Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Postup při tmelení oken s moderními materiály

Postup při tmelení oken s moderními materiály

Tmelení je v dnešní době hračka. Díky tomu, že tmelící materiál je často již připravený k okamžitému použití a aplikuje se snadno pomocí pistole, zvládnete to opravdu hravě. Široký výběr tmelů a použití na různé materiály dává možnost opravit skoro cokoliv v bytě či domě, včetně celých oken bez ohledu na materiál.

reklama

Tmely je možné použít k vyrovnání povrchů, vyplnění spár, utěsnění různých spojů a zacelení prasklin. Po zatvrdnutí zůstávají buď zcela pevné a nepružné, nebo naopak plastické a elastické. Použít je můžeme na dřevo, sklo, zdivo, obklady a dlažby, kovy, lamináty i plasty. Díky tomu je můžeme použít na opravy všeho druhu a skvělou volbou jsou pro tmelení oken. Postup jak na to je velmi snadný a rychlý.

Tmely se dnes prodávají v kartuších vhodných do aplikačních pistolí, v plastových nádobách, různých tubách, ale i jako polotovar v prášku. Práškový tmel, ještě nepřipravený pro okamžité použití má při správném skladování delší trvanlivost. Některé tmely se dodávají ve válečcích v konzistenci připomínajíce plastelínu. U dvojsložkových tmelů je hmota obyčejně dvoubarevná a před použitím je potřeba ji nejdříve promíchat, až poté je připravena k použití.

Na trhu najdeme tmely vhodné svým složením pro konkrétní materiál i účel, například tmel pro rychlou povrchovou úpravu dřeva, těsnící tmely vhodné pro instalatérské nebo sanitární práce, kamnářský nebo protipožární tmel, či sklenářský tmel pro utěsnění a ukotvení skla v okně.

Rozdělení tmelů podle chemického složení

Silikátové (anorganické) tmely jsou speciálním tmelem s protipožárními vlastnostmi. Po vytvrdnutí se mění na tuhou sklovitou hmotu a při teplotě nad 250 °C, tedy při případném požáru, dochází k expanzi materiálu. Je proto vhodný při budování požárně odolných konstrukcí.

Olejové tmely jsou tekuté podobně jako laky a navíc brusitelné. Svými vlastnostmi se hodí především pro tmelení dřeva, například dřevěných oken, rámů a parapetů. Olejové tmely nové generace umožňují ošetření do hloubky materiálu. Po zaschnutí je možné jej přebrousit a dále povrchově upravovat.

Akrylátové tmely zůstanou po zatvrdnutí pružné a elastické, a jsou vhodné pro použití v interiéru i exteriéru. Můžeme je použít pro tmelení trhlin, rohů a spár. Je vhodný pro opravu omítek a zacelení spár, po zaschnutí jej můžeme přetírat běžnými barvami. Hodí se proto pro tmelení v okolí oken, případně zacelení spár mezi oknem a zdí. Po zaschnutí se můžou lehce propadnout, s čím je potřeba dopředu počítat.

Polyesterový tmel se využívá především ve strojírenství, uplatnění najde ale i ve stavebnictví. Je dobře přilnavý a po vytvrdnutí zůstane pružný a odolný. Hodí se proto perfektně pro opravu kovových částí, například plechové krytiny, dešťových svodů a okapů. V případě oken je ideální pro opravu plechových parapetů, případně rychlou opravu prasklin u hliníkových oken. Na trhu jsou i v tomto případě již tmely složením vhodné i pro plasty, dřevo a další povrchy. Je možné ho použít pro vyplnění spár mezi zdí a okenním rámem, protože je velmi vhodný pro vyplnění vibračních spojů.

Silikonové tmely jsou odolné, trvale pružné, voděodolné i vodotěsné, a také odolné proti plísním. Jsou tedy skvělým kandidátem pro použití tmelení oken, přičemž postup použití je velmi jednoduchý a snadný. Využívá se pro své vlastnosti nejvíce v koupelnách, kuchyních a při utěsnění oken. Silikony se dále dělí na univerzální, sanitární, stavební, sanitární neutrální a další specifické silikonové tmely podle potřeby použití.

Postup použití při tmelení oken

Základem je jako vždy příprava podkladu, aby tmel mohl přilnout k podkladu. Podklad pro aplikaci tmelu by měl být proto suchý, čistý, zbavený hrubých uvolněných částí, i jemných uvolněných částí a prachu, a v neposlední řadě důkladně odmaštěný.

Následně si připravíme vybraný tmel. Pokud je tmel dvojsložkový nebo v prášku, zamícháme podle návodu takové množství, které budeme potřebovat na opravu. Je zbytečné připravovat velké množství tmelu najednou. Tmel pracuje a mohl by nám zatvrdnout ještě před použitím. Použijte pracovní misku nebo podložku.

Tmel můžeme nanášet štětcem, špachtlí, nebo v případě malých míst i prstem. V tomto případě raději používejte ochrannou gumovou rukavici. Poté jemně zatlačíme, rozetřeme a přebytečný materiál setřeme. V případě silikonových tmelů, jsou většinou už připravené na použití v kartuši s aplikátorem.

Pokud je tmel již připravený, můžeme ho okamžitě použít. Vždy postupujeme podle doporučení výrobce. Tmely v kartuších do pistolí a v nádobách s aplikátorem jednoduše vezmeme a podle potřeby vytlačíme vhodné množství na místo opravy.

Doba schnutí je různá. Pohybuje se od několika málo minut až po několik hodin. Pokud je to možné, nechte tmel vytvrdnout delší dobu, třeba i několik dní. Poté je možné, podle druhu tmelu, zatmelený povrch dále upravovat. Vybrousit nebo natřít.
Vhodným tmelem můžete opravit i jiné drobné nerovnosti nebo detaily v okolí okna, a to nejen zevnitř, ale i zvenku.

Upozornění!

U tmelů, které není možné brousit si dávejte obzvlášť pozor při nanášení množství. Ihned upravte aplikovanou vrstvu a přebytečnou hmotu odstraňte. Později byste museli nezdařilý výsledek buď ponechat, nebo celý proces zbytečně opakovat.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Natírání starých oken a dveří 20  fotek

Natírání starých oken a dveří

Na jaře nastává čas na nátěr, opravy a povrchové úpravy dřevěných rámů oken a ploch dveří, které po zimě, nebo proto, že na nich zahlodal zub času ...


Dodatečné utěsnění dveří či oken 12  fotek

Dodatečné utěsnění dveří či oken

Oknem či pode dveřmi profukuje a vy to chcete ještě honem napravit?Vyberte si ten správný typ profilového nebo komůrkového těsnění a najděte pár minut ...


Vnitřní okenní parapety 5  fotek

Vnitřní okenní parapety

Vnitřní okenní parapety většina lidí bere jako samozřejmou součást oken, na které umisťuje pokojové květiny. Samozřejmě záleží na tom, jaké parapety m ...


Detaily dekorování oken 5  fotek

Detaily dekorování oken

Detaily jsou při dekorování oken velmi důležité. Podtrhují nápad, zesilují výsledný dojem. Některé předměty k dekoracím dostanete přímo v prodejně, kd ...


Výměna oken - jak se na ni připravit 5  fotek

Výměna oken - jak se na ni připravit

Na výměnu oken si většina lidí pozve odborníky. Zadat tuto práci odborné firmě je rozumné z mnoha důvodů – i kdybyste byli sebešikovnější, manipulace ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×