Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/prefabrikovane-osteni-a-nadprazi-vyznamne-zrychli-zateplovaci-prace): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Prefabrikované ostění a nadpraží HPI-CZ - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Prefabrikované ostění a nadpraží HPI-CZ významně zrychlí zateplovací práce

Prefabrikované ostění a nadpraží HPI-CZ významně zrychlí zateplovací práce

Systém prefabrikovaného nadpraží a ostění zvyšuje požární odolnost nadpraží a ostění fasádních otvorů a může tak nahradit tradiční požární pásy z minerální vlny. Kromě toho nabízí výborné tepelně izolační vlastnosti a významně zrychluje zateplovací práce. Inovované řešení nabízí výběr ze tří různých variant řešení. Dvě z nich vyhovují díky použití systémových desek z fenolické pěny i normě pro požární bezpečnost staveb.

reklama

Deska z fenolické pěny o tloušťce 20 mm dokáže nahradit téměř 40 mm standardního pěnového polystyrenu, což je výhoda zejména při dodatečném zateplování v okolí oken, kde bývá problém s místem. Náklady na použití tohoto řešení přitom nepřesahují standardní náklady na zateplení oken.

Jak postupovat při montáži:

1) Zaměření okenního otvoru

Nejprve změříme rozměry okenního, případně dveřního, otvoru. V nadpraží bude rozměr odpovídat šířce okenního rámu. U ostění bude výsledná výška oproti výšce rámu nižší cca o 2 cm s ohledem na použití systémové lišty v nadpraží. Výplně není nutné oblepovat igelitovou ochrannou fólií, takže funkčnost okna je zachována a lze bez obav větrat.

2) Úprava lišty na požadovanou délku

Při montáži se začíná nalepením systémové napojovací lišty s integrovanou lepicí páskou na okenní rám. Aby odpovídala rozměrům okenního otvoru, popsaným v kroku 1, je třeba ji před tím zkrátit na požadovanou délku. To se provádí nejlépe speciálními nůžkami určenými pro úpravu profilů pro zateplování. Tyto nůžky s jednou ostrou a jednu plochou čepelí nabízí
společnost HPI-CZ
v rámci svého sortimentu pod názvem Adlus.

3) Nalepení lišty na rám

Systémová okenní lišta se lepí na rám okna, případně dveří. Lišta má tvar písmene „U“ a odlamovací lamelu pro nalepení fólie chránící rám výplně před případným znečištěním při provádění nátěru nebo omítek. Pohledová hrana lišty výšky 8 mm má jemnou strukturu a je přetíratelná.

4) Seříznutí desky na požadovanou délku a šířku

Do okenní lišty se dle zvoleného typu řešení zasunují obkladové desky z fenolické pěny nebo pěnového polystyrenu. Desky se dodávají v tloušťce 20 mm, ve standardní délce 2,5 nebo 3 m, šířka je volitelná dle konkrétní realizace. Standardně jsou v nabídce desky šířky 250 mm, 300 mm a 400 mm. Desky se zkracují běžným řezným kotoučem na délku odpovídající délce okenní lišty.

5) Nanesení lepicího tmelu v minimální šířce 80 mm

Základním předpokladem protipožární funkce nadpraží a ostění je přilepení desky z rubu na nehořlavý podklad v šířce minimálně 80 mm, a to lepicí cementovou maltou předepsanou pro dotčený ETICS.

6)Aplikace nadpražní desky do připraveného profilu

Profil s boční hranou cca 15 mm, do kterého se desky zasunují, skryje menší nepřesnosti při řezání desek, maximálně však v řádech milimetrů.

7) Aplikace desky ostění do připravené lišty

Pouzdro okenní lišty je díky tvaru „U“, do kterého se desky zasunují, pevnější. Každá systémová deska má integrovaný profil s armovací tkaninou pro vytvoření přesného a čistého detailu fasádní hrany. Při použití v nadpraží plní tento profil funkci lišty s okapnicí, při použití v ostění zastává funkci rohové lišty.

8) Dočasná fixace armovací tkaniny do izolantu

Armovací tkanina se před tmelením a následnou realizací fasády upevní do plochy fasády, nejčastěji pomocí trnů fasádních hmoždinek.

9) Vypěnění spáry nízkoexpanzní pěnou

Obkladová deska se na podklad lepí v šířce minimálně 80 mm, jak bylo uvedeno výše. Zbývající spáru až do šířky ostění a nadpraží je nutné vyplnit nízkoexpanzní polyuretanovou pěnou.

10) Zatmelení spáry ve styku desek

Hrana okenní lišty se z vnitřní strany ošetří lepicím tmelem MS Polymer, který je součástí systému, což zajistí zpevnění spojení mezi lištou a deskou a zabrání vniknutí vody do „U“ profilu. Lícový povrch této desky je strukturovaný, takže ho stačí jen přetřít fasádní barvou. Je jen na investorovi, zda se spokojí s nátěrem nebo provede vrstvu omítky shodnou s ostatní plochou fasády.

Autor: HPI - CZ (text a foto)

Související články

Bezprofilová montáž desek - to je MICHNO SYSTEM 5  fotek

Bezprofilová montáž desek - to je MICHNO SYSTEM

Se špetkou nadsázky lze tvrdit, že máte-li doma vrtačku a vodováhu, zvládnete si dnes sádrokartonový podhled namontovat vlastními silami. Společnost H ...


Jednoduchý HPI – UNI profil ochrání zateplovací systém před degradací zevnitř 3  fotek

Jednoduchý HPI – UNI profil ochrání zateplovací systém před degradací zevnitř

Tepelně izolační systémy ETICS vyžadují těsné a bezpečné připojení parapetu do omítky. Na trhu jedinečné řešení tohoto detailu představuje připojov ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×