Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Použijte mráz jako taktickou zbraň proti roztočům

Použijte mráz jako taktickou zbraň proti roztočům
Mráz - jednou je to kouzelník, který mění rybník v kluziště, jindy malíř, jenž z páry na oknech vytváří nádherné květy. V podobě zázračného pomocníka dokáže uchovat potraviny v čerstvém stavu několika měsíců či let a stejně pomáhá i lékařům. Ale je to také zabiják, který vezme život všem, kdo se na delší dobu vystaví jeho moci. Tak využijte jeho schopností a ozdravte svou domácnost.
reklama

Mrazivé a chladné počasí vám umí přichystat hezké chvilky i pěkně zkazit náladu, ale také vám pomůže zatočit s roztoči. Snad v každé rodině mají alergika nebo astmatika, proto se roztočů zbaví každý rád. V domácím prostředí jsou tito neviditelní predátoři přítomni nejvíce v ložnicích. A to hlavně v lůžku, (v matracích i v prachu pod nimi), ale také v kobercích a v čalounění pohovek.

Milují totiž tmu a místa s relativní vlhkostí vzduchu v rozmezí 70 - 80%, (k růstu jim ale stačí vlhkost nad 60%) a s teplotou 22 - 26°C. Proto postel, vzhledem k příznivým podmínkám, tedy vlhku a teplu, působí téměř jako líheň těchto členovců.

Je dobré vědět, že při relativní vlhkosti 50% většina roztočů přežívá, vlhkost pod 50% je pro ně - až na výjimky - velmi nepříznivá. Také sluneční světlo, vysoká teplota (nad 55°C) či nízká teplota a sucho roztoče hubí. A protože je spolehlivě zabíjí také delší vystavení mrazu, využijte současného počasí, vyneste matrace na balkon, na terasu či do zahrady, nebo alespoň z místnosti vyneste květiny, vypněte topení, otevřete okna a dejte k nim matrace pořádně provětrat. Je–li to jen trochu možné, ponechte je na mrazu co nejdéle, nejlépe celý den.

Mezi tím vyluxujte postel a prostor pod ní, vytřete je vlhkým hadrem, abyste odstranili i ty nejmenší prachové částečky. Převlékněte lůžkoviny a jestli máte náhradní soupravy, nebo dost času, aby proschly, vyperte i polštáře a pokrývky, abyste zasáhli na všech místech, kde se roztočům daří, najednou.

Roztoči se samozřejmě nacházejí také v kobercích, pokud tedy máte kusové koberce, také je vyneste vyklepat na sníh, a ponechte je nějakou dobu vymrznout. Roztočům se dobře daří také v čalounění pohovek a křesel i v dalších bytových textiliích, včetně hraček. Máte domácí mazlíčky? Nezapomeňte provětrat a vyprat také jejich pelíšky.

Pokud chcete vyhlásit roztočům skutečně vyhlazovací válku, musíte ovšem zvolit dobrou strategii a vybavit se účinnými zbraněmi, k nimž patří speciální, tzv. bariérové povlaky na matrace, které nepropouštějí drobné částice pokožky do matrací a lze je prát, prací lůžkoviny (dutá vlákna), povlečení s antialergickou úpravou a rozmanité spreje k cílenému hubení roztočů. A výkonný vysavač s HEPA filtrem.

A hlavně potřebujete trpělivost a vytrvalost, protože tento boj bude dlouhý. V ložnici se má udržovat optimální relativní vlhkost vzduchu, což je přibližně 50 %. Postel se musí dlouho větrat a často převlékat - alergikům se lůžkoviny doporučují prát na 60 °C na delší prací cykly, a to každý týden, aby se z povlečení odstranily alergeny.

Tak boji zdar: honem vyneste matrace a koberce na mráz (ale vy se dobře oblékněte, abyste s roztoči nezničili také sebe).

Autor: Helena Štětinová (text), autorka, PePa (foto)

Klíčová slova:


Související články

Lednové pranostiky jsou ukazatelem hospodaření 6  fotek

Lednové pranostiky jsou ukazatelem hospodaření

V lednu se s pranostikami doslova roztrhl pytel. Chápeme ještě i po staletích, jaké mají vlastně smysl a proč se o nich zmiňujeme i v dnešní, techn ...


Sluneční hodiny 7  fotek

Sluneční hodiny

Sluneční hodiny byly prvním přístrojem zabývajícím se měřením času podle pohybu slunce na obloze. Čas se odečítal z polohy stínu vrženého ukazatelem n ...


Orion - vaše hvězda proti molům 11  fotek

Orion - vaše hvězda proti molům

Zima se přehoupla rovnou skoro do léta a konečně nastal čas na lehké oblečení, boty i sportovní potřeby. Vytáhli jste ze sezónní šatny nebo skříně ...


Unikátní vypínače dokáží zničit bakterie a viry 3  fotek

Unikátní vypínače dokáží zničit bakterie a viry

Zdravotnická zařízení, restaurace, kina, administrativní budovy, sportoviště či školy, zkrátka místa s velkou koncentrací lidí jsou vždy nejlepším pro ...


Pódium na spaní i hraní 14  fotek

Pódium na spaní i hraní

Málokterý dětský pokoj je tak velký, aby se do něj ke spokojenosti ratolestí pohodlně vešla postel a další nábytek, a současně zbylo místo pro zába ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×