Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zimní příslušenství v jezírku

Zimní příslušenství v jezírku

Každý, kdo vlastní jezírko buď jako okrasu nebo ke koupání ví, jak je těžké udržet v něm kvalitní a průzračně čistou vodu. Pomocí vhodného jezírkového příslušenství však můžeme ušetřit drahocenný čas. V zimních měsících bude nutné zajistit, aby nezamrzlo a nebylo znečištěné napadaným listím či trávou.

reklama

Nejčastějším příslušenstvím k zazimování zahradních jezírek je plovák

Některý typ je vybaven komůrkami, do kterých můžeme nasypat různé kamínky. Lze jej použít do -15 °C. Pokud v jezírku chováme ryby, vodní želvy nebo pěstujeme vodní rostliny, využijeme plovák, který nám zaručí, že hladina jezírka nezamrzne. Plovák se vzduchovým kompresorem nám zaručí, že jezírko nezamrzne, a rovněž nám zaručí i výměnu plynů, která je pro živočichy a rostliny velmi důležitá.

Plováky jsou vyrobeny z polystyrenu nebo styrofoamu, který je velmi odolný proti povětrnostním vlivům. Vhodné pro jezírka do objemu 20 m3. Pokud se nám nechce investovat do plováku a dalších pomůcek, postačí ve větších mrazech rozmístěné PET láhve naplněné částečně pískem, svázané lankem a upevněné k bazénu.

Jezírkovou síť využijeme jako zábranu k zanesení dna jezírka bahnem. Rovněž zabráníme padajícímu listí a větvím k vytvoření toxických plynů, pokud by se tyto nečistoty dostaly do vody jezírka. Další nespornou výhodou je, že ochrání živočichy před predátory, kteří je nemohou v jezírku napadnout. Síť je odolná vůči povětrnostním vlivům, velikost ok je 20 mm. Síť napneme přes jezírko a na okrajích připevníme pomocí kolíků nebo pozemních hrotů, které mohou být součástí balení.

Pokud jsme nevyužili plovák v kombinaci s kompresorem, můžeme do zahradního jezírka použít samostatný vzduchový kompresor. Vybírat budeme podle výkonu a také výšky hluku. Kompresory jsou vyráběny z vysoce kvalitní litiny hliníku. Vzduchové komory a membrány zajistí přiměřený výkon a výtlak. Ten je důležitý, aby se nám v zimních měsících voda z hladiny nemíchala s tou u dna, kde přezimují chovní živočichové, kteří potřebují konstantní teplotu. Jezírkové filtrace umístěné na úrovni hladiny jezírka je nutné na zimu vyndat a dobře vyčistit, poté uchovat na suchém místě. Nemusíme zazimovávat gravitační filtraci nebo filtraci umístěnou v šachtě, postačí i výměna čerpadla za nižší výkon.

Topné těleso

Topné těleso je vhodné do zahradního jezírka, ve kterém chováme ryby nebo ostatní živočichy. Toto příslušenství nám zabrání úplnému zamrznutí hladiny i v těch nejkrutějších mrazech. Plocha nezmrzlé hladiny je přímo úměrná na teplotě okolí a výkonu a není závislá ne velikosti jezírka. Takto vytvořená část plně poslouží k výměně plynů v jezírku. Topné těleso je vyrobeno z antikorozního titanu. Přídavný termostat nám výrazně ušetří spotřebu elektrické energie. Je naprogramován na bod mrazu. Pokud teplota stoupne nad 0 °C, automaticky topný systém vypne. Při poklesu teploty pod 0 °C naopak topný systém zapne. Termostat je vybaven světelnou kontrolkou, která ukazuj sepnutý stav. Můžeme využít i průtokový ohřívač s digitálním termostatem, jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Biologické přípravky

Různé biologické přípravky použijeme na odbourání nadměrného množství organických nečistot. Tyto přípravky jsou složeny látek, které napomáhají rozkladu organických nečistot a jsou účinné i při teplotách okolo 10 °C. Nejčastěji se jedná o chladnovodní bakterie a enzymy. Jsou funkční i po zmrznutí a opětovném rozmrznutí, účinkují v temnu i pod sněhem nebo ledem.

Přítomné vodní bakterie se zachytávají a přemnožují na různých místech, jako jsou rostliny a jejich odumřelé části, kačírek nebo filtr. Klesající teploty zpomalují přirozený metabolismus všech organismů, a tím dochází k degradaci organické hmoty, která se začne rozkládat a spotřebovávat důležitý kyslík. Může začít docházet k nadměrné tvorbě jedovatých plynů (sirovodík, čpavek a metan). Doporučuje se aplikovat bakterie opakovaně během zimních měsíců. Přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí a nijak neohrožují spodní vody. Dávkování je závislé na množství vody v jezírku a počtu opakování. Přípravky se používají nejčastěji v 0,5 kg balení na 20 m3 vody.

Autor: Šárka Miškovská (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Zahradní jezírko v zimě: co s rybami a vodní zelení? 4  fotek

Zahradní jezírko v zimě: co s rybami a vodní zelení?

Zahradní jezírko je nejen pro naše oči krásná podívaná. Ryby a bohaté zastoupení rostlin z něj dělají mimořádnou záležitost. Voda v něm zároveň při ...


Nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka 7  fotek

Nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka

Na podzim je potřeba pečovat o jezírka na zahradě víc než v létě. Spadané listí nesbíráme jenom pro estetickou stránku údržby zahrady, ale také, ab ...


Znáte zimní bakterie do jezírka? 6  fotek

Znáte zimní bakterie do jezírka?

Zahradní jezírka v zimě odpočívají a proto je potřeba jim dodat potřebnou výživu a vzpruhu, aby se do jara probudily v té nejlepší kondici a dělaly ...


Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie? 5  fotek

Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie?

Posezónní údržba zahradního jezírka je důležitá a má hlavní vliv na následnou kvalitu vody. Správný způsob zazimování jezírka předchází úhynům ryb ...


Podzimní (a zimní) příprava jezírka 10  fotek

Podzimní (a zimní) příprava jezírka

Nemám zahradu, ale mám doma akvárko s neonkami. A jeho čištění je tou nejméně oblíbenou činností. Pokud ale máte takové větší akvárko na zahradě, n ...


Zazimování jezírka 5  fotek

Zazimování jezírka

Jednou z důležitých a nezanedbatelných prací během probíhajícího podzimu je zazimování jezírka. Rozhodně nedoporučujeme čekat s úpravami do doby, kdy ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×