Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/povrchova-uprava-dreva-s-horsemen): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Horsemen: povrchová úprava dřeva - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Povrchová úprava dřeva s Horsemen

Povrchová úprava dřeva s Horsemen
Pod obchodní značkou HORSEMEN se skrývá dnes již celá paleta vodou ředitelných výrobků, které se používají jako ochranné nátěry na dřevo a kámen. Nyní bychom se chtěli vrátit k ochrannému prostředku na dřevo a to pod označením HORSEMEN Woodcare a HORSEMEN Woodcare Zedaröl, o kterých jsme se již v minulých článcích zmiňovali.
reklama

Na začátku letošního roku uveřejnila společnost ACOLOR zkoušky provedené ve zkušebním ústavu na porovnání vlastností mezi HORSEMEN Woodcare Zedaröl a materiálem s UV NANO ochranou podle ČSN EN ISO 11507- Expozice nátěrů umělému zvětrávání – Expozice fluorescenčnímu UV a vodě. Tyto zkoušky odpovídají zhruba pětiletému vystavení dokončených ploch na povětrnosti. HORSEMEN v nich obstál na výbornou.

Pouze pro připomenutí nebo pro ty, kteří o tomto výrobku ještě nevědí, jedná se 300 let ve Finsku používaný systém, který byl nyní upraven podle nejnovějších poznatků a zkušeností. Základem je kvalitní lněný olej a kvalitní hlinky, vyjma odstínu sněhobílá a švédská modrá. U těchto odstínů jsou použity jiné pigmenty. Letos ještě k základním osmi odstínům přibyly další čtyři, které více odpovídají naším zvyklostem. Výrobek je bez organických rozpouštědel a je vyroben z obnovitelných surovin.

Minulý a částečně i letošní rok se firma ACOLOR věnovala především rozsáhlejším zkouškám na různých stavbách. Z těchto zkoušek vyplynuly i zkušenosti a ukázaly se klady a zápory této nátěrové hmoty. Jednoznačně se však prokázal vliv podkladu na přilnavost. U běžných nátěrových hmot se doporučuje plochu dřeva důkladně obrousit a popř. přebrušovat i mezi jednotlivými nánosy.

Naopak u HORSEMENu je nutný hrubý povrch, buď čistě řezaný nebo hrubě broušený (použité brusné zrno je 60-80), vynikajících výsledků bylo dosaženo na již na starých plochách, se kterými se HORSEMEN výborně vázal. Potvrdila se tak přepokládaná vlastnost materiálu – lepší přilnavost na hrubých plochách. HORSEMEN se musí prostě do dřeva vsáknout. Tím že nevytváří film, vzniká pro vodní páry prodyšná ochrana dřeva, která umožňuje dřevu tzv. dýchat. Musíme si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál a pokud není tepelně upraveno (Thermowood), musíme respektovat jeho přirozené vlastnosti. HORSEMEN se ukazuje jako materiál budoucnosti a to pro svoje výhody, jako je jednoduchá opravitelnost, jednoduché zpracování, barevná škála, výroba z obnovitelných surovin.

Naopak malou nevýhodou je nižší mechanická odolnost proti otěru. Bylo zjištěno, že v místech, kde docházelo k trvalému otěru např. větví stromů při větru, došlo k otěru nátěru.Jelikož se však olej obsažený ve výrobku vsakuje dostatečně hluboko, zůstalo dřevo chráněno, jedná se tedy o spíše estetickou záležitost, nesnižují se tím ochranné vlastnosti.

HORSEMEN je určen hlavně pro nátěry na rozměrově nestálých dílcích a je vynikající ochranou pro dřevěné prvky, které jsou v přímém kontaktu se zvířaty např. ohrady, stáje apod. Je výborný jako nátěr na dřevěné domy a dřevěné zahradní domky, pergoly, ploty a jiné. Naopak bychom jej nevolili jako nátěr na nová okna v moderních domech, pokud bychom k tomu neměli estetický nebo jiný důvod. HORSEMEN je určen hlavně pro lidi, kteří oceňují přirozené vlastnosti dřeva a respektují přírodu. HORSEMEN se jim odmění nenapodobitelným rustikálním vzhledem a velmi jednoduchou nenáročnou údržbou.

Více informací naleznete na www.acolor.cz.

Autor: Pavel Kašpar a Acolor (text), Acolor (foto)

Související články

Jak zkrášlovat a chránit dřevo 5  fotek

Jak zkrášlovat a chránit dřevo

Všichni si přejeme, aby dřevěný nábytek, používaný v bytech i venku, vydržel dlouho pěkný. Stejně tak trámy, podlahy, ploty, terasy, pergoly a podo ...


Vosková emulze Horsemen StoneCare ochrání kámen i fasádu před řasami 6  fotek

Vosková emulze Horsemen StoneCare ochrání kámen i fasádu před řasami

Čím natřít kámen, aby pořád vypadal jako kámen a zároveň jeho povrch vzdoroval nepěkným řasám? A co použít, aby mu ochranná vrstva neuškodila? Osvědče ...


Jak chránit terasu z kompozitu 6  fotek

Jak chránit terasu z kompozitu

Když společnost Acolor nabídla uživatelům prostředek na ochranu kamene Horsemen Stone Care, vyřešila spoustě lidem problémy s materiály, které obvykle ...


Radost z natírání a barvy z Acoloru 4  fotek

Radost z natírání a barvy z Acoloru

Jen takoví koumáci jako Tom Sawyer dokázali z otravného natírání plotu udělat zábavu a dokonce výnosnou činnost. Pro ty, kteří jeho příběh neznají, je ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×