Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Použití lehkého betonu u rekonstrukce podlahy

Použití lehkého betonu u rekonstrukce podlahy

Při rekonstrukci domu nebo některých jeho místností, například v podkroví, musíme ve většině případů přistoupit k pokládce nové podlahy. Možností máme několik, ale obvykle volíme tu nejschůdnější a nejrychlejší. Abychom docílili kvalitní finální podlahy, ať již bude dřevěná, nebo třeba vinylová či keramická, potřebujeme mít pevný a rovný podklad. Jak toho však dosáhnout? K tomu se výborně hodí náš tip – lehký beton z Liaporu.

reklama

Seznamte se s lehkým betonem Liapor Mix

Lehký beton z Liaporu se nazývá Liapor Mix respektive Liapor Mix Final. Obě dvě varianty se vyrábějí na bázi keramzitových kuliček různého průměru, které jsou propojeny cementem, pojivy a samozřejmě vodou.

S Liapor Mixem si můžeme připravit pevnou vyrovnávací vrstvu, která poslouží jako základ pro pokládku finální nášlapné vrstvy nové podlahy. Než vysvětlíme, jak nejlépe postupovat, je důležité znát základní vlastnosti Liapor Mixu.

Jak sám název napovídá, jedná se o lehký beton, jehož objemová hmotnost je pouze 600 kg/m3, což ve srovnání s klasickým betonem je čtvrtinová váha. To propůjčuje lehkému betonu možnost využití v nejrozmanitějších konstrukcí, ale především tam, kde nechceme, aby vyrovnávací vrstva zatěžovala svou vahou stávající konstrukci.

Jako ideální se tedy doporučuje při použití ve starých domech včetně podkroví. Díky vlastnostem keramzitových kuliček, což je v podstatě přírodní materiál upravovaný v pecích, nabízí Liapor Mix výborné tepelně-izolační vlastnosti, a navíc přispívá ke kročejovému útlumu, což se hodí především v podkrovních bytech. Liapor Mix, respektive Liapor Mix Final, nepotřebuje dilatační spáry, protože nepraská, čímž se zpracování podlahy zjednodušuje. Dodejme, že Liapor Mix je také nehořlavý.

Při skladbě podlahy je třeba počítat s minimální tloušťkou vyrovnávací vrstvy Liapor Mixu, která je 5 cm. Liapor Mix Final (1 až 4 mm) má ve srovnání s Liapor Mixem (4 až 8 mm) menší průměr kuliček, a tudíž je jeho struktura jemnější – jak je patrné také z obrázku. To má svou výhodu, neboť nemusíme na povrch Liapor Mix Final aplikovat žádnou stěrku a můžeme pokládat rovnou nášlapnou vrstvu.

Proč tedy Liapor Mix?

U vyšších vrstev podlahy je také důležitá rychlost, proto zvolíme nejprve Liapor Mix, kdy nám půjde práce velmi rychle od ruky, a na závěr realizujeme vrstvu z Liapor Mix Final. Jak jednoduché. Dodejme, že obě verze můžeme používat samostatně, a to i na zásyp kleneb, stropů a podlah v historických objektech, na chalupách, v bytech, ale samozřejmě i v novostavbách. Liapor Mix je rovněž vhodný jako výplňový, drenážní a použitelný i na ochranu rozvodů inženýrských sítí. Na lehký beton z Liaporu můžeme bez obav pokládat podlahové topení, jen nesmíme zapomenout na odrazovou folii, aby nám teplo neutíkalo.

Jak připravit lehký beton?

Postup přípravy lehkého betonuje tak jednoduchý, jako jeho váha. Místo, které budeme vyrovnávat lehkým betonem, musíme samozřejmě nejprve očistit a případně navlhčit. Pak jednoduše smícháme připravenou směs (dodává se v pytlích po 30 l) s vodou, a to v poměru 4 až 5 litrů na jedno balení. Mícháme zhruba 2 až 3 minuty. Použít můžeme zednickou káď, nebo v případě větších ploch i míchačku. Koho láká vzít si k míchání pomocníka v podobě vrtačky, musí si dát pozor a nastavit velmi nízké otáčky, v opačném případě by mohlo dojít k znehodnocení směsi.

Jakmile máme směs promíchanou, ihned ji aplikujeme, protože se jedná o rychleschnoucí lehký beton. Jednotlivé vrstvy srovnáváme tradiční zednickou latí. Jen dáváme pozor na správnou výšku, kterou si předem stanovíme. Jemnější Liapor Mix Final lze pokládat bezprostředně na hrubší vrstvu, jen ji nesmíme poškodit šlápnutím.

Podlaha, respektive podklad podlahy, je plně pochozí po 24 hodinách, ale celková doba vysychání je 5 až 7 dní. Záleží na podmínkách jako je okolní teplota, vlhkost a možnost větrání. I tak jsme s časem zhruba na třetině klasické betonové mazaniny. Mějme ještě na paměti, že pokud budeme vyrovnávat starou dřevěnou podlahu, musíme mezi lehký beton a dřevo instalovat separační folii. Lehký beton se velmi dobře spojí s okolním materiálem, ale také s vrstvou, kterou jsme realizovali například den předtím. Spotřeba materiálu je přibližně 34 kg na 1 m2 a 50 mm silnou vrstvu. Realizaci bychom neměli provádět, pokud okolní teplota klesne na 5 °C.

Rekonstrukce podlahy v pražském domě

Majitel bytového domu, u jehož rekonstrukce podlah jsme měli možnost vidět, jak se Liapor Mix používá, má za cíl některé místnosti v objektu zprovoznit jako obytné, aby se daly co nejdříve pronajmout. Nechtěl zatěžovat konstrukci domu velkou vahou a současně také ocenil rychlost, se kterou byla podlaha realizována.

Další informace naleznete na www.liapor.cz.

Autor: Lias Vintířov (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nová podlaha v extrémně krátkém čase 4  fotek

Nová podlaha v extrémně krátkém čase

Jistě znáte dávnou pravdu, že čas jsou peníze. A v podnikání tohle úsloví platí obzvlášť. Nevyjímaje samozřejmě stavebnictví. A teď si představte, ...


Rekonstrukci začněte od podlahy 4  fotek

Rekonstrukci začněte od podlahy

Stále víc lidí nemá chuť strávit život v satelitních městečkách, ale nebaví je ani paneláky, ať už jsou staré, nebo nové. Touží po domečku v širším ...


Rychlá rekonstrukce podlahy 6  fotek

Rychlá rekonstrukce podlahy

Představme si situaci, kdy jsme koupili starší dům, nebo rekonstruujeme chalupu, domek, ale i byt v panelovém domě. Pokud potřebujeme předělat jen něk ...


Jak se dělá podlaha z lehkého betonu Liapor Mix a Liapor Mix Final

Stavíte nebo rekonstruujete dům a přemýšlíte, jaký výběr podkladu podlahy bude tím nejlepším? Podívejte se na video, jak se dělá podlaha z lehké su ...

Jak nejrychleji udělat novou podlahu 6  fotek

Jak nejrychleji udělat novou podlahu

Stavba nové podlahy je obvykle součástí každé trochu větší rekonstrukce. A protože od podlahy vše začíná, je opravdu důležitá. Někdy si ovšem lámem ...


Co je lehký beton a k čemu jej použít? 9  fotek

Co je lehký beton a k čemu jej použít?

Pokud se řekne, že je něco lehké, vyvolá tato informace u většiny z nás dojem malé hmotnosti. V souvislosti s prací je to pak snadný postup. A co t ...


Rekonstrukce podlahy ve starším domě může být jednoduchá 4  fotek

Rekonstrukce podlahy ve starším domě může být jednoduchá

Koupit byt ve starším činžovním domě blízko centra má své výhody. Byty jsou nadstandardně velké, mají vysoké stropy a obvykle vyřazují neopakovatel ...


Rekonstrukce půdního prostoru se suchou podlahou 3  fotek

Rekonstrukce půdního prostoru se suchou podlahou

Podkroví starších domů a chalup se dobře hodí pro vytvoření nových obytných místností. Každá taková vestavba se samozřejmě neobejde bez nové podlah ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×