Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pracujte i bavte se s Versa Tipem

Pracujte i bavte se s Versa Tipem
Také doma občas potřebujete něco opravit pájkou, nebo vás baví zdobit předměty vypalováním? Pak zkuste některou z malých plynových pájek, třeba model Versa Tip. Nezabere mnoho místa a zmíněné práce zvládne lehce a elegantně.
reklama

Trocha teorie

Pájení je spojování kovových materiálů pomocí dalšího, přídavného kovu, nejčastěji slitiny kovů o nižším bodu tavení. Bylo známo již ve starověké Mezopotámii kolem roku 2000 před naším letopočtem, v Evropě je prokazatelně používali již Keltové kolem 5. století př. n. l.

Pájení se rozděluje na tvrdé (teplota tavení přídavného kovu je v rozmezí 450 °C až 1000 °C, taví je většinou otevřený plamen), které se ponejvíce používá v průmyslové výrobě, a na pájení měkké, s pájkami na bázi cínu, které probíhá za teplot 250 oC až 400 °C a je dostupné i kutilům bez náročného vybavení.

Nahlédnutí do historie

Zcela původně se pájedlo (což býval zbroušený kus mědi upevněný na železné tyčce) ohřívalo ve výhni; v plamenech však docházelo k rychlému okysličování jeho povrchu, na kterém pak pájecí kov, většinou slitina cínu a olova, obtížně držel a pájené spoje nebývaly kvalitní.

Pro neoperativnost této metody byly činěny pokusy s autonomním vyhříváním pájecího tělesa umístěním žhnoucího dřevěného uhlí do dutiny v pájedle, osvědčilo se až vyhřívání hrotu kapalným palivem které do jisté míry umožnilo regulaci intenzity plamene a tím teplotu pájecího hrotu.

Velké benzinové „letlampy“ jsou známé už přes sto let. Používali je zejména klempíři pro spojování střešních plechů a okapů. Fungovaly tak, že hořící páry benzinu ohřívaly masivní měděný hrot umístěný na přední části pájedla. Práce s nimi byla obtížná: zplodiny hoření znečišťovaly hrot i pájené materiály, takže se musely neustále čistit (mechanicky, boraxem či salmiakem), zařízení bylo nebezpečné – jestliže se tryska, z níž pod tlakem vycházely benzinové páry ucpala, hrozilo pájedlo výbuchem. Zejména z těchto důvodů byly tyto páječky „vytlačeny“ masivními páječkami elektrickými o příkonu 400 až 800 W, popřípadě moderními páječkami plynovými.

V souvislosti s rozvojem amatérské elektroniky se v poválečných časech začaly vyrábět malé páječky elektrické – nejprve s odporovými tělísky, pak s topnou smyčkou. Rozvoj choulostivých polovodičových součástek (tranzistory a integrované obvody typu FET, MOS a jiných řízených elektrickým polem) způsobil návrat k odporovým páječkám, dnes zcela miniaturním, napájeným z regulovatelných stejnosměrných zdrojů, popřípadě z vestavěných akumulátorů.

V současné době se vyrábí značné množství páječek nezávislých na elektrickém rozvodu; kromě uváděných elektrických na malé napětí (3,6 až 12 V), to jsou plynové, u nichž je palivem nejedovatý butan s vysokou výhřevností; jejich pájecí hrot je ohříván spalovaným plynem z malé, ale vysokokapacitní tlakové láhve v rukojeti, někdy jsou z tlakové lahve o větším objemu připojeny hadičkou.

Většinou se dodávají v ucelených sadách, obsahujících všechny nezbytné doplňky, které rozšiřují možnosti páječek – kromě pájení tak mohou například tavit různé látky (teplota do cca 450 °C), dělit je (řezání za tepla), svařovat, používat různé smršťovací bužírky – například pro fixaci svazků vodičů, uvolňovat lepené spoje nebo třeba také vypalovat vzory do dřeva či do kůže (pyrografie).

Versa Tip pro práci i pro zábavu

Patří k nim například sada šikovného vybavení, které velmi dobře využijí právě kutilové všeho druhu Dremel® VersaTip.

Vlastnosti a výhody

  • Tato páječka používá jako palivo běžný plyn do zapalovačů.
  • Má piezoelektrické zapalování, velmi krátkou dobu ohřevu na pracovní teplotu (do 25 sekund).
  • Váží jen 0,135 kg.
  • Jedno nářadí pro 6 různých aplikací: pájení, tavení, řezání za tepla, svařování, smršťování a vypalování vzorů do dřeva nebo do kůže (pyrografie).
  • Vždy připravena k použití – kdekoliv, kdykoliv.
  • Umožňuje detailní a náročnější aplikace.
  • Má dlouhou životnost.
  • Sada obsahuje pájecí hrot, řezací nůž, horký řezací nůž, plochou širokou trysku hořáku, deflektor (usměrňovač plamene), horkovzdušnou hlavu, cínovou pájku, houbičku na čistění pájecího hrotu a drobné servisní nářadí (2 šroubováky).

Více informací získáte na www.Dremel.cz.

Autor: Karel Štech (text), Dremel a archiv (foto)

Klíčová slova:


Související články

VersaTip

Také doma občas potřebujete něco opravit pájkou nebo vás baví zdobit předměty vypalováním? Zde máte návod, jak na to s pájkou versatip.

Akušroubovák Dremel Driver -nízká hmotnost, vysoký výkon 4  fotek

Akušroubovák Dremel Driver -nízká hmotnost, vysoký výkon

Elektrické ruční šroubováky určené pro napájení ze sítě mívají sice větší výkon, takže zvládnou i velké či zarezlé šrouby, ale bývají poměrně těžké. M ...


Mikronářadí - malé, ale šikovné 9  fotek

Mikronářadí - malé, ale šikovné

Možná, že jste už také viděli za výlohou některého z obchodů s nářadím drobné vrtačky a jiné nástroje, které vypadaly „jako pro panenku“. Nad jejich ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×