Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace stoličky

Renovace stoličky
Stará dřevěná stolička, která je nejen oprýskaná, ale i značně rozklížená, se ještě může hodit třeba jako stolek pod květináč, stačí jí věnovat chvíli času.
reklama

Postup

 1. Stoličku nejprve umyjeme a očistíme od mechanických nečistot, můžeme i obrousit starý lak.

 2. Ze stoličky vytaháme hřebíčky, kterými se ji kdosi snažil spravit a napínáčky, kterými byla připevněna látka na sedáku.

 3. Stoličku otřeme dosucha a do všech uvolněných spojů naneseme disperzní lepidlo, použít můžeme například Disperkol, Herkules.

 4. Stoličku stáhneme popruhovým stahovákem ve správné poloze, otřeme přebytečné lepidlo vyteklé ze spár a necháme zaschnout.

 5. Poškození v ploše sedáku vyspravíme tmelem na dřevo, který naneseme do děr a pomocí stěrky – nejlépe plastové - uhladíme.

 6. Celou stoličku očistíme smirkovým papírem na špalíčku nebo brusnou houbičkou, zbavíme ji tak všech nečistot i zbytků lepidla a tmelu.

 7. Stoličku přetřeme barvou. Pokud budeme chtít stoličku ještě ozdobit dekupáží, zvolíme světlou barvu, přes tmavou barvu musíme místa, kam přijde ubrousek, natřít bílou barvou.

 8. Stoličku přetřeme alespoň dvěma nátěry a necháme důkladně zaschnout. Připravíme si ubrousky s vhodnými motivy, měkké štětce, nůžky, lepidlo a bezbarvý lak.

 9. Z ubrousků si vystříháme nebo vytrháme zvolené motivy a zkusmo je sestavíme na plochu sedáku. Připravíme si i ubrousky na ozdobení boků stoličky.

 10. Z ubrousku oddělíme spodní vrstvy, na dekupáž použijeme jen svrchní barevnou vrstvu. Vrstvy oddělujeme opatrně, abychom zvolený motiv nepotrhali.

 11. Na místa, kam přijdou ubrouskové motivy, naneseme řídké disperzní (vodouředitelné) lepidlo a štětcem je rozetřeme do tenoučké vrstvy.

 12. Opatrně postupně pokládáme motivy z ubrousků a ihned uhlazujeme nejprve prsty a pak měkkým, lehce vlhkým štětcem. Dáváme pozor na protržení ubrousku.

 13. Nakonec celou stoličku přestříkáme bezbarvým lakem ve spreji nebo ji přetřeme transparentním matným lakem např. Sportakrylem.

Pepův tip
Technikou dekupáže můžeme vrátit půvab nejen dřevěným předmětům, hodí se i na keramiku, sklo, plasty. Používáme vodouředitelné barvy a laky a měkké štětce - hodně si tím usnadníme práci.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Renovace váhy 11  fotek

Renovace váhy

Staré zrezlé jazýčkové váhy, které už v kuchyni dosloužily, můžeme po jednom odpoledni vrátit do života jako dekoraci, třeba jako pěkný stojánek na kv ...


Renovace starší skříně 23  fotek

Renovace starší skříně

Více úložného místa se hodí v každé domácnosti. Jednoduchým řešením může být výroba zvýšeného soklu se zásuvkami pod starší skříň. Pak už nemusíme řeš ...


Renovace židle za pár kaček 13  fotek

Renovace židle za pár kaček

Rozbil nebo protrhl se vám sedák oblíbené sklápěcí židle, ale nechce se vám kupovat novou? Pokud má židle v pořádku konstrukci a dobře slouží k poseze ...


Renovace staré židle 11  fotek

Renovace staré židle

Máte-li doma starou židli, kterou již nepoužíváte, obnovte si ji podle nás. Technikou stencilu a šablonováním dodáte starobyle vyhlížející židli na or ...


Štokrdle - stolička našich babiček 13  fotek

Štokrdle - stolička našich babiček

Také si pamatujete, jak babička posedávala na vyšší stoličce bez opěrky nebo z jejích útrob lovila například tkaničky do bot, kartáče a další „poklady ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×