Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak pěstovat bylinky v zimě

Jak pěstovat bylinky v zimě

Bylinky jsou velmi populární od nepaměti. V zimě, kdy náš organismus trpí na nedostatek vitaminů způsobený vnějšími vlivy a uspěchaným životním stylem, si například bazalku, majoránku, naťovou petržel nebo meduňku vypěstujeme doma. Aby se bylinkám dařilo, potřebují vhodný pěstební základ, hodně světla, teplo a hlavně vyrovnanou a umírněnou zálivku.

reklama

Nejjednodušší cestu představuje možnost zakoupení již vzrostlých bylinek v hypermarketech, kde jsou běžně k dostání v oddělení ovoce a zeleniny. Jenže téměř každý z nás, který už hotové bylinky sehnal a donesl domů, se setkal s tím, že rostliny nerostly, začaly chřadnout, opadaly jim listy a uhynuly. Musíme si uvědomit, že než se dostanou k nám na stůl nebo poličku, kde je pěstujeme, zažijí poměrně strastiplnou cestu. Nejde ani o pěstování ve velkosklenících, ale o přepravu z pěstebního zázemí, přes sklady řetězců a následné putování až k nám domů. Počínaje prudkými změnami teplot při převozu a konče velkým množstvím vláhy ve snaze ty nebohé uzlíčky probudit k životu. Tyto změny prostředí nepřežije žádná rostlina, citlivá na mráz a nesnášející přelití.

Zásadní vliv na podmínky pěstování má substrát. U kupovaných rostlin obecně jde o velký problém, neboť aby nám zelená vegetace při přinesení domů prospívala, musíme provést přesazení. Půda v květináčích je velmi lehká, rychle slehává a špatně odvádí vláhu, takže po čase začne být přemokřená a kořenový systém v ní rozhodně prospívat nebude. Pro přesazení použijeme kupovaný substrát smíchaný v poměru 1:1 se středně těžkou zahradní hlínou, na dno nádoby přidáme kamínky nebo keramzit. Velmi dobré je pěstovat bylinky v samozávlahových květináčích a truhlících, kde je možnost přelití eliminována oddělením květináče a vody do dvou komor. Rozdělení trsů, kontrola a případné mírné zkrácení kořenového systému v rámci přesazení není na závadu, podpoříme tím start růstu.

Důležité je pěstování bylinek na světlém místě a dodržování pravidla pravidelného mírného rosení listů. To je velmi prospěšné pro celkově dobrý zdravotní stav, protože suchý vzduch v bytech a domech přispívá k napadení nejrůznějšími škůdci, nejčastěji sviluškami. Také při přinesení bylinek domů je musíme na teplotu postupně nechat navyknout, dobře provedená teplotní aklimatizace přispěje k podpoření zdraví a růstu.

Bylinky si můžeme vypěstovat i ze semen. V rámci plánování výsevů v zimě si připravíme dostatek zeminy, ve které budeme rostliny pěstovat. Ideální je klasická zahradní zemina smíchaná s prosítovaným kompostem. Tuto namíchanou směs před výsevem propaříme v horkovzdušné troubě, čímž zabráníme vzniku houbových chorob v počáteční fázi růstu semenáčků. Nejnebezpečnější je nemoc zvaná "padání klíčních rostlin“. Vlivem toho dochází k zakrnění nebo úhynu mladých rostlinek. K napadení dochází nejčastěji tam, kde je vysoká vlhkost, přehuštěný výsev nebo použití výhradně kupovaného substrátu. Po propaření zeminy můžeme ještě dodatečně provádět postřik fungicidem na přírodní bázi.

Populární bylinkou je jednoznačně bazalka, u nás pěstovaná v mnoha různých kultivarech. Kromě klasických velkolistých existují i trpasličí typy. Krásné jsou červenolisté odrůdy v mixu s klasickými zelenolistými. Bazalku vypěstujeme ze semínek tak, že v podzimu provedeme výsev do skleníku nebo pařeniště. Jelikož má ráda hodně světla a teplo, ve skleníku bezproblémově vyklíčí. Potom, co vyroste několik pravých lístků, přesadíme ji do květináčů nebo truhlíků a přeneseme do bytu. Tam musíme velmi důsledně přemýšlet nad umístěním. Nejvhodnější je místo blízko okna, kde ale nehrozí studený průvan. Pokud bychom v zimě vyvětrali a bazalka nastydla či dokonce omrzla, znamená to její rychlou zkázu. Při pěstování nezapomínáme na půdu bohatou na živiny, statkovým i umělým hnojivům se ale vyhýbáme. Bohatě postačí všestranný univerzál v podobě prosítovaného kompostu, smíchaného s hlínou ze záhonu a s přídavkem perlitu.

Opatrní musíme být i se zaléváním, aby rostlinám nezahnívaly kořeny. Pokud se pěstování bude dařit, můžeme během zimy sklidit několikrát, při větším množství rostlin pak postupně, jak listy dorůstají. Nejintenzivnější aroma má bazalka v době před nasazením květů. Bazalka je ceněná jako úžasné dochucovadlo pokrmů, je ceněna pro svůj vysoký obsah vitaminu C a jako podpora metabolismu.

Podobně populární je majoránka. Předpěstujeme také ve skleníku nebo pařeništi, kde vyséváme přímo do malých květináčků. Ty v průběhu jara přemístíme na zahradu do chráněného místa s dostatkem živin a sluníčka, stačí je zahrabat do hlíny. Avšak i zde musíme dávat pozor, zda-li odezněly poslední mrazíky, které by nám budoucí úrodu zničily. V září po několika sklizních majoránku sestříháme o něco méně, než je zvyklé. Květináče s majoránkou zalijeme a vyjmeme z půdy a jednotlivé kusy nasázíme do samozávlahových truhlíků nebo větších květináčů, kde zeminu volíme stejně jako u bazalky. Připravené nádoby se zasazenými rostlinami necháme ve skleníku a když se začne ochlazovat, přeneseme je do bytu na světlé a teplé místo, kde nás po celou zimu budou těšit záplavou aromatických lístků, které se v usušeném stavu výborně hodí do polévky. Majoránka působí proti zánětům, působí proti nejrůznějším nachlazením a podporuje činnost ledvin.

Meduňka je také poměrně rozšířená bylinka. Nároky na pěstování má podobné jako předchozí uvedené. Lze i vypěstovat jak ze semínka, tak použít rostlinu vypěstovanou na zahradě ve skleníku. Zásadou je na zimu snížit zálivku a dopřát dostatek světla. Meduňka má vynikající citronové aroma a v domácnosti ji používáme jako dochucovadlo masa nebo dezertů. Má prokázaný účinek při boji se snižováním horečky, používá se také jako podpora zdravého spánku ve formě čaje z usušených lístků.

Nesmíme zapomenout ani na pažitku, která je z bylinek prakticky nejoblíbenější pro svoje velmi jednoduché pěstování. Pro domácí podmínky je nejlepší získat odkopek části rostliny ze zahrádky, což ušetří čas s předpěstováním. Nesmí chybět úrodná půda, dostatek světla a teplo. Nevadí ji však ani pobyt v zimní zahradě, kde je o pár stupňů chladněji. Výborně se hodí do pomazánek a salátů. Díky pálivým silicím a vysokému obsahu vitaminu C podporuje trávení a imunitu.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Moje bylinky ze mě udělaly nejlepší kuchařku 3  fotek

Moje bylinky ze mě udělaly nejlepší kuchařku

Správný kuchař ví, že bylinky, zejména čerstvé bylinky, dokážou i z obyčejných pokrmů vykouzlit manu nebeskou. Dodají jídlu šmrnc. Proto se bylinky v ...


Bylinky v kuchyni, lékárničce i koupelně 10  fotek

Bylinky v kuchyni, lékárničce i koupelně

Základní druhy bylinek pozná v dnešní době asi už každý z nás. Byliny se pomalu vracejí do našich kuchyní i do domácích lékárniček. Netradiční byli ...


Závěsná sušící síta na houby a bylinky: Praktické pro sušení venku i doma u kamen 4  fotek

Závěsná sušící síta na houby a bylinky: Praktické pro sušení venku i doma u kamen

Chcete dosáhnout při sušení hub nebo bylinek jedinečné chuti a vůně? Sušte přirozeně na vzduchu, spíše než na elektrice. Sušení v elektrických suši ...


Neuvěřitelné způsoby skladování ovoce a zeleniny v dobách minulých 9  fotek

Neuvěřitelné způsoby skladování ovoce a zeleniny v dobách minulých

V současné době mrazáků a lednic není konzervace zeleniny a ovoce žádný problém. Horší to měly naše babičky a prababičky, které si musely vystačit ...


Závěsný obal na květináče 17  fotek

Závěsný obal na květináče

Kytiček máme plná okna i stolky, ale pár bychom jich ještě potřebovali někam umístit? Nebo si chceme vyzdobit zápraží či verandu? Snadná pomoc – vyrob ...


Stojánek na květiny 13  fotek

Stojánek na květiny

Máte rádi květiny na stole po celý rok? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchý stojánek na květiny, do kterého můžete postavit zkumavky s řezanými neb ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×