Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/renovace-masivni-drevene-podlahy): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Renovace masivní dřevěné podlahy - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace masivní dřevěné podlahy

Renovace masivní dřevěné podlahy

Každá podlaha má svou životnost a nejinak tomu je i u dřevěných podlah. To, aby vám dřevěná podlaha vydržela krásná a bezchybná desítky let, závisí na několika faktorech. Jedním z nich je kvalitní pokládka, intenzita zatížení, způsob údržby i prostředí ve kterém se podlaha nachází. Pokud některý z nepříznivých faktorů převáží, pak bude nejspíše zapotřebí po letech dřevěnou podlahu zrenovovat. Poradíme vám, co renovace masivní podlahy obnáší a jaké jsou možnosti.

reklama

Vlhkost, nesprávná údržba, špatná pokládka, stáří podlahy - to jsou faktory, které možná přispějí k vašemu rozhodnutí dřevěnou podlahu zrenovovat. Pokud se jedná o značný zásah, pak je vždy dobré oslovit profesionálního podlaháře. Ten posoudí stav podlahy a zvolí správný způsob renovace. Jedině tak, bude dřevěná podlaha bezvadně sloužit další dlouhé roky bez nutnosti následných druhotných oprav a zásahů.

Může se stát, že prkna budou v natolik špatném stavu, že bude nutné jejich část vyměnit, v nejhorším případě položit kompletně novou podlahu. Podlahář posoudí také stav roštu, v případě, že byla podlaha původně položena na rošt.

Každá renovace podlahy si žádá odborný přístup a kvalitní nářadí. U renovace dřeva, podlahy nevyjímaje, platí snad dvojnásob pořekadlo: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Neodborný zásah může mít za následek, že podlaha, která by jinak šla snadno zrenovovat, bude poškozena natolik, že již nebude cesty zpátky a pokládce nové podlahy se nevyhnete…

Jak probíhá renovace podlahy?

Renovace dřevěné podlahy spočívá v jejím obroušení a aplikaci nové povrchové úpravy podlahy.

K broušení podlahy je vždy nutné mít k dispozici profesionální nářadí – tedy válcovou brusku s brusnými pásy různé zrnitosti a ruční brusku pro hůře dostupná místa. Nová povrchová úprava pak nabízí možnosti v podobě ošetření olejem nebo lakem.

Nejprve je nutné místnost dobře připravit – odstěhovat veškerý nábytek a odstranit hrubé nečistoty. Je nutné oddělat podlahové lišty – to však raději svěřte do rukou odborníka podlaháře, aby nedošlo k jejich poškození. Poté je možné přistoupit k samotnému broušení.

Může se stát, že zejména opravdu stará dřevěná podlaha je v natolik špatném stavu, že spíše než k renovaci je vhodnější přistoupit k výběru nové masivní podlahy a kompletní nová pokládka.

Jak na broušení dřevěné podlahy

Podlaha je postupně zbrušována v několika vrstvách. Počet a intenzita nutných brusů je závislá na míře poškození a hloubce škrábanců. Vždy je důležité podlahu vybrousit až na čisté dřevo, zbavit plochu veškerých starších nátěrů. Tím je také docíleno výškového sjednocení jednotlivých prken.

Brousí se vždy nejprve za použití hrubšího brusného pásu, až k pásům s velmi jemnou zrnitostí, které zajistí finální brus.

Po sbroušení může podlahář přistoupit k zatmelení a vyspravení povrchu, případně v nutných případech provede výměnu jednotlivých prken. Po broušení a přetmelení povrchu je nutné přikročit k opravdu pečlivému úklidu. Veškeré nečistoty i ten nejjemnější prach je nutné před aplikací nové povrchové úpravy uklidit.

Finální povrchová úprava podlahy

Volba povrchové úpravy ovlivní celkový vzhled podlahy, její užitné vlastnosti i běžnou údržbu. Při pokládce nové podlahy máte možnost zvolit si prkna, která již povrchovou úpravu mají a stačí je pouze položit. U renovovaných podlah můžete zvolit šetření olejem nebo ošetření lakem.

  • Ošetření olejem – podlaha ošetřená olejem je velmi příjemná na dotyk. Olej dřevinu neuzavírá, pouze impregnuje, takže dřevo může stále dýchat. Umožňuje také snadnější opravu drobných nehod a škrábanců, aniž by bylo nutné přikračovat k plošné opravě. Pro domácnosti je tato povrchová úprava ideální.
  • Ošetření lakem – lak je velmi odolný vůči opotřebení i nečistotám. Jeho použití je vhodné pro velmi frekventované a nadměrně užívané dřevěné podlahy. Lak může mít lesklou i matnou variantu.

Kdy mohu místnost opět plnohodnotně využívat?

To záleží na povrchové úpravě podlahy. Platí tak, že vše má svůj čas a nový povrch je nutné nechat řádně zaschnout. A to jak olej, tak i lak.

Podlaha, která byla ošetřena olejem je plně pochozí po dvou dnech po aplikaci. Rozhodně nábytek a další předměty do místnosti nestěhujte dříve.

U laku je to různé, vždy je nutné se držet doporučení výrobce nátěrové hmoty. Rozhodně ho neberte na lehkou váhu a vykejte až po uplynutí doby nutné k dokonalému zaschnutí laku, tak jak je deklarováno výrobcem.

Oprava drobných defektů v dřevěné podlaze

V některých případech není nutné renovovat celou podlahu a stačí opravit drobné defekty – škrábanec, dolíček od nábytku, flek… Takové drobné nehody, které se podepsaly na naší podlaze je možné snadno opravit.

Podlahu a inkriminované místo vždy pečlivě vyčistěte čističem určeným právě pro ošetření dřevěných podlah. Jsou k dřevu šetrnější a nevysušují ho. Možná zjistíte, že škrábanec není škrábancem, ale jen urputnou šmouhou a že skvrna od vína při důkladném vyčištění snadno pustila a je pryč.

Na opravu drobných škrábanců je možné si pořídit speciální sadu na opravu dřevěných podlah. Taková sada zpravidla obsahuje vosk v různých odstínech dřeva, hrot na aplikaci vosku a sprej pro zafixování. Taková oprava je dočasná, ale při pečlivém provedení není po škrábanci ani vidu.

Prevence na prvním místě

Abyste předešli drobným defektům, je důležité se k dřevěné podlaze náležitě chovat a učinit jednoduchá preventivní opatření, abyste takové nepříjemnosti vůbec nemuseli řešit.

Přezouvejte se – jedině tak zamezíte vzniku škrábanců pískem nebo drobnými kamínky, které si přinesete na botách zvenčí. Na frekventovaná místa umístěte koberečky – zachytí se na nich nečistoty a nebudou se roznášet dále po podlaze. Na nohy nábytku nalepte filcové podložky – to platí zejména pro židle, ale i pro ostatní nábytek. Zabráníte tak vzniku důlků a otlaků v místech, kde je nábytek trvaleji umístěn.

Autor: Andrea (text), Serafin Campestrini (foto)

Související články

Dokonalá dubová rustikální podlaha i do moderního interiéru 4  fotek

Dokonalá dubová rustikální podlaha i do moderního interiéru

Perfektní vzhled, dlouhá životnost a na první pohled jedinečnost a neotřelost. To vše se snoubí v dubové rustikální podlaze. Přitom rozhodně nemusí ...


Dřevěná masivní podlaha FeelWood s vámi projde dlouhá desetiletí. A zůstane pořád stejně krásná! 6  fotek

Dřevěná masivní podlaha FeelWood s vámi projde dlouhá desetiletí. A zůstane pořád stejně krásná!

Dřevěná podlaha dává a nebere si skoro nic. Masivní dřevěnou podlahu si pořídí zejména ten, kdo dokáže ocenit přírodní materiály, nadchne se pro je ...


Dřevěné podlahy jsou „in“, jejich obliba roste 12  fotek

Dřevěné podlahy jsou „in“, jejich obliba roste

Zatímco v minulém století bylo jednoznačným trendem pokládat na podlahy v domech a bytech linolea a koberce, v současnosti je zaznamenáván boom dře ...


Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta? 3  fotek

Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta?

Dřevěná masivní podlaha je skutečnou perlou dokonalosti v každém interiéru. Pokud o jejím pořízení uvažujete nebo dokonce již dřevěnou podlahu ve s ...


Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení 4  fotek

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení

Při stavbě domu je jedním z důležitých rozhodnutí způsob vytápění. Oblíbenost podlahového vytápění stále stoupá, jeho výhody snad ani nemusíme popi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×