Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Radíme: Plynový nebo elektrický sporák?

Radíme: Plynový nebo elektrický sporák?

Při této volbě záleží samozřejmě především na dispozicích vaší kuchyně, ale pokud máte možnost elektřiny i plynu, budete muset zvážit, co je pro vás výhodnější. A rozhodování to není úplně snadné, jelikož oba typy sporáků mají své zásadní výhody i nevýhody.

reklama

Pod pojmem sporák mají výrobci na mysli samostatně stojící troubu s varnou deskou, který je k dostání v několika šířích, nejčastěji 50, 55 a 60 cm, ale i 90 či 120 centimetrů. Oproti vestavným spotřebičům se u nich setkáte s menšími pořizovacími náklady a větším výběrem. Tento článek vám usnadní rozhodování mezi plynem a elektrickou energií.

Plynové sporáky

Plyn jako takový je obecně levnější než elektrická energie. Samotné spotřebiče jsou také cenově dostupnější, k jejich ceně však musíte připočítat zapojení certifikovaným plynařem. Na rozdíl od elektrického si plynový sporák sami nezapojíte. Vaření na plynu je také rychlejší, výhodou je skvělá regulace přívodu tepla i okamžitá intenzita ohřevu. Přednosti plynového sporáku jsou především:

  • vysoká výhřevnost plynu
  • přesná a rychlá regulace - jakékoli snížení teploty se projevuje okamžitě
  • teplo je přenášeno přímo na varnou nádobu, takže nedochází ke zbytečným ztrátám

Tip: Prohlédněte si nové modely plynových sporáků MORA s praktickým objemem a stabilní mřížkou.

Při používání plynu pro vaření však vzniká větší množství zplodin a musí být zajištěno odvětrávání. Plynový sporák může znamenat i zvýšené nebezpečí, přece jen se jedná o otevřený oheň, což při manipulaci znamená zvýšení rizika. Na druhou stranu však vždy vidíte, který hořák je právě v provozu.

Nezapomeňte: Pokud máte malé děti, je třeba při výběru sporáku a jeho případného zabezpečení pamatovat i na ně. Přečtěte si více o zabezpečení bytu kvůli malým dětem.

Elektrické sporáky

V případě elektrických sporáků musíte počítat s faktem, že náklady na jeho pořízení jsou vyšší, stejně tak jako náklady na spotřebu elektrické energie. Elektrická trouba je doplněna elektrickou varnou deskou. Ta může být s litinovými plotýnkami, sklokeramická nebo indukční.

Inspirace: Chystáte se zmodernizovat celou svoji kuchyni? Prohlédněte si fotogalerii různých typů kuchyní Gorenje.

Pokud nemáte plynovou přípojku, je elektrický sporák jasnou volbou. Připojení k elektřině je prakticky všude. Elektrický sporák mívá i více funkcí než sporák plynový, například horní i dolní ohřev, grilování nebo horkovzduch a další. Na výběr máte z více druhů varných ploch, z nichž každá má své výhody i nevýhody.

  • Klasické litinové plotýnky jsou vysoce odolné, ale teplota se dá těžko regulovat, a dlouho se rozehřívají i chladnou.
  • Sklokeramické desky jsou méně odolné proti nárazu a mají dost vysokou spotřebu energie.
  • Indukční desky jsou energeticky méně náročné, protože ohřívají pouze dno nádoby a okolí zůstává chladné. Jsou proto i bezpečnější, ale vyžadují speciální druh nádobí.

Velkou výhodou elektrického sporáku je trouba s výbornou regulací teploty a dalšími přidanými funkcemi.

TIP: Nezapomeňte na vhodné osvětlení kuchyňské linky. Na trhu existují různé varianty LED osvětlení, ze kterých můžete vybírat.

Také sporáky mají energetické štítky

Ať se rozhodnete pro elektrický nebo plynový sporák, určitě si přečtěte energetický štítek spotřebiče. Sporáky s označením A nebo A+ lze považovat za úsporné. Také příkon nebo spotřeba plynu vám napoví. A pokud máte pocit, že nevíte, jaký typ sporáku si vybrat, můžete zvolit kompromis - kombinované sporáky spojují vlastnosti obou - plynový vařič a elektrická trouba mohou být tím vhodným řešením právě pro vás.

Tip: Investujte do moderního detektoru kouře, který komunikuje přes Wifi a vy tak ihned dostanete informaci o kouři do mobilního telefonu. Detektor vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Ve srovnání s náklady na odstranění následků požáru je investice do detektoru malinká. Moderní bezdrátové detektory se jednoduše instalují a nejsou třeba složitě nastavovat. Detektor kouře by měl být součástí každé nové kuchyně.

Autor: Mora (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vyčistěte sporák a troubu po náročném vaření 6  fotek

Vyčistěte sporák a troubu po náročném vaření

Bez trouby a sporáku si kuchyň nedokážeme představit. A je úplně jedno, jestli se jedná o sklokeramickou desku s troubou, plynový či elektrický spo ...


Mikrovlnné trouby 13  fotek

Mikrovlnné trouby

Mikrovlnná trouba, neboli mikrovlnka, si u nás v kuchyních pro svoji vysokou praktičnost vydobyla nezastupitelné místo. Bohužel, někdy až po tom, co j ...


Co a jak musíme dělat, když uniká plyn? 5  fotek

Co a jak musíme dělat, když uniká plyn?

Únik plynu je i v dnešní moderní době plné moderních přístrojů a detektorů strašákem nejednoho uživatele plynového spotřebiče, a je samozřejmě nutn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×