Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/pristresky-proti-kroupam-i-slunci): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Přístřešek proti kroupám i slunci - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Přístřešky proti kroupám i slunci

Přístřešky proti kroupám i slunci
Majitelé automobilů, kteří nevlastní garáž, se snaží své vozy před nepřízní počasí a UV paprsky chránit alespoň jednoduchým zastíněním. To umožňují například stříšky ze skelných laminátů, které jsou natolik lehké, že pro nosnou konstrukci postačí subtilní dřevěné trámky. Celou stavbu zvládne trochu šikovnější amatér bez zácviku a bez náročného dílenského vybavení.
reklama

Stavět přístřešek proti kroupám však ani ten nejšikovnější kutil nemůže tam, kde se mu zrovna zamane. Prvním předpokladem je vlastnictví (nebo nájem) pozemku, kde bude přístřešek instalován. Konstrukce vzhledem ke své nízké hmotnosti a malým rozměrům nevyžaduje stavební povolení, ale jen ohlášení stavebnímu úřadu, který zájemcům vydá územní souhlas.

Úřad:

  • vyzvedněte si na stavebním úřadě formulář;
  • nechte si písemně potvrdit od sousedů souhlas, že proti stavbě přístřešku nic nenamítají;
  • přiložte zákres umístění stavby na pozemku a jednoduchý výkres přístřešku, jehož součástí bude krátký technický popis (materiál, rozměry).

Problém někdy bývá v tom, že stavební úřad vyžaduje, aby stavba neměla betonové základy – pak by byla podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. posuzována jinak a vyžadovala by i stavební povolení.

Jak na stavbu přístřešku proti kroupám a slunci

Po vyřízení „papírové vojny“ je nutno nakoupit potřebný materiál. Vhodné jsou například sklolaminátové vlnovkové desky UNILITE v délce dodané přesně na přání zákazníka (1,0–13,5 m) nebo samonosné sklolaminátové oblouky UNICOURVE 250/45 v délce rozponu až 7,35 m. Krytiny jsou dodávány v programu PAMA kutilové, který zaručuje dodávku střešní krytiny spolu s potřebnými prvky pro kotvení podle výběru zákazníka. Klient si pouze vybere délku, počet, barvu desek a způsob kotvení a zadá místo dodání. Automatický systém po zadání typu nosné konstrukce pak dopočítá počet kotevních prvku a poté je krytina do 48 hodin expedována ze skladů společnosti až ke klientovým dveřím na dobírku.

Co jsou desky UNILITE

Laminátové desky o tloušťce 1 mm jsou natolik silné, že je naštěstí jejich poškození krupobitím (a tím i poškození auta) nepravděpodobné. Desky díky své pružnosti odolávají poryvům větru i nárazům krup, a pokud sněhová pokrývka na nich nebude silnější než asi půl metru, nemusíte se o ně obávat. V horských oblastech se doporučuje zmenšit rozteče mezi latěmi; i tak budou vahou sněhu spíš ohroženy dřevěné nosné prvky než laminát.

Skelný laminát bez přidání pigmentu má až 90% prostupnost pro světlo; jestliže chcete prostor pod přístřeškem zastínit, je vhodnější kouřové zbarvení desek. Ani použitím transparentních desek však lak auta nebude ohrožen – výrobce uvádí nepropustnost desek pro UV záření po dobu 10 let.

Jak se montují

Pro naprosté laiky je vhodné poradit se s někým, kdo podobnou konstrukci stavěl, nebo se důsledně držet „chytré knížky“, doporučené ke stažení na webových stránkách dodavatele. Důležitá je volba úhlu střechy, která by měla korespondovat se střechou domu a respektovat i místní povětrnostní podmínky. Počet vrutů, kterými se krytina připevňuje, musí být v lokalitách s větším poryvovým větrem zvýšen, vruty zásadně musí procházet vrcholky vln a v každém případě musí být opatřeny tvarovými podložkami s EPDM vložkou.

Šrouby musí desky upevňovat v každé druhé nebo maximálně v každé třetí vlně. Přesah desek „ve spádu“ by neměl být menší než 15 cm (u strmějších střech) a větší než 35 cm (u střech s malým spádem). Směr příčných překladů desek by měl respektovat převládající směr větru.

Po postavení konstrukce se na střechu postupně položí připravené desky tak, že druhá řada o jeden oblouk překryje řadu první.

Pokud je nutno desky přiříznout na patřičný rozměr, použijte rozbrušovačku s kotoučem na kov nebo beton. Desky se vrtají běžným vrtákem, jeho průměr musí (vzhledem k tepelné roztažnosti desek) být o dva až tři milimetry větší, než je průměr vrutu. Ze stejného důvodu nesmí být desky „nacpány“ těsně k fasádě. Mezi deskami a zdí je zapotřebí ponechat dilatační mezery asi 20 mm.

K trámkům se desky musí upevňovat výhradně předepsanými vruty, nikoli například hřebíky! Desky se nesmí spojovat samořeznými šrouby, nýtováním ani lepením, a to ani vzájemně, ani například s blízkou plechovou krytinou.

Pro usazení trámků do podkladu je vhodné použít ocelové patky s kovovým trnem, které se do vyměřených míst zatlučou palicí a stojiny se na ně upevní vruty a zaklínují. Tím se zároveň nosné sloupky dostanou nad povrch půdy a nebudou trpět vlhkem (déšť, zálivka, sníh).

Vzhledem k minimální hmotnosti skelného laminátu je možno pro nosnou konstrukci použít dřevěné trámky o profilu 35×50 mm (nebo i silnější); pro jejich spoje použít samořezné vruty nebo tzv. konfirmáty; spoje tří trámků je vhodné provést čepy a rozpory a následně svrtat a spojit delšími šrouby a maticemi. Zejména v místech vystavených větru je vhodné stavbu zpevnit šikmými bočními vzpěrami.

Na vodorovné trámky, jejichž rozteče nemají být větší než 50 cm, se vruty na tvarové podložky montují vlnité laminátové desky. Desky UNILITE s profilem vlny 76/18 mm se dodávají v délkách 1 m až 13,5 m a v šířce 1,14 m v barvě transparentní a kouřové.

NÁŠ TIP:

V případě, že nedosáhnete úhlové přesnosti u nekomůrkových krytin a jednotlivé šablony vám tzv. uskakují, řešením může být dodatečné prokreslení řezné linky a održíznutí řezným kotoučem. U komůrkového materiálu tak postupovat nelze.

V průběhu montáže je možné vstoupit na krytinu za následujících podmínek:

Osoba do 80 kg...............pevná podložka o ploše více jak 1 m2

Osoba do 100 kg.............pevná podložka o ploše více jak 1,5 m2

UNICOURVE: samonosné sklolaminátové oblouky

Vybrat si můžete:z dvou trapézů:

  • Typ 496 profil 250/45 poloměr ohybu r = 3,3 m (výrobní šíře 1075 mm).
  • Typ 494 profil 250/61 poloměr ohybu r = 6,0 m (výrobní šíře 1080 mm).
  • Z několika barev s průsvitností až 68 %, a to – nebeská modř, opálová, transparentní.

Oblouky jsou výrobně prohnuté – s rozponem od 1,50 do 7,35 m a jejich kotvení je skutečně jednoduché. Zastřešení pomocí samonosných oblouků nevyžaduje klasickou střešní konstrukci – krokev, střešní lať, bednění – pouze kotvení do dvou pevných bočních podpěr, i zde je poskytována záruka odolnosti proti kroupám a UV ochrana.

Zastřešení do samonosných oblouků znamená výraznou finanční i časovou úsporu oproti skladbě klasické střechy. Kladení oblouků je samozřejmě možné i v horizontální poloze. V programu PAMA Kutilové je pro samonosné oblouky nabízen kotevní materiál. Kotevní komplet upevňujeme ve spodní ploše profilu vždy po dvou (tj. 16 kompletů na 1 ks oblouku). Kotevní materiál je individuálně nabízen podle přání zákazníka v závislosti na nosné konstrukci.

Jak se montují:

Při započetí montáže je pro výsledné dílo nejdůležitější kvalitní a pečlivé založení oblouků na zkosenou podkladovou část. Toto mějte na paměti v případě krytiny dodané v obloucích. Konstrukci v místě dotyku s obloukem musíte přizpůsobit zaúhlováním – kovovou konstrukci opatřete zkosenými patkami, dřevěnou konstrukci seříznutím hrany přizpůsobte na položení oblouku.

Rozmístění kotevních prvků vychází z jednoduchého pravidla. Po obvodu vždy po dvou kotevních sadách do každé spodní části trapézu. Předvrtání kotevních bodů výrobce doporučuje, ale není podmínkou.

TIP:

Jestliže budete chtít postavit přístřešek pro posezení, měli byste pro zastřešení použít laminát v kouřovém provedení. Pod tím transparentním by vám mohlo být příliš horko.

Více informací naleznete na www.pamaas.cz.

Autor: Karel Smutný, Elena a Pama (text), Pama (foto a kresby)

Související články

Za pár kaček milionářem 8  fotek

Za pár kaček milionářem

Také jste zaregistrovali zprávu, že ve Sportce během jediného losování padly Jackpoty v I. i II. tahu a po 20 letech je najednou 7 nových milionářů ...


Zastřešení bazénu vyřešíte sami 16  fotek

Zastřešení bazénu vyřešíte sami

Jakmile se jen trochu oteplí, milovníci bazénů se již těší na první tempa ve svém vodním království. Pokud je léto teplé, můžete si užívat vodních ...


Opálové zastřešení pergoly 5  fotek

Opálové zastřešení pergoly

Byla jsem u přátel na grilovačce a bylo to tam moc fajn. Trochu jsem se bála, protože hlásili tropické teploty. Navzdory horku a ostrému sluníčku b ...


Přístřešek pro auto 5  fotek

Přístřešek pro auto

Jestli parkujete auto venku pod stromem, riskujete nejen jeho znečištění ptáky, ale i poškození třeba pádem větve nebo kroupami. Pokud nechcete parkov ...


PAMA se účastní veletrhů IBF Brno 1  fotek

PAMA se účastní veletrhů IBF Brno

PAMA a.s. vás srdečně zve na 18. ročník tradičních jarních Stavebních veletrhů Brno, které se konají od 23. do 27. dubna. Kromě skvělé nové prezentace ...


Vyhrajte poukázky na zboží od firmy Pama 5  fotek

Vyhrajte poukázky na zboží od firmy Pama

V této soutěži máte možnost vyhrát poukázky na sklolaminátové transparentní krytiny Uniroll od partnera soutěže – firmy Pama, a.s. Jde o vlnitou kryti ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×