Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sníh na střeše: Prověřte svou nemovitost dřív, než ji prověří opravdová zima!

Sníh na střeše: Prověřte svou nemovitost dřív, než ji prověří opravdová zima!

Zimní období spojené s mrazivými teplotami, vydatným množstvím sněhu a nárazovými větry představuje zátěž nejen pro lidi, ale také pro naše nemovitosti. Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) proto upozorňuje na nejohroženější části staveb a radí, jak se vyhnout vážným následkům.

reklama

Sníh na střeše? Začnete jednat dříve, než bude pozdě! Největší rizika samozřejmě hrozí především vrchním partiím staveb. Z toho důvodu bychom se měli při průzkumu nemovitostí zaměřit zejména na střechu a podkrovní prostory. Majitelé rodinných domů by měli dbát na dobrý celkový stav střechy, a to nejen v zimním období. Podle inspektorů nemovitostí není dobré podceňovat zejména kvalitu a stav střešní krytiny. Pokud to počasí dovolí a nehrozí nám bezpečnostní riziko, doporučují na střechu vylézt a zkontrolovat stav krytiny. Například u tašek je vhodné zjistit jejich poškození, popraskání a pevnost ukotvení. V případě, že nalezneme vadné kusy, je dobré je v nejbližší vhodné době vyměnit za funkční, které odolají zimním povětrnostním podmínkám a ochrání tak nemovitost.

Stejně jako střešní krytina samotná je však důležité i prověření spojení mezi jednotlivými částmi střechy. Jde zejména o oplechování u komínů nebo prostupů, kolem střešních oken atd. Všechny tyto oblasti jsou více náchylné k propouštění vody a sněhu pod střešní krytinu. Tam mohou následně znehodnocovat izolaci, iniciovat vznik plísní, případně přes podkrovní prostory prosakovat až do nižších pater nemovitosti, kde napáchají další škody.

Další oblastí, kterou bychom jako majitelé nemovitostí neměli podceňovat jsou okapy a jejich okolí. Pokud v okapových žlabech hojně rostou náletové rostliny, nemůžeme čekat, že takový okap bude dobře plnit svou funkci, tedy spolehlivě odvádět dešťovou vodu a roztátou vodu ze sněhu pryč od fasády a základů domu. Voda se v místě ucpání bude kumulovat, okap může přetékat, nebo prasknout a může být následně znehodnocena fasáda a okolí domu. Je proto naprosto nezbytné z okapových žlabů odstranit všechny ucpávky a nečistoty. Neměly by být vynechány ani okapové svody. I tam může vzpřímená větvička udělat časem silnou ucpávku.

Značnou péči bychom měli podle inspektorů nemovitostí také věnovat oknům a jejich okolí. Málokdo dbá na doporučení výrobců oken, aby byla minimálně jednou za rok ošetřena speciálními přípravky. Toto ošetření je samozřejmě nejlepší dělat ještě než začnou první zimní dny, ale pokud to počasí dovolí, můžeme k němu přistoupit i později. Kromě samotného dřeva je vhodné ošetřit i kování a zkontrolovat a naimpregnovat těsnění oken.

Inspektoři nemovitostí také upozorňují na nutnost dostatečného a pravidelného větrání a to nejen obytných částí domu, ale také sklepů. Právě v zimním období je velké riziko vzniku plísní, pokud není v prostoru zajištěno dostatečné odvětrávání. Plísně představují pro lidský organismus vysoké zdravotní riziko a jejich odstraňování je velmi dlouhodobý proces. Proto je určitě lepší jejich vzniku jednoduše předcházet pravidelným větráním.

Inspektoři nemovitostí provádějící prověření nemovitostí před zimou používají při průzkumu mimo jiné také termokameru, která odhalí úniky tepla a tepelné mosty.

V každém případě bychom vliv zimního období na nemovitost neměli podceňovat a pokud máme pocit, že „něco není v pořádku“ určitě nechat nemovitost prověřit odborníkem. Rozhodně nepodceňujte sníh na střeše.

Autor: Asociace inspektorů nemovitostí (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy 10  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy

Ve spolupráci se společností Nemoinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z Nemoinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Inspektoři nemovitosti – odhalí závady při koupi nemovitosti 9  fotek

Inspektoři nemovitosti – odhalí závady při koupi nemovitosti

Koupě bytu, domu či jakékoli jiné nemovitosti se v dnešní době často stává finančním závazkem na celý zbytek života. Přestože si v současnosti nechává ...


Inspektoři nemovitostí radí - Vnitřní instalace 2. 8  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Vnitřní instalace 2.

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Inspektoři nemovitostí odhalili závady za 450 milionů korun 4  fotek

Inspektoři nemovitostí odhalili závady za 450 milionů korun

Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) zaznamenala v roce 2014 nárůst v počtu provedených inspekcí nemovitostí. Inspektoři prověřili přes 3 000 nemo ...


Zazimování chalupy od dveří až po střechu 5  fotek

Zazimování chalupy od dveří až po střechu

Na podzim se pustíme kromě prací v zahradě také do přípravy chalupy na zimu, která je mimořádně důležitá. Nejde jen o kontrolu střechy a vyčištění ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×