Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Předpěstujte si úrodu s pomocí sadbovačů

Předpěstujte si úrodu s pomocí sadbovačů

Doba předpěstování zeleniny a květin je právě tady. S tím, jak vybíráme jednotlivé odrůdy a plánujeme, jak budeme mít bohatou úrodu, musíme také vše řádně připravit. Hlavní úlohou je výběr správného prostředí, zdravá propařená zemina s dostatkem živin a vhodné podmínky. Předpěstování zvládneme hravě s pomocí sadbovačů. Ale pozor na přehuštěný výsev nebo vysokou vlhkost, tyto dva faktory škodí.

reklama

Předpěstování v sadbovači

S předpěstováním rostlin pro naši zahrádku například v sadbovači začínáme již v lednu. Nejvíce péče vyžaduje zeleň s dlouhou vegetační dobou nebo kvetoucí rostliny, jako jsou například celer či muškát. Při předpěstování si vždy vybíráme odrůdy vhodné pro naši oblast nebo zvolíme takové, které máme již vyzkoušené.

Předpěstování a správná zemina

Vhodná a zcela zdravá pěstební zemina pro vývin mladých rostlinek je zárukou jejich dobrého zdraví. Především jsou minimalizovány škody, způsobené nečekaným výskytem houbových chorob, které napadají mladou vegetaci a bez včasného zásahu většina exemplářů zahyne, přeživší kusy pak mohou zakrnět. Nejhorší je choroba, známá jako padání klíčících rostlin, způsobovaná houbami rodu Fusarium. Spóry mohou být běžně v kupovaném substrátu, ale i v zahradní zemině, o to důležitější je vhodná dezinfekce. Tím, že houby napadnou krček mladé zeleně, dojde až k jeho přerušení. Mladá rostlinka padá a hyne. K rozvoji napomáhá kromě nevyřešené dezinfekce substrátu také přehuštěný výsev a vysoká vzdušná vlhkost.

Zeminu pro předpěstování si připravíme již na podzim. Velice vhodná je přesítovaná, středně těžká půda ze zahrádky, dostatečně zásobená živinami. Její struktura je po přesítování jemnější, ale díky hrubším příměsím neslehává, je vzdušná a nedrží v sobě škodlivou přemíru vlhkosti. Pokud nám přijde, že je náš substrát přece jen příliš hutný, můžeme ho vylehčit tím kupovaným v poměru jedna ku jedné.

Pro dezinfekci připraveného substrátu nevyužíváme žádnou chemii, nýbrž naši domácí troubu na pečení. Zeminu rozvrstvíme do několika pekáčů ve vrstvě okolo 10 cm a ponecháme v troubě minimálně 1 hodinu při teplotě alespoň 75 °C. Takto vysoká teplota by měla spolehlivě zlikvidovat všechny zárodky chorob a škůdců.

Výběr odrůd

V dnešní době na trhu nalezneme obrovské množství různých osiv. Kromě starších a velmi osvědčených odrůd také můžeme sehnat hybridní kultivary, které jsou označeny F1. Jejich výhodou je vyšší odolnost proti chorobám, větší výnos a také snazší pěstování. Semena plodů hybridních odrůd ale nejsou vhodná pro další výsevy.

Sadbovač z plastu nebo rašeliny?

Pro skupinové předpěstování zeleniny a květin se nabízí nejrůznější druhy sadbovacích pomůcek. Velice univerzální službu prokážou svému majiteli rašelinové tablety, známé pod označením Jiffy. Jde o lisované tablety v jemné síťce. Poté, co je vložíme do misky s vodou, materiál nabobtná a je do nich možno vysít. Ideální jsou například pro výsev paprik, rajčat nebo jiné náročné zeleniny. Jakmile mladé rostlinky prokoření bal, je vhodné síťku rozstřihnout a rostlinky buď přesadit do hlíny, nebo umístit do sadbovače, kde volný prostor kolem balu vyplníme taktéž dezinfikovanou hlínou.

Pro předpěstování můžeme využít taktéž nejrůznější typy sadbovačů. Nejlevnější jsou ty plastové, které jednoduše umístíme do minipařeniště za okno. Pohodlně tak dokážeme předpěstovat i ty druhy, které jsou v počáteční fázi růstu náročnější na teplo. Naproti tomu rašelinové sadbovače nebo květináčky jsou ekologické, protože v nich sázíme rostlinu na záhon nebo do skleníku. Jsou biologicky odbouratelné a při pravidelném zalévání se tak postupně rozloží. Sadbovače plníme vždy dezinfikovanou zeminou, která zaručuje, že nově rostoucí vegetace nebude napadena některou z houbových chorob nebo škůdci.

Několik závěrečných tipů pro předpěstování a využití sadbovačů

  • Předpěstování jen v kupovaném substrátu nemá smysl, protože zemina je příliš lehká, rychle slehává a zadržuje moc vody, což škodí kořenům.
  • Lepší než zalévat je pravidelně mírně rosit.
  • Použití miniskleníčků s větracími otvory je snadné. Vyséváme buď volně do substrátu nebo do buněk ve vloženém sadbovači.
  • Plastové miniskleníčky, sadbovače a jiné pomůcky po použití omyjeme vlahou vodou, necháme vyschnout a uložíme na suché a chladné místo.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Předpěstování rostlin má své zásady - dodržujete je? 6  fotek

Předpěstování rostlin má své zásady - dodržujete je?

V únoru přichází čas k předpěstování zeleniny a okrasných rostlin. Zmeškáte-li správnou dobu, rostliny nejenže nepokvetou, ale hlavně nebudou plodi ...


Předpěstování a přímý výsev rostlin 5  fotek

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Již na konci února se začíná většina pěstitelů a zahrádkářů připravovat na nadcházející jaro. Řeší, jaké rostliny budou letos pěstovat, nakupují se ...


Předpěstování: připravte si silnou a zdravou sadbu z vlastních zdrojů 7  fotek

Předpěstování: připravte si silnou a zdravou sadbu z vlastních zdrojů

Získat kvalitní sazenice se nám podaří i z vlastní líhně. Pokud si seženeme vhodné kultivary zeleniny pro naši oblast, pak vzrostlá a řádně vyvinut ...


Předpěstování sadby a sadbovače mají své požadavky 9  fotek

Předpěstování sadby a sadbovače mají své požadavky

Dřevěné bedničky od zeleniny, kelímky od jogurtů nebo misky od zmrzliny, to vše se často používá pro předpěstování zeleninové sadby. Přitom máme dn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×