Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace lavičky snadno a rychle - pomocí prken z Traplastu

Renovace lavičky snadno a rychle - pomocí prken z Traplastu

Lavičky, lavice, houpačky, stoly – dřevěný nábytek na zahradu potřebuje pravidelnou údržbu, ale po čase se stejně dřevo opotřebuje tak, že je potřeba jej vyměnit. Někdy už je tak zdevastovaný, takže to nestojí za to. Pokud ale máme třeba lavičku s kovovou konstrukcí, která je pevná a stabilní, je nám to líto. Můžeme ji zrenovovat pomocí prken z Traplastu, recyklovaného, plastu který je pevný, odolný, opracovává se podobně jako dřevo a… nemusíme jej natírat.

reklama

U nás v Kutilovi už jsme pár renovací pomocí Traplastu vyzkoušeli a opět jsme se k tomuto materiálu vrátili při renovaci zahradní lavice. Stála zapomenutá u sousedky, ta se ji chystala vyhodit, ale nám to bylo líto, protože lavička i pod nánosem rzi má ještě pevnou nepoškozenou konstrukci.

S tímto materiálem pracujeme stejně, jako se dřevem, můžeme jej tedy řezat ruční, kotoučovou nebo přímočarou pilou, brousit, vrtat do něj. Při jeho použití však nesmíme zapomenout na teplotní objemovou roztažnost, obzvlášť, pokud bude vystaven velkým výkyvům teplot, což bude případ zrovna u naší lavičky. Otvory pro šrouby vyvrtáme větší, než je jejich průměr a také necháme mezi prkny dilatační spáry. Ty jsou vhodné i pro odtok dešťové vody.

Pokud budeme používat delší lavičková prkna, musíme počítat, stejně jako u dřeva, i s průhybem, takže si je patřičně podložíme.

Stará ztrouchnivělá prkna už nedrží ani „na čestné slovo“. Sednout si na ně, tak se určitě propadneme nebo si odneseme aspoň pořádnou třísku.

Na sedák použijeme lavičková prkna z Traplastu o podobné šíři, jako byla ta původní. Podle rozměrů lavičky použijeme buď dvě nebo tři, my jsme se rozhodli pro dvě s trochu větší mezerou.

Veškeré staré dřevo z konstrukce lavičky odstraníme, vyndáme staré šrouby, pokud nejdou odšroubovat, budeme je muset odbrousit pomocí úhlové brusky.

Nejhrubší rez obrousíme, očistíme drátěným kartáčem a konstrukci odmastíme.

Celou konstrukci lavičky natřeme základovou barvou, nejlépe takovou, která se může nanášet i na mírně zrezivělá místa a dobře je překryje a zakonzervuje.

Po důkladném zaschnutí natřeme lavičkovou konstrukci svrchní barvou vybraného odstínu. Podle návodu výrobce provedeme dva až tři nátěry a necháme dostatečně zaschnout mezi jednotlivými vrstvami.

Do konstrukce lavičky vyvrtáme nové otvory pro šrouby na lavičková prkna v potřebných rozestupech. Použijeme ostrý vrták na kov, otvory také zatřeme barvou, aby se dovnitř nedostávala voda a konstrukce dále nerezla.

Plastová prkna opracováváme stejně, jako dřevěný materiál. Naměříme si délku prken na sedák i opěradlo, na jejich zakrácení použijeme ruční pilku.

Zakrácenou hranu prkna zaoblíme horní stopkovou frézkou, aby měla stejný profil, jako hrana původní.

Do lavičkových prken si předvrtáme otvory pro šrouby, aby se materiál netřepil. Nejprve připevníme prkna na sedák, přišroubujeme je pomocí vrutů s půlkulatou hlavou, které zespoda zajistíme matkou.

Pomocí svěrek si přichytíme prkna i na opěradlo a přišroubujeme

Renovace lavičky je hotová, stačilo na to pár kousků nářadí a šikovné ruce a bez nějaké větší údržby nám bude sloužit ještě dlouho.

Na sortiment plastových prken, plotovek, zatravňovací dlažby nebo třeba terasových prken se můžete podívat na stránkách společnosti Transform, která je pro náš trh vyrábí a dodává.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text, foto)

Klíčová slova:


Související články

Plot z plastových plotovek vydrží velmi dlouho 39  fotek

Plot z plastových plotovek vydrží velmi dlouho

Plastové plotovky nejsou žádnou horkou novinkou, musíte si ale vybrat ty správné, aby vám plot dlouho vydržel. Dosluhující dřevěný plůtek u popelnic s ...


Terasa k bazénu z Traplastu 31  fotek

Terasa k bazénu z Traplastu

Letní posezení na terase u bazénu je jistě snem pro mnohé z nás. Aby nám na samotné koupání a slunění se zbyl alespoň kousek času, je dobré použít na ...


Soutěžte s námi o poukaz na nákup v e-shopu Transform 3  fotek

Soutěžte s námi o poukaz na nákup v e-shopu Transform

Výrobky z recyklovaného plastu získaly velkou oblibu, jsou téměř bezúdržbové, snadno se s nimi pracuje, jsou lehké a prakticky nezničitelné. V naší ...


Plastové žlaby na kabely od Transformu 1  fotek

Plastové žlaby na kabely od Transformu

Plastové žlaby na uložení kabelů mohou zůstat v zemi desítky i stovky let a nikterak se jejich struktura a vzhled nezmění. Což bohužel o ostatních ...


Transform - plastové plotovky nejen pro balkon 39  fotek

Transform - plastové plotovky nejen pro balkon

Staré dřevěné plaňky na zábradlí balkonů v rodinném domě dosloužily a rozeschly natolik, že už je nemá smysl ani natírat ani brousit. Majitel se pr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×