Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

První léčivé bylinky z jarní přírody

První léčivé bylinky z jarní přírody

V přírodě můžeme už teď najít celou řadu léčivých bylin. Na zahradě i na procházce lesem jich čeká celá řada. Stačí mít jen oči otevřené. Jejich mladé lístky mají na jaře velkou sílu, jsou nabité vitamíny a minerály a našemu tělu dodají mnohem více zdraví prospěšných látek než například ledový salát ze supermarketu nebo vodová rajčata.

reklama

První jarní byliny

Příroda zatím vypadá jako hluboce spící a stále ještě převládají tóny hnědé a žluté. Ale už teď se dají najít jedlé poklady, které se dají použít v kuchyni, a to ideálně za syrova do salátů nebo smoothies, případně pro přípravu harmonizujících čajů. První jarní bylinky jsou doslova nabité vitamíny, enzymy a minerály, a to je přesně to co naše tělo po dlouhé zimě potřebuje. Po několik měsíců jsme byli odkázáni na importované nebo skladované ovoce a zeleninu, případně výpěstky ze skleníku. Čerstvé bylinky, vyrostlé na sluníčku, představují zcela jinou kategorii. Snažme se jich využít co nejvíc.

První jarní listy:

Na procházce jarní přírodou můžeme objevit celou řadu druhů. Někdy je potřeba se jen trošku sehnout a zapátrat ve spadaném listí. Některé druhy začínají rašit velice brzy, jiné jsou přezimující a uchovávají si listy i přes zimu.

Kopřiva (Urtica urens, U. dioica) raší velmi brzo a na jaře má neuvěřitelnou sílu. Pokud se popálíte, budete jistě cítit místo i druhý den. Nejlepší použití kopřivy je do očistných čajů, nebo ji můžeme rozmixovat do ovocného smoothie.

Ptačinec žabinec (Stellaria media) je idální “salátovou bylinou”. Často přezimuje na poli nebo na zahrádce a jen co sejde sníh, začíná kvést. Používat jej můžeme celoročně. Sklízíme celé rostliny, které jemně nasekáme do zeleninového salátu. Před použitím je potřeba ptačinec důkladně umýt, odstranit kořínky a veškerou zeminu. Vždy se snažíme vybírat co nejmladší rostliny.

Podobné využití má i sedmikráska (Bellis perennis). Zpracovat můžeme celou rostlinu, listy mají jemnou chuť a sedmikráskové květy jsou fajn na ozdobení. Sedmikrásky si můžete vypěstovat i doma za oknem. Stačí vhodný truhlík či květináč.

Ostružinové a malinové listí (Rubus sp.). Listy zůstávají zelené po celou zimu a brzy zjara začínají rašit nové. Nejlepší použití je na čaj, který je opravdu dobrý. Vybíráme hezky zelené listy bez teček signalizujících houbové napadení.

Do čajové směsi i pro samostatné použití je výborné i listí lesního jahodníku (Fragaria vesca). A pokud se vypravíte do lesa v době zrání plodů a nasbíráte dostatek jahod, můžete si upéct jahodovou bombu.

Krásně narostlá už je i pampeliška (Taraxacum officinale), která představuje jednu z nejznámějších bylinek vůbec. Celá rostlina má hořkou chuť, s množstvím to tedy nepřeháníme. Pampeliška očišťuje játra, žlučník a upravuje trávení. Zelené lístky se dají žvýkat samostatně, výborné jsou i do smoothies nebo do salátů.

Pampeliškové listy se dají také dobře odšťavňovat. Při odšťavňování ovoce nebo zeleniny přidáme 1 až 2 hrsti pampeliškových listů, využijeme tak plně jejich sílu a ve šťávě je téměř nepoznáme. Z květů pampelišky můžeme připravit čaj, který má jemnou chuť a květinovou vůní. Květy se dají použít také na zdobení pokrmů.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je další známou léčivkou. Listy pomohou hojit odřeniny a rány na kůži. Nasekané nebo rozžvýkané listy přiložíme na ránu a dobře zavážeme. Pravidelně obměňujeme.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) - se do salátů nehodí! Používáme jeho šťávu, která je obsažena v celé rostlině. Potíráme jí kožní neduhy. Traduje se, že umí zbavit i bradavic.

Sběr:

Pravidlem číslo jedna by mělo být, že vždy trháme jen to, co bezpečně známe. Nikdy netrháme na chráněných územích a v národních parcích. Pro sběr bylin obecně platí, že se snažíme volit co nejčistší lokality. Nikdy nesbíráme z příkopu u silnice, ani na frekventovaných plochách. Pozor si dáme i v případě městských parků, zde jsou rostliny často znečištěny od pejsků. Mohlo by se stát, že na nich ulpí např. vajíčka cizopasníků.

Bylinky trháme ideálně pro okamžité použití. Pokud je budeme chtít skladovat čerstvé po delší dobu, umístíme je do lednice. Dobře se osvědčilo bylinky umýt pod tekoucí vodou, oklepat přebytečnou vlhkost a vložit celé do uzavíratelného plastového sáčku nebo do plastové krabičky. Takto nám vydrží v perfektním stavu zhruba týden. Nikdy je ale neskladujeme v příliš velké vrstvě nahloučené na sebe. Pokud je chceme nasušit, využijeme k tomu závěsná síta.

Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Bylinky v kuchyni, lékárničce i koupelně 10  fotek

Bylinky v kuchyni, lékárničce i koupelně

Základní druhy bylinek pozná v dnešní době asi už každý z nás. Byliny se pomalu vracejí do našich kuchyní i do domácích lékárniček. Netradiční byli ...


Jak správně nasušit jarní bylinky? 6  fotek

Jak správně nasušit jarní bylinky?

Pokud trpíte jarní únavou, nemusíte hned sahat po lécích či doplňcích z lékárny. Zkuste využít sílu přírody. Nasbírejte si do zásoby léčivé jarní b ...


Závěsná sušící síta na houby a bylinky: Praktické pro sušení venku i doma u kamen 4  fotek

Závěsná sušící síta na houby a bylinky: Praktické pro sušení venku i doma u kamen

Chcete dosáhnout při sušení hub nebo bylinek jedinečné chuti a vůně? Sušte přirozeně na vzduchu, spíše než na elektrice. Sušení v elektrických suši ...


Soutěž o nejnovější kuchařku Jíme zdravě po celý rok 2  fotek

Soutěž o nejnovější kuchařku Jíme zdravě po celý rok

Vánoční svátky a silvestrovské veselí je doba, kdy zpravidla naše životospráva dostává pěkně na frak. Dobré jídlo a pití k svátkům prostě patří. Na ...


Příprava zahrady na novou sezónu 6  fotek

Příprava zahrady na novou sezónu

Dny se prodlužují, počasí je stále teplejší, slunce hřeje. Je na čase se vrhnout na zahradu a začít s péčí o stromy, keře, květiny a další užitkové ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×