Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Reflexní oblečení vás může zachránit nejenom na stavbě, ochrání vás i v běžném životě

Reflexní oblečení vás může zachránit nejenom na stavbě, ochrání vás i v běžném životě

Z dat Centra dopravního výzkumu vyplývá, že do roku 2016 tvořily téměř dvě třetiny smrtelných nehod chodců na našich silnicích noční střety. V reakci na tuto smutnou statistiku vyšla v roce 2016 novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která chodcům za snížené viditelnosti nařizuje nosit reflexní doplňky. I díky této novele pak klesl počet smrtelných nočních nehod chodců ze 73 v roce 2015 na 53 v roce 2017, respektive 58 v roce loňském, přičemž provoz na českých komunikacích stále roste.

reklama

Hi-Vis oděvy čili oblečení s reflexními prvky, dokáže zvýšit viditelnost člověka v noci až desetinásobně. Šance, že si vás řidič všimne včas, je mnohem větší. Že tato skutečnost opravdu platí potvrzují čísla, která byla zmíněna v úvodu. Nejenže klesl počet smrtelných nočních úrazů, ale i jejich podíl na celku klesl z původních dvou třetin na polovinu. Riziko nočních nehod chodců je díky používání Hi-Vis oděvů výrazně menší.

Kratší dny přináší vyšší počet nehod

Význam reflexních prvků dokazují i další statistiky z období před nabytím účinnosti zákona z roku 2016. Od října do prosince 2015, tedy v měsících, kdy se stmívá dříve, auta srazila v průměru téměř 400 lidí měsíčně. Počet nehod v těchto měsících tak přesahoval roční měsíční průměr o více než 100 nehod. Využívání oděvů s reflexními prvky by tak do budoucna mohlo tuto statistiku více narovnat (aktuální čísla nejsou v současnosti veřejně k dispozici).

Navíc nemusíme hovořit pouze o provozu na pozemních komunikacích. Důležitou roli hrají Hi-Vis oděvy také na celé řadě pracovišť. I proto naleznete v naší nabídce Hi-Vis kolekci Knoxfield, která zahrnuje celou řadu oděvů vhodných pro práci na většině běžných pracovišť – silnice, železnice, sklad i stavba.

Které barvy jsou považované za „Hi-Vis?

Za vysoce viditelné jsou považované dvě barvy – žlutá a červeno-oranžová. Červená je rovněž povolená, pokud odstín náleží do oranžového spektra barev. V opačném případě nemůže být červená za Hi-Vis barvu považovaná, neboť je složitě rozpoznatelná pro některé osoby se specifickým druhem barevné slepoty.

Standardy při výběru Hi-Vis oděvů se však řídí i dalšími kritérii a specifickými požadavky, o kterých se dočtete níže.

Při výběru reflexního oblečení se řiďte předpisy

Vzhled reflexního oděvu závisí na konkrétním pracovišti. Podobu Hi-Vis oděvů určuje norma EN ISO 20471, na jejímž základě jsou výstražné oděvy rozděleny do tří skupin. Rozhoduje přitom velikost plochy reflexních materiálů.

Norma tedy stanovuje velikost, počet a rozmístění reflexních prvků. V rámci vyšších bezpečnostních tříd je například vyžadováno, aby reflexní pruhy ohraničovaly postavu. Nepostačí tak použití vesty.

Je nutné zdůraznit, že by mělo mít oblečení i vertikální reflexní prvky. V praxi tyto prvky zajišťují, že je zaměstnanec dobře viděn, i když se například z důvodu pracovních povinností sklání nebo je v pokleku.

Třídu oblečení vybírejte dle specifik daného pracoviště

  • Třída 1 – Hi-Vis oblečení z této třídy nalezne své uplatnění u zaměstnanců, kteří se nepohybují po pozemních komunikacích nebo kolejištích (stavba, les).
  • Třída 2 – oděvy druhé bezpečnostní třídy již nabízejí dostatek reflexních ploch pracovníkům, kteří se pohybují po pozemních komunikacích nebo kolejištích, ovšem s pozastaveným provozem.
  • Třída 3 – tyto oděvy poskytují dostatečný stupeň ochrany pracovníkům, kteří pracují na silnicích a kolejištích i během provozu.

Absence Hi-Vis oděvů na těchto pracovištích je nejenom nebezpečná, navíc je v rozporu s právními předpisy. Povinnost poskytnout zaměstnancům výstražné oděvy je stanovená také vládním nařízením. Abyste měli jistotu, že postupujete v souladu s tímto nařízením, je třeba využívat oblečení s certifikací EN ISO 20471: 2013.

Reflexní oblečení, které se přizpůsobí jakémukoliv počasí!

Hi-Vis oblečení by mělo vyhovovat nejenom z hlediska bezpečnosti, ale také praktického využití, či meteorologických podmínek. Buďme upřímní péřová bunda v létě příjemná nebude a platí to i naopak.

Během parných letních dnů si zaměstnanci s povděkem obléknou triko či vestu, v zimě naopak ocení bundu s teplou podšívkou, která zahřeje. Navíc nebudou nijak omezeni v pohybu dodatečnou reflexní vrstvou oblečení.

Mysleli jsme zkrátka na všechno, a proto můžete vybírat oblečení dle podmínek, jaké na pracovníky čekají. Abychom nezapomněli, v naší nabídce výstražných oděvů naleznete i produkty, které uplatníte i v těch nejnáročnějších provozech. Hledáte-li reflexní oblečení, které je nehořlavé nebo je charakteristické zvýšenou odolností vůči chemikáliím, jste na správném místě.

Autor: Cerva (text a foto)

Související články

Co jste nevěděli o pracovních rukavicích 4  fotek

Co jste nevěděli o pracovních rukavicích

Ve starověké Persii, Římě a Řecku se nosily palčáky. Ve středověku však rytíři potřebovali lepší pohyb prstů. A tak přišel jeden z největších vynál ...


Jak na zimní špatnou viditelnost v nepromokavém a zároveň prodyšném oblečení 6  fotek

Jak na zimní špatnou viditelnost v nepromokavém a zároveň prodyšném oblečení

Ještě není úplná tma, ale slunce už dávno zapadlo - říká se tomu hodina mezi psem a vlkem. Do toho prší a řidiči jsou rádi, že vidí hrubé obrysy ce ...


Známe výherce montérkových kalhot CERVA Dayboro 2  fotek

Známe výherce montérkových kalhot CERVA Dayboro

Nastává podzim a s ním přichází i sychravé počasí, ale v dílně i na zahradě je stále co dělat. Při různých pracovních činnostech se neobejdete bez ...


Práce v zimě vyžaduje adekvátní zimní výbavu 6  fotek

Práce v zimě vyžaduje adekvátní zimní výbavu

Venku je mráz, z oblohy se snáší hromady sněhu a začíná noc. A vy, místo abyste se zavrtali do peřiny, musíte vyrazit ven, protože tam na vás čeká ...


S reflexním oblečením jste na silnici vidět až 10× lépe. Jak ho správně vybrat? 9  fotek

S reflexním oblečením jste na silnici vidět až 10× lépe. Jak ho správně vybrat?

Téměř dvě třetiny všech nehod, u kterých umírají chodci, se stanou v noci. I proto v roce 2016 vyšla novela zákona o provozu na pozemních komunikac ...


Bezpečnostní obuv Cortina: Obuv splňující nejvyšší očekávání 2  fotek

Bezpečnostní obuv Cortina: Obuv splňující nejvyšší očekávání

Bezpečnostní obuv Cortina spolehlivě chrání při práci, navíc se vzhledem ke své ergonomii skvěle nosí. I několikahodinová pracovní směna se tak stá ...


4 tipy, jak vybrat správné pracovní rukavice 3  fotek

4 tipy, jak vybrat správné pracovní rukavice

Pracovní rukavice jsou důležitým ochranným pracovním prostředkem s využitím napříč mnoha odvětvími a profesemi, neboť zajišťují bezpečnost rukou př ...


Zhluboka se nadechněte: Ochrana dýchacích orgánů před pracovními riziky 2  fotek

Zhluboka se nadechněte: Ochrana dýchacích orgánů před pracovními riziky

Ať už pracujete ve stavebnictví, zemědělství, laboratoři nebo v jakémkoliv jiném potenciálně rizikovém prostředí, měli byste chránit své dýchací ús ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×