Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Práce na zahradě bez námahy a jako relax

Práce na zahradě bez námahy a jako relax
Sekání zahrady, vyžínání, stříhání živých plotů - po dlouhou dobu synonyma čistě mužské práce. Díky neustálému vývoji technologií a špičkové ergonomii zahradních strojů dnes mohou všechny tyto činnosti pohodlně zastat i ženy a doslova relaxovat při údržbě svého zeleného království. Umožní jim to například výrobky značky Husqvarna.
reklama

Pokrok v technice je tak rychlý, že lze jen stěží sledovat, co všechno nového na nás v obchodech čeká. Důležité ale je, že se vedle technických vychytávek neustále zlepšují také ergonomické vlastnosti. V případě Husqvarny už dosáhly všechny tyto parametry velmi vysokého stupně kvality. To přináší velkou možnost všem něžným stvořením sednout si na traktůrek, chopit se sekačky, křovinořezu nebo plotostřihu a v klidu se pustit do práce. Tam, kde dříve bolela záda, stroje byly těžké a práce namáhavá, dnes čeká pohodlí a práce na zahradě bez námahy.

Ergonomie jako základ bezpečí a práce na zahradě bez námahy

Ergonomie je vědecká disciplína, která se zabývá optimalizací jakékoli lidské činnosti a ve vývojových centrech Husqvarny je jí věnována velká pozornost. Řídí se tu filozofií, že spokojený zákazník jen ten, kterému se s výrobkem pohodlně a dobře pracuje. Proto se tu vyvíjí prvky, které může ovládat stejně dobře muž jako žena. Důraz je kladen na nosné popruhy, tvary rukojetí, držáky, snadné startování stroje, nastavitelnost sedačky či volantu, nízkou hmotnost, vibrace. Důležitá je též odolnost a bezpečnost.

Kde může vládnout ženská ruka?

Dalo by se říct, že v podstatě všude. Zahradní stroje mají nízkou hmotnost a jdou nastartovat s minimální námahou. Údržbu a čištění lze zvládnout bez technických znalostí – postupy jsou snadné, dobrý prodejce vám vždy vše důležité přesně vysvětlí. Práce na zahradě by měla být nejen bez námahy ale především relax, a tak některé činnosti, jako třeba práci s motorovou pilou, přenechejte raději mužům.

Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?

Sekačky

Ta správná sekačka usnadní vaši práci a zlepší její výsledky. Je proto dobré mít zahradní sekačku s ergonomicky tvarovaným měkkým úchopem a nastavitelnou výškou rukojeti. Pokud chcete změnit výšku sekání trávy, proč mít u každého kola jednu páčku, když může být jen jedna, centrální? Sběrný koš by měl být větší objemem a měl by jít snadno vyprázdnit. Schválně v prodejně zkuste koš nasadit na sekačku, to vám hodně napoví.

Pro pohodlnější práci vyvinula Husqvarna systém zdokonaleného proudění vzduchu AFT. Kombinací speciálního tvaru skeletu sekačky, žacího nože a vyhazovacího tunelu je useknutá tráva dopravena proudem vzduchu do horní části sběrného koše, který postupně naplňuje. Tráva tedy není tlačena do spodní části koše, odkud se, zejména při sekání za zvýšené vlhkosti, nedokázala dále posunovat. Díky tomu není potřeba tak často vyprazdňovat sběrný koš. Speciální odvětrávací průduchy sběrného koše odvádějí prach a vzduch do stran a tlumí hluk motoru v prostoru obsluhy sekačky.

Zahradní traktory

Pokud se rozhlížíte po sekačce, nezapomeňte vzít v potaz rozlohu vaší zahrady. Pamatujte, že při sekání na každých 1000 m² nachodíte dva kilometry. V tomto případě je ideální pořídit si malý traktor nebo rider.

Traktory jsou vhodné pro větší plochy. I s traktorem nevyšší výkonnosti ale posekání velkého pozemku zabere nějaký čas, samozřejmostí by proto mělo být pohodlné sezení pro řidiče. Husqvarna umístila do blízkosti polohovatelného sedadla pro řidiče všechny ovládací prvky. Během sekání tedy máte neustále dostupné vše potřebné ke klidnému chodu. Díky indikátorům znáte stav paliva nebo množství trávy ve sběrném koši. Prvotřídní pohodlí zaručují také široké stupátko, ergonomický volant nebo takové detaily, jako držák na nápoj.

Všechny traktory Husqvarna mají navíc tzv. zpětný operační systém, který vypne žací nože při jízdě pozpátku. Rovněž mají bezpečnostní vypínač pod sedadlem - pokud řidič opustí sedadlo, motor a žací ústrojí se automaticky zastaví.

Ridery

Ridery se od traktorů odlišují kloubovým řízením, který jim umožňuje dostat se do obtížných míst - dokážou se například obtočit a posekat trávu těsně kolem stromů. Rider se proto hodí, máte-li pozemek, kde je hodně stromů, keřů a dalších míst, kolem kterých by se tráva s traktůrkem sekala velmi obtížně. Žací ústrojí mají ridery zavěšené vpředu, díky čemuž máte při práci skvělý výhled.

Stejně jako traktory mají ridery Husqvarna ergonomicky seskupené ovládací prvky se snadným dosahem ze sedadla řidiče. Páčkou na ovládacím panelu lze nastavit výšku sekání i při pohybu. Po sekání lze žací ústrojí snadno vyjmout nebo zvednout do údržbové polohy bez použití nářadí a hadici s vodou vše vyčistit.

Křovinořezy

Budete-li pracovat s křovinořezem, pamatujte, že byste měli používat stroj s efektivním antivibračním tlumícím systémem. Vysoké vibrace totiž snadno a rychle způsobí únavu. Pro maximální efektivitu by křovinořezy měly mít vysoký výkon, vysoký točivý moment a rychlou akceleraci. Při samotném sekání oceníte nízkou hmotnost a tvarovanou rukojeť, která by měla být nakloněna směrem k nosné trubce. Díky tomu se stroj lépe ovládá.

Samotnou kapitolou je ergonomický nosný systém – hledejte vždy široce vypolstrované ramenní a bederní popruhy, které rozkládají zátěž na větší plochu těla. Husqvarna v zájmu větší bezpečnosti navíc vyvinula nosné popruhy Balance XTM a Balance XT. S nimi lze jediným pohybem křovinořez z popruhů uvolnit .

Plotostřihy

Živý plot vyžaduje čas a péči. Pokud ale při jejich stříhání nepoužijete správný nástroj, může to být monotónní a vysilující práce. Vybírat můžete mezi oboustrannými plotostřihy (ideální pro tvarování živých plotů), jednostrannými (vhodné k rovným střihům) a plotostřihy na tyči (doporučujeme pro střih nízkých či vysokých plotů). Nebudete se pak muset ohýbat nebo nebezpečně balancovat na štaflích.

Husqvarna nabízí u všech svých výrobků systém tlumení vibrací Low Vib. U křovinořezů to znamená, že jsou rukojeti izolovány od motoru a stříhací hlavy. Díky tomu se maximálně snižuje únava při dlouhodobém používání. Vybrané modely jsou vybaveny otočnou zadní rukojetí pro lepší stříhání živých plotů shora či z boku, což vám umožní stříhat v obtížných úhlech bez natáčení těla a rukou.

Více na www.husqarna.com/cz

Autor: Husqvarna (text a foto)

Související články

Tichá budoucnost 5  fotek

Tichá budoucnost

Budoucnost zahradní techniky patří akumulátorovým strojům. Husqvarna to ví už déle než dvacet let – v roce 1995 představila světu první robotickou ...


Sázení chladnomilných rostlin 16  fotek

Sázení chladnomilných rostlin

Rozhodli jste se obohatit svoji zahrádku s končící sezonou o nové přírůstky, ale máte strach, jestli již není pozdě? Některé druhy květin jsou na c ...


Trávník jako ze škatulky 5  fotek

Trávník jako ze škatulky

Trávník vyžaduje vaši pravidelnou péči, věnujte proto zvýšenou pozornost výběru správného náčiní na jeho úpravy a dodržujte tři základní pravidla, ...


Při práci s řeznými nástroji vždy myslete na bezpečnost 11  fotek

Při práci s řeznými nástroji vždy myslete na bezpečnost

Přestože většinu lidí by nenapadlo vyrazit na cestu autem bez použití bezpečnostních pásů, při práci s řeznými nástroji je otázka bezpečnosti často ...


Na zahradě patří budoucnost akumulátorům 7  fotek

Na zahradě patří budoucnost akumulátorům

Bez hluku, bez emisí a s větším komfortem – tak by se daly stručně shrnout výhody, díky kterým se na českých zahradách stále více prosazuje akumulá ...


Sekat vysokou trávu lze i snadno a tiše 3  fotek

Sekat vysokou trávu lze i snadno a tiše

Útok na vysokou trávu a buřinu v členitých zákoutích zahrady začíná. Nemilosrdný predátor má jméno akumulátorový křovinořez Husqvarna. Není slyšet, ...


Užitečný pomocník po celý rok? Přece rider Husqvarna! 9  fotek

Užitečný pomocník po celý rok? Přece rider Husqvarna!

Zahrada potřebuje důkladnou péči během všech čtyř ročních období. S výkonnými ridery Husqvarna můžete nejen posekat či odmechovat trávník, ale t ...


Sekání trávníků se zahradním riderem, to je bezstarostná jízda 4  fotek

Sekání trávníků se zahradním riderem, to je bezstarostná jízda

Udržovat trávník na rozsáhlém pozemku je bezesporu výzva. Tím spíš, pokud má členitý terén a je potřeba objíždět stromy, keře, nebo záhony. Neponech ...


Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou 2  fotek

Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou

Společnost Husqvarna se může pyšnit prvenstvím v dalším dřevorubeckém klání, které proběhlo 25. - 26. června v Ralsku Skelné Huti. Vítězem se stal Jiř ...


Akumulátorové výrobky Husqvarna 10  fotek

Akumulátorové výrobky Husqvarna

Přestože nářadí s bateriovým pohonem na trhu existuje, teprve nyní technologie dosáhla takové úrovně, aby mohla nést značku Husqvarna. Končí tak doba, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×