
Internetový hobby receptář
reklama
Jednoduchý rámeček zhotovíme z dřevěných latěkk. Na výrobu budeme potřebovat lištu s profilem tvaru L, a ještě tenkou rovnou latičku o průřezu 5–6×20 mm. Síť na rámeček použijeme plastovou nebo kovovou v nerezivějící úpravě.
Lišty si můžeme na ostré stolní kotoučové pile s nastavitelným bočním pravítkem vyrobit sami. Rohovou lištu řežeme nadvakrát, nebo koupíme hotové lišty o vhodném profilu.
Velikost rámečku a tedy vlastně i výsledný formát hotového ručního papíru, který budeme chtít vyrábět, si dopředu dobře promyslíme. Budeme-li ho chtít posílat přátelům, musíme nejprve zjistit vhodný rozměr obálky tak, aby nebylo nutné formát přehýbat. Stejně tak v případě, že si jej budeme chtít vystavit v prodávaných skleněných klipových rámech na fotografie, které ho budou chránit před prachem.
Při výrobě začneme vnitřním rámečkem, který bude potažený síťovinou. Podle něj pak s malou rezervou vyrobíme vrchní maskovací rámeček, který ho překrývá a dosedá na něj.
Spodní rámeček z profilu 5–6×20 mm je spojen natupo. A to tak, že kratší příčky jsou vloženy mezi příčky delší. Ovšem pouze v případě, že nevyrábíme čtvercový formát.
V pokosnici zařízneme lišty přesně kolmo a na požadovaný rozměr. Náš spodní rámeček má rozměr 18×24 cm.
Rohový spoj spodního rámečku natupo postačí spojit dvěma hřebíčky, otvory pro ně si raději předvrtáme malým vrtáčkem, protože bez předvrtání by tenké lišty z měkkého dřeva mohly snadno prasknout. Hrany dosedajících ploch rohového spojení rámečku natřeme lepidlem. Mělo by být po vytvrdnutí odolné proti vodě.
Rámeček položíme na síť a nůžkami ji obstřihneme podle rámečku, ale ponecháme zde asi dvoucentimetrovou rezervu. Na stříhání použijeme silnější kuchyňské nůžky nebo nůžky na drátky.
Připravíme si napínáčky (pokud možno nereznoucí), síť ohneme přesně tak, aby ohyb lícoval s okrajem rámečku, k němuž síť připevníme napínáčky. Část sítě, která by přesahovala do vnitřního prostoru rámečku, musíme odstřihnout.
Vrchní rámeček uřízneme v pokosnici ostrou pilkou čepovkou nebo pilkou na kov. Rohové spojení vrchního rámečku musí mít úhly 45 stupňů. Vnitřní rozměr vrchního rámečku je přibližně o 0,5 cm větší než rámeček spodní, aby po nasazení pevně dosedl na spodní rámeček.
Hrany lišt v rohu natřeme lepidlem a pak spojíme vždy dvěma malými hřebíčky, každý z jiné strany spoje – to aby se spoj neposunoval, než lepidlo zaschne.
U všech lišt je vhodné předem strhnou jemně smirkem na špalíčku nebo brusnou houbičkou hrany. Dřevo na lišty a rámečky je nejlepší tvrdé, dub nebo buk, u měkkého dřeva musíme počítat s kratší životností.
Nemáme-li po ruce vhodný vrtáček na předvrtání otvorů do rámečku, může nám jej improvizovaně nahradit samotný hřebíček, kterému ustřihneme hlavičku a vložíme jej do vrtačky.
Samotné hřebíčky používané na rámečky by měly být rovněž v nerezavějící povrchové úpravě – tedy pozinkové nebo mosazné. Vhodné jsou malé čalounické hřebíčky s nepříliš velkou hlavou, dlouhé 15–20 mm.
Nesehnali jste síť? Pokud máte doma větší síto, můžete použít síť z něj, jen si dobře přeměřte velikost.
Oblékneme-li obyčejnou skříňku třeba na klíče do romantického kabátu, vytvoříme rázem zajímavý detail, na který lze vždy se zájmem pohlédnout. K ta ...
Oprýskaná skřínka z půdy nebo zrcadlo po babičce na nás dýchnou nostalgií zašlých časů ještě po létech a často nás přenesou do časů prázdnin a dětsk ...