Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce bytového jádra – jak na to a jaký si připravit rozpočet?

Rekonstrukce bytového jádra – jak na to a jaký si připravit rozpočet?

Statistiky říkají, že za celý život strávíme v koupelně přibližně jeden a půl rok, což je zhruba 550 dní. Pustit se do rekonstrukce bytového jádra a vytvořit si koupelnu snů, kde se budeme cítit dobře, je proto skoro nutností. Dobrou zprávou je, že při řádné přípravě nejde o nic složitého. Na co nezapomenout, jak postupovat a kolik může celá rekonstrukce stát, se dozvíte v článku.

reklama

Plánování rekonstrukce

Každé výraznější stavební úpravě by mělo předcházet řádné plánování. Platí to i v případě rekonstrukce bytového jádra, kdy se stará a zašlá koupelna může proměnit v místnost jako z katalogu o bydlení.

Zorientujte se v nabídce a ujasněte si představu o výsledku

Prvním krokem před samotným plánováním rekonstrukce je zorientování se v nabídce. Jděte se podívat do obchodu či koupelnového studia a prohlédněte si, jaké existují druhy koupelnových baterií obkladů, sprchových koutů a podobně. Cennou inspiraci najdete také na internetu. Když budete mít představu o tom, co všechno je možné, lépe využijete potenciál vaší koupelny a připravíte si přesný plán.

Plán rekonstrukce

Kde bude umyvadlo, jak velká bude vana nebo sprchový kout a kam dáte pračku? Všechno zařízení nové plánované koupelny musí mít své určené místo a rozměry, podle kterých budete vybírat konkrétní vybavení.

Nezapomeňte na umístění koše na prádlo, koupelnové skříňky, topného tělesa na sušení ručníků a podobně. Ať v nové koupelně nepostrádáte nic důležitého.

Nezapomeňte na důležité detaily

Při plánování koupelny máme tendenci zaměřit se pouze na běžné věci, které jsou nám na očích. Už nás nemusí napadnout, že je potřeba vyřešit i výběr technických prvků, jako jsou například sifony, větrací mřížky a revizní dvířka. V ideálním případě mají být skryté, ale zároveň k nim musí být dobrý přístup, aby nebyla omezena funkce a případný servis. Nedomyšlení těchto detailů může zkazit celkový estetický dojem z výsledku, a proto je nezapomeňte včas naplánovat a probrat se stavební firmou.

Najděte si profesionály

Součástí rekonstrukce bytového jádra je předělání elektroinstalace, případně stavba zdi či instalace odpadů. Všechny tyto práce by měli provádět profesionálové. Pokud chcete ušetřit, svépomocí si udělejte dlažbu či obklady. V případě bourání či stavění stěn je potřeba navíc mít k dispozici plán bytu a v některých případech stavební povolení.

Jak probíhá realizace rekonstrukce bytového jádra

Konkrétní postup realizace rekonstrukce závisí na vybrané firmě a výchozích podmínkách. Proto je níže uvedený přehled a průběh činností spíše orientační.

Demontáž současného bytového jádra

Aby mohla v paneláku vzniknout nová koupelna, je potřeba zbavit se starého bytového jádra. Jde o proces doprovázený pořádným nepořádkem v podobě suti, případně vyhazováním starého vybavení. Během demontážních prací se snažte být co nejvíce ohleduplní k sousedům a na chodbách a ve výtahu po sobě uklízejte. Vzniklý odpad odvážejte na skládku, případně do předem připraveného většího kontejneru.

Založení příček a výstavba

Následujícím krokem je výstavba nových příček. Nejdříve se založí půdorys podle nového návrhu a začne se pracovat na výstavbě nové stěny. Nejčastěji se dnes pro vyzdívání bytového jádra využívají pórobetonové tvárnice (např. Ytong), někdy také sádrokarton. Následuje montáž rozvodů vody, odpadů a elektroinstalace. Připravuje se také montáž vzduchotechniky. Povrch stěn se vyrovná, zahladí se otvory po elektroinstalaci a prostory se připraví pro obkládání. Velmi důležitou součástí zednických prací je také kvalitní izolace pro vodě.

Obkládání a dokončovací práce

V pomyslné poslední fázi je na čase postupně dodat koupelně její finální vzhled. Obkládání začíná svislými stěnami, obkládají se také revizní dvířka, která slouží pro přístup ke stoupačkám a postupně se přechází na pokládku dlažby. Provede se spárování, montáž podhledů nebo stropů ze sádrokartonu. Ještě před kompletním dohotovením je potřeba namontovat nebo zazdít a případně obložit vanu či sprchovou. Osadí se i další zařizovací předměty a koupelnový nábytek. Namontují se svítidla. Po případných dalších drobných dokončovacích pracích, zakončuje většina firem stavbu úklidem. Poté zbývá už jen předání nové koupelny.

Kolik času zabere rekonstrukce bytového jádra

Pokud nebereme v úvahu čas nutný pro plánování, shánění firmy a ladění smlouvy, většinou trvá celá rekonstrukce bytového jádra kolem 14 dní. Záleží na rychlosti a spolehlivosti zvolené firmy.

Cena za rekonstrukci bytového jádra

Cena rekonstrukce bytového jádra včetně stavebních prací se běžně pohybuje zhruba v rozmezí od 80 000 do 120 000 korun. Konečnou cenu za rekonstrukci významně ovlivňuje typ bytového jádra a to, jestli se mění dispozice – například rozšíření koupelny o část kuchyně nebo chodby. Cenová kalkulace se dá hodně ovlivnit při výběru obkladů a předmětů. V nabídce sanity najdete běžné levnější varianty i luxusní a dražší typy. Lišit se mohou i ceny za stavební práce a služby profesionální firmy, proto se může vyplatit nechat si zpracovat několik kalkulací od různých firem.

Autor: www.reviznidvirka.com (text), pixabay.com (foto)

Související články

Renovace bytového jádra – stavba svépomocí 7  fotek

Renovace bytového jádra – stavba svépomocí

Motivy obyvatel panelových domů pro rekonstrukce bytových jader jsou zřejmé. Na jedné straně je to faktické dožití umakartových stěn původních šachet ...


Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl 26  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl

Mnohé koupelny ve starších panelácích už dosloužily a majitele bytů čeká rekonstrukce. V následujícím seriálu vám ukážeme konkrétní postup jedné takov ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×