Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Postup montáže sádrovláknitých desek Rigidur

Postup montáže sádrovláknitých desek Rigidur
Minule jsme si ukázali, jak lze při rekonstrukci koupelny nahradit nevyhovující bytové jádro. Dnes se zaměříme na montáž koupelny pomocí systému ze sádrovláknitých desek Rigidur.
reklama

Sádrovláknité desky Rigidur: postup

 1. Po vybourání a vyklizení původního bytového jádra a zařízení kuchyně zůstanou zachována jen svislá instalační vedení a vzduchotechnické průduchy (tzv. stoupačky).

 2. Vyměříme polohy jednotlivých příček na podlahu. Při vyměřování je nutno zohlednit tloušťku opláštění (kóty ve výkresu značí tloušťky celé příčky, tj. pro založení vyměřujeme polohu UW profilů).

 3. Na podlahu připravíme horizontální UW profil. V případě potřeby můžeme použít i zbytky profilů.

 4. UW profily před jejich osazením podlepíme pěnovým napojovacím těsněním. Stejně postupujeme u CW profilů navazujících na zdivo.

 5. Obvodové profily k betonovým konstrukcím připevňujeme plastovými natloukacími hmoždinkami průměru 6 mm ve vzájemné rozteči max. 800 mm.

 6. UW profil na strop montujeme až po osazení obvodového CW profilu na stěnu.

 7. Před připevněním UW profilu na strop nasuneme mezi podlahový a stropní UW profil první svislou stojinu (profil CW), zkontrolujeme svislost budoucí příčky pomocí přiložené vodováhy a označíme správnou polohu horního UW profilu na nosném stropu.

 8. Připevnění horního UW profilu provedeme obdobně jako na podlaze.

 9. Nárožní profily CW, stejně jako profily CW u zárubní nebo profily CW, nesoucí instalační držáky, je vhodné fixovat k UW profilům pomocí samořezných šroubů do plechu typu LB délky 9,5 mm.

 10. Profily CW (stojiny) zkrátíme na délku o 10 až 15 mm kratší, než je vzdálenost mezi podlahovým a stropním UW profilem. CW profily kromě shora popsaných případů zůstávají v UW profilech volně nasunuty (bez vzájemného sešroubování!).

 11. Ke kotvení umyvadla použijeme k tomu určený držák ze sanitárního programu Rigips. Stejným způsobem kotvíme také vyústění vanové baterie nebo jiných armatur. Namontované profily opláštíme deskami Rigidur z první strany.

 12. Desky šroubujeme pouze k svislým CW profilům samopřeznými šrouby Rigidur 4 x 30 mm ve vzájemné rozteči 250 mm. Na spáry použijeme lepidlo Rigidur, které před osazením další desky naneseme na styčné hrany již namontovaných desek.

 13. Poté osadíme a přišroubujeme další desku. Desky je vhodné umístit tak, aby sousední desky opláštění nevytvářely křížové spáry.

 14. Nakonec namontujeme dořezy desek. Desky orientujeme tak, aby pokud možno originální hrany byly v rovinném styku se sousedními deskami, kdežto krácené hrany desek byly orientovány do rohů či koutů.

 15. Pro kotvení zařizovacích předmětů či baterií lze alternativně použít dřevěnou fošnu. Je nutné, aby byla spřažena se svislými profily CW. Pro kotvení umyvadla musí být její výška větší, než je výška montážní příruby umyvadla.

Pepův tip

Pro lehké příčky použijeme raději systémové ocelové zárubně. Jsou totiž rozměrově připraveny pro přesnou skladebnou tloušťku příčky. V koupelně bychom neměli zapomenout na elektrické ochranné spojení všech kovových součástí, kterých by se uživatel mohl dotknout, tedy i zárubní.

Pro správnou funkci musí být fošna osazena kontaktně s rubem opláštění, proto je snadnější ji montovat až po opláštění první strany příčky. Doporučujeme opatřit fošnu impregnací proti působení vlhkosti.

Vybíráme z knížky Sádrokarton zvládneme sami – Pracovní postupy krok za krokem.

Další informace o produktech na www.rigips.cz.

Autor: Rigips (text a foto)

Související články

Stavba designové stěny pomocí sádrokartonových desek Habito 23  fotek

Stavba designové stěny pomocí sádrokartonových desek Habito

Postavit si ve svém bytě příčky atraktivního designového vzhledu nemusí být zas až tak složité. Stačí k tomu použít spojení dvou pokrokových výrobk ...


Montáž příčky Rigips 21  fotek

Montáž příčky Rigips

Milí kutilové, jestli se právě teď chystáte na rekonstrukci bytu nebo na proměnu půdních prostor na útulné hnízdečko, určitě vás bude zajímat, jak si ...


Montáž sádrokartonového podhledu

Jak správně, rychle a efektivně získat krásně hladký a rovný strop a při tom odhlučnit sousedy? Sádrokartonovým podhledem. Na www.prestavujemebyt.cz n ...

Odhlučněte svůj byt či dům 6  fotek

Odhlučněte svůj byt či dům

Bydlíte nebo pracujete v prostředí, které je hlučné? I přesto se dá proti hluku bojovat. Můžete před stávající zeď postavit akustickou předstěnu s mod ...


Montujeme zárubně do příček Rigips 12  fotek

Montujeme zárubně do příček Rigips

Milí kutilové, minule jsme vám prozradili, jak montovat příčky ze sádrokartonu. Dnes budeme pokračovat a podíváme se, jak do nich umístit zárubně. Pok ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×