávník posečeme na výšku 3 až 4 cm.
  • Vhodné období pro podzimní vertikutaci je do konce září, ale řídíme se také počasím – pracujeme nejlépe po dešti, trávník má být mírně provlhčený.
  • Nože vertikutátoru nastavíme tak, aby se pouze dotýkaly půdy. Příliš hluboká vertikutace poškozuje kořenový systém i rostliny samotné. Nastavení výšky nožů se provádí při vypnutém stroji, nejlépe na rovné ploše (beton, dlažba).
  • Vertikutátor se vede pás po pásu v podélném směru. Doporučená hloubka vertikutace je 2–3 mm, to znamená, že nože se jen lehce dotýkají půdy. Při obnově trávníku, kdy se bude dosévat celá plocha, se nože nastaví o něco hlouběji a vertikutátor se pak vede v podélném i příčném směru.
  • Na dosev holých míst použijte regenerační trávníkovou směs.
  • Pravidelná a vydatná zálivka trávníku je nutností až do konce října, kdy končí vegetační období.

Autor: Irena Forejtová ((text), autorka, PePa, Solo, Bosch a WOLF Garten (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vertikutátor pročeše trávník aneb testovali jsme na vlastní zahradu

Na jaře i na podzim si trávník zaslouží pořádně pročesat, zbavit mechu a asuché trávy. Přesně v tom nám pomůže vertikutátor.

Trávník sekejte pečlivě a kvalitní sekačkou, bohatě se vám odmění 16  fotek

Trávník sekejte pečlivě a kvalitní sekačkou, bohatě se vám odmění

Bohatý, sytě zelený trávník je přímo pastvou pro oči, nehledě na to, že zelená barva působí velmi uklidňujícím dojmem na lidskou psychiku. Abyste t ...


Obnova trávníku krok za krokem 19  fotek

Obnova trávníku krok za krokem

Jarní obnova trávníku může vypadat jako náročná činnost. Trávník je zapotřebí zbavit mechu a nečistot. Je to ten neprodyšný krunýř, kvůli kterému n ...


Jak založit trávník 5  fotek

Jak založit trávník

Zakládání trávníku patří k prvním činnostem, souvisejícím se zahradou u nového obydlí, které jsme si nedávno pořídili. Pečlivě, krok po kroku prove ...


Sekání trávníků se zahradním riderem, to je bezstarostná jízda 4  fotek

Sekání trávníků se zahradním riderem, to je bezstarostná jízda

Udržovat trávník na rozsáhlém pozemku je bezesporu výzva. Tím spíš, pokud má členitý terén a je potřeba objíždět stromy, keře, nebo záhony. Neponech ...


I trávník potřebuje podrbat 8  fotek

I trávník potřebuje podrbat

Ten, kdo si a zahradě pořídil zelený koberec, určitě ví, že se o něj musí starat stejně pečlivě, jako o každého jiného domácího mazlíčka. Nejen že trá ...


Péče o trávník - Jak na to? 4  fotek

Péče o trávník - Jak na to?

Také si na jaře lámete hlavu, co s vaším trávníkem? Pokusíme se Vám dát pár rad, jak o trávník správně pečovat a co je pro krásně zelený a hustý trávn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×