Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/pravo-a-finance/finance/co-kutil-to-motorista): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Co kutil, to motorista - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co kutil, to motorista

Co kutil, to motorista
S příchodem zimy jsme museli ze svých garáží a dílen vyndat zimní pneumatiky a v pneuservisu či sami přezout své čtyřkolé miláčky. Sáhněme si do svědomí, kdo z nás kutilů přeci jenom vyjel na první sníh s letními pneumatikami. A možná i bez povinného ručení?
reklama

Klid za volantem za deset korun denně

Možná by se zdálo, že toto téma k nám do hobby magazínu nepatří, ale myslíme si, že ano. Mohlo by platit rčení: Co kutil to motorista. A i když už začal padat sníh, jsou parkoviště hobby marketů a obchodů stále plná.

Policie šetřila za prvních 8 měsíců letošního roku přes 117 tisíc nehod, objem škod odhadla na více než 5 miliard. Škody, které provozem svého vozidla způsobíte jiné osobě, za vás uhradí pojišťovna, u níž máte sjednáno povinné ručení. To musí mít ze zákona uzavřeno každý majitel v České republice registrovaného vozu. Povinné ručení průměrného automobilu přijde zhruba na deset korun denně. Řidiče přitom spolehlivě ochrání od povinnosti zaplatit statisícové, někdy i několikamiliónové částky.

Nezapomeňte ani na živly a havárie

Povinné ručení vám ale nikdy neuhradí škody na vašem voze. Proti škodám, které vašemu vozu způsobí živly, vzniknou v důsledku havárie, odcizení nebo neoprávněného užití vozidla, vás ochrání havarijní pojištění. To sice není povinné, ale uzavřít se je určitě vyplatí. Vždyť jenom rozbitý blatník vás může stát desítky tisíc korun. Kalkulačku orientačních sazeb havarijního pojištění nabízené jednotlivými pojišťovnami můžete najít na stránkách www.srovnavac.cz.

Jezdíte slušně? Polepšíte si

Cenu povinného ručení určuje každá pojišťovna jinak.
Velký vliv na ni mají tzv. bonusy, které v příštím roce mohou dosáhnout až 40 % z ceny.

„Bonusy, resp. malusy jsou vlastně jediným plošným nástrojem, který spravedlivě odměňuje, případně trestá všechny řidiče. Kromě nich mnoho pojišťoven zvýhodňuje, ale i znevýhodňuje část řidičů prostřednictvím hledisek, jakými jsou věk řidiče, region, ve kterém má auto přihlášeno nebo stáří vozu,“ uvádí Jiří Roubíček, produktový manažer pojištění motorových vozidel z České pojišťovny.

Zatím bez segmentace stanovují své sazby i dvě největší pojišťovny – Česká pojišťovna a Kooperativa. Mnozí řidiči díky segmentaci ušetří, na druhou stranu, proč by řidič jezdící bez nehod, ovšem s autem registrovaným ve městě, které ve statistikách pojišťovny díky méně ohleduplným řidičům vykazuje více nehod, měl přispívat vyšší sazbou povinného ručení na likvidaci nehod jiných motoristů?„V České pojišťovně nesegmentujeme a naším krédem je zvýhodňovat pouze slušné řidiče, kteří jezdí bez nehod. Každý řidič, který z vlastní viny neboural, zaplatí u České pojišťovny na povinném ručení proti letošnímu roku méně. Navíc si všichni naši klienti, kteří za poslední 3 roky nezpůsobili žádnou dopravní nehodu nebo ji od roku 2000 zavinili maximálně jednou, mohou pro rok 2008 připsat dvojitý roční bonus,“ uvádí Pavel Řehák, náměstek pro marketing generálního ředitele České pojišťovny.

Malusy proti neukázněným řidičům

Bonusová politika má podle řidičů význam i pro bezpečnost silničního provozu. Mnohdy nevybíravý styl jízdy mohou podle téměř poloviny dotázaných řidičů změnit malusy pojišťoven. Uvádí to průzkum na informačním portálu registrů vozidel www.dopravni-inspektoraty.cz, na kterém odpovědělo za uplynulé 3 týdny 467 řidičů. Malusy jsou tak vedle databáze nehod řidičů dalším prvkem, který by měl vést k větší bezpečnosti v silničním provozu. Hned po nich by podle řidičů k větší bezpečnosti přispěl i větší počet policistů na silnicích. Pouze 9 % dotazovaných si myslí, že chování řidičů může ovlivnit edukace řidičů. Jenom 6 % považuje za účinný bodový systém.

V kurzu je sjednání pojistky online

Pojištění vozu můžete uzavřít na pobočce pojišťovny, přes internet nebo po telefonu. „Stále větší oblibě se těší sjednávání povinného ručení on-line. 40 % smluv sjednávaných po internetu tvoří právě povinné ručení,“ uvádí Pavel Řehák.

A co k uzavření nové pojistné smlouvy o povinném ručení budete potřebovat?

  • Velký technický průkaz vozidla,
  • osobní doklady,
  • potvrzení o době trvání pojištění a škodném průběhu.

Kde si můžete uzavřít povinné ručení po telefonu a přes internet

Povinné ručení Allianz Česká pojišťovna CPP ČSOB pojišťovna
Internet X X X X
Telefon x X   x
Povinné ručení Generali Kooperativa Triglav Uniqua
Internet X X X X
Telefon x     x

Pramen: internetové stránky a informační linky pojišťoven.

Příště

V příštím díle (ve středu 14.11.) se budeme věnovat, kolik kde povinné ručení stojí a podíváme se i na asistenční služby jednotlivých pojišťoven.

Ve spolupráci se společností Česká pojišťovna připravil Český Kutil.cz. Foto OBI.

Autor: Text (SK, Česká pojišťovna)

Klíčová slova:


Související články

Letní soutěž s Českou pojišťovnou 5  fotek

Letní soutěž s Českou pojišťovnou

Léto je čas dovolených, výletů a dobrodružství. V tomto období se bohužel také stává mnoho úrazů, naše byty i majetek nejčastěji navštěvují nezvaní ...


Klid za volantem za 10 korun denně 1  fotek

Klid za volantem za 10 korun denně

Podle vašich reakcí je jasné, že věc povinného ručení vám není cizí. A to je dobře. Dnes bychom chtěli srovnat jednotlivé pojišťovny s jejich cenovými ...


S Pohodou za volant i v roce 2008 1  fotek

S Pohodou za volant i v roce 2008

Česká pojišťovna, u které má sjednáno povinné ručení zhruba dva a půl milionu motoristů, tvoří i pro příští rok sazby nikoliv podle toho, kde řidič by ...


S nepojízdným vrakem ani kutil nejezdí 1  fotek

S nepojízdným vrakem ani kutil nejezdí

Česká pojišťovna připravila pro své klienty novou službu – audit opravy. Díky auditu si všichni klienti, kteří mají pochybnosti o tom, zda jejich poji ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×