Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovaci nátěru dveří zvládnete v pohodlí domova

Renovaci nátěru dveří zvládnete v pohodlí domova

Máte již dost pohledů na staré oprýskané dveře? Nezbývá, než se pustit do renovace nátěru. Není to až tak složité, jak by se na první pohled zdálo, stačí mít jen ty správné nástroje a tu správnou barvu.

reklama

Renovace nátěru

Máte dveře již poněkud oprýskané a chtěli byste jim dát nový kabátek, jenže si netroufáte se do takové práce pustit? Projděte si spolu s námi jednoduchý postup, jak dveřím vrátit zašlý lesk a vylepšit je, aby mohly sloužit ještě mnoho let. Povíme si něco o klasickém nátěru a také o dalších technikách renovací.

Čím začít?

Nejprve si musíme ujasnit, co s dveřmi budeme dělat. Renovovat bezbarvý lak, krycí nátěr nebo lazuru? Také bychom měli vědět, zda bylo dřevo penetrováno. V prvním kroku se zaměříme na očistu. Dveře důkladně umyjeme saponátovým přípravkem a teplou vodou a pečlivě vysušíme. Poté použijeme odmašťovací přípravek, nebyl-li již součástí saponátu. Ne neodmaštěné dveře by se nátěr nechytal a nebo jen stěží a výsledek by byl spíše odstrašující. Opět dbáme na vysušení. Dřevo nesmí být vlhké.

Přebroušení

Není to vždy podmínkou, ale v určitých momentech se broušení prostě nevyhneme. Zejména, pokud jsme stav nátěru nechali zajít tak daleko, že se loupe a oprýskává a dřevo se začíná poškozovat. Máme-li obavu, že by podklad mohl ztmavnout nebo zešednout, chopte se brusného papíru a nátěr obruste. Použijte nejprve hrubší zrnitost smirku a poté jemně dobruste dohladka. Dřevo poté očistěte od prachu a můžete se chopit štětce. Problém nastane ve chvíli, kdy je potřeba silně poškozený nátěr odstranit zcela. Tady nepomůže jen smirkový papír, nejrozumnější je ale použít opalovací pistoli. Při práci s ní buďte obezřetní, abyste dřevo plamenem nepoškodili do hloubky. Také je nutné umět pracovat se špachtlí, kterou budete opálený nátěr odstraňovat. Nešetrný zásah může způsobit ve dřevě vrypy, které budete muset následně zatmelit. Místo opalovací pistole je možné starý nátěr odstranit pomocí odstraňovače na barvy akrylátové, silikonové, syntetické, acetonové, zinkoklihové, suříkové, olejové, ale i polyuretanové a polyepoxidové. Gel nebo nátěr odstraňovače naneseme na povrch a necháme působit. Vrstvu barvy odstraníme mechanicky stěrkou a poté opláchneme.

Bezbarvý lak

Při renovaci bezbarvým lakem je nutné začít co nejdříve. Bezbarvý lak totiž nedokáže schovat vady v podkladu, a pokud budeme s nátěrem otálet ve smyslu - no vždyť je to ještě docela dobré - nakonec vám již bezbarvý lak nepomůže a budete muset dřevo namáhavě brousit do hloubky nebo natírat barvou. Při nátěru použijeme buď Akrylátové (vodou ředitelné) laky na dřevo, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, nepotřebujeme k nim acetonové ředidlo, nezapáchají a velmi rychle schnou. Nanášené na podklad je snadné, barva nepraská a dřevo je prodyšnější. Je možné použít také syntetické laky. Zde je nutné použít ředidlo při rozmíchávání. Syntetické laky se nedoporučuje používat v interiéru (můžeme s ním natřít vchodové dveře), protože jednak příliš nevoní a také poměrně dlouho schnou - až 6 hodin. Jsou ale výborné při renovaci dřeva, které bylo nebo by mohlo být napadeno houbou. Syntetické laky také lépe přilnou na mastnější povrch a jsou odolnější.

Krycí nátěr

U krycích laků a barev platí to samé co u bezbarvých. Renovaci nátěru lze provést bez nutnosti broušení pouze v případě, že je dřevo nepoškozené a původní nátěr je poškozen mírně a loupe se v malých plochách. Pak stačí dveře umýt, odmastit a povrch zdrsnit smirkem, aby nový nátěr při renovaci dobře přilnul. Tam, kde došlo k oloupání původního nátěru, provedeme zabroušení pečlivěji, jinak nám budou vznikat ostré přechody mezi starým a novým nátěrem. Místa, která byla poškozena mechanicky a vznikly vrypy, rýhy a díry, vyplníme truhlářským tmelem na dřevo. Místo pak znovu přebrousíme. Slabší vrstva tmelu schne asi 2 hodiny. Po obroušení můžeme začít natírat.

Lazura

Lazura se chová obdobně jako bezbarvý lak. Pokud renovujeme nátěr dveří lazurou, postupujeme stejně jako v předešlých případech. Zde pouze počítáme s tím, že každá další vrstva lazury dřevo ztmavuje. Abychom se tomuto jevu vyhnuli, můžeme před renovací dřevo ošetřit nejprve bezbarvým lakem a poté nanášet lazuru nebo bezbarvý lak a lazuru smíchat podle libovolného poměru. Záleží na tom, jakého odstínu chceme dosáhnout. Více bezbarvého laku znamená světlejší odstín a naopak.

Konečná renovace nátěru

Dveře jsme očistili, odmastili, odstranili starou barvu, vytmelili a obrousili. Znovu pečlivě dřevo očistíme od prachu a nečistot a začneme natírat. Dbáme na důkladné rozetření nátěru do všech částí dveří, netvoříme zbytečně silnou vrstvu, která bude mít za následek delší schnutí a možné tvoření map nebo stékání. Myslete na to, že vám rozhodně nebude stačit jeden nátěr. Ideální jsou dva až tři. Nátěr provádějte buďto venku při teplotě 15 - 20 °C, za mírně slunečného a bezvětrného počasí nebo v interiéru, kde budete mít zajištěno důkladné větrání a bezprašné prostředí. Použijete-li na natírání štětec, mějte po ruce pinzetu na možné uvolněné vlasy ze štětce, které by mohly v nátěru ulpět. Stejně tak pomocí pinzety vylovíte z nátěru zbloudilé mušky a nečistoty. Při práci nejezte a nekuřte a používejte ochranné pomůcky.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vady nátěrů X. - Vady nátěrů dřeva 3  fotek

Vady nátěrů X. - Vady nátěrů dřeva

V minulém dílu jsme vyčerpali problematiku vad nátěrů na fasádách a dnes se zaměříme na vady nátěrů dřeva. Konkrétně pak na velice časté praskání a ol ...


SINCOLOR RADÍ (2. část): Jak správně vybrat nátěr pro pergolu, plot nebo jiné venkovní dřevo 5  fotek

SINCOLOR RADÍ (2. část): Jak správně vybrat nátěr pro pergolu, plot nebo jiné venkovní dřevo

Pro dřevěné povrchy nacházející se v exteriéru je nutné volit vždy nátěr s odpovídající UV ochranou, v opačném případě se nátěr velmi brzy začne loupa ...


Renovace nátěrů dřeva 7  fotek

Renovace nátěrů dřeva

Jako každá povrchová úprava i nátěry dřeva stárnou, protože každá povrchová ochrana má svou životnost. Pokud se nátěry včas neobnoví, dojde k poruš ...


Nátěr dřeva, který pohodlně obnovíte bez broušení - to je HORSEMEN 11  fotek

Nátěr dřeva, který pohodlně obnovíte bez broušení - to je HORSEMEN

Stavíte dřevostavbu nebo „jen“ pergolu či altán na zahradě a přemýšlíte, čím ji natřít, aby dřevo zůstalo dlouho pěkné a bylo chráněno proti povětr ...


Sedlácká barva je jiná, už žádná dřina! Nátěry dřeva zvládne neuvěřitelně jednoduše a lehce. 3  fotek

Sedlácká barva je jiná, už žádná dřina! Nátěry dřeva zvládne neuvěřitelně jednoduše a lehce.

Sedlácká barva je produkt nové kategorie nátěrových hmot, který je zaměřen na zjednodušení nátěrového systému s maximálním prodloužením životnosti. ...


Nátěry dřevěných povrchů, jako jsou pergoly, ploty či zahradní nábytek 5  fotek

Nátěry dřevěných povrchů, jako jsou pergoly, ploty či zahradní nábytek

Dřevěné povrchy na pergolách, plotech či zahradním nábytku jsou ve venkovním prostředí často vystaveny nepříznivým povětrnostním vlivům. Proto je d ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×