Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba papírového pořadače z kartonu

Výroba papírového pořadače z kartonu
V dnešní době, kdy každá recyklace odpadu je potřebná, můžeme i my přispět "svojí troškou do mlýna". Máme-li doma odstřižky od DC fixu, použijeme je na ozdobení pořadače podle témat, která se vztahují k obsahu v nich uložených materiálů.
reklama

Postup

 1. Na papír si nakreslíme šablony pro dva díly pořadače. Obě šablony položíme na volná místa rozbalené krabice a zrcadlově je obkreslíme z vnitřní strany kartónu bez potisku. Tato strana bude tvořit líc.

 2. Ostrým řezáčkem tvar na měkké podložce vyřízneme. Počítáme přitom se sílou často vícevrstvého kartónu a řez několikrát opakujeme. V zářezech mezi chlopněmi též vykrojíme část rovnající se síle papíru.

 3. Místa, která mají být ohnutá, narýhujeme tupým jídelním nožem. Silný karton rýhujeme vždy z vnitřní rubové strany tak, aby po ohnutí zůstala vnější lícová strana hladká a bez viditelného řezu.

 4. Oba díly složíme na sebe a vyzkoušíme je. Jestliže jsme použili velmi silný papír, pak chlopně u dna seřízneme tak, aby se pouze setkávaly, nepřekrývaly se a tím vytvářely rovné dno.

 5. Díly pak k sobě slepíme oboustranně lepicí páskou nebo lepící tavnou pistolí či jiným pevně držícím lepidlem. Tam, kde chceme spoj opravdu pevně zafixovat, nalepíme oboustrannou pásku na obě slepované plochy.

 6. Máme-li doma odřezky DC fixu, ozdobíme jimi pořadač. Pořadač postavíme na samolepící fólii a přidáme k okrajům ještě 4 cm. Obdélník fólie nastřihneme směrem k rohům a opatrně odstraníme krycí papír. Okraje zvedneme a přilepíme je k bokům, čímž zpevníme celé dno.

 7. Hřbet pořadače označíme nápisem vystřiženým z DC fixu. Centimetrovou mřížku krycího papíru na zadní straně fólie použijeme pro vyměření písmenek. Každé písmeno, kromě „i, m, w“ by se mělo vejít do stejného okénka.

 8. Velká a symetrická písmena „A, H, M, O, U, V, X, Y, V, W" můžeme nakreslit do mřížky normálně jak se píší, avšak ostatní písmena „B, C, D, E, F, G, J, K, L, N, P, Q, R, S, Z" nakreslíme zrcadlově, aby po obrácení na líc byla správně napsaná.

 9. Špičkou špendlíku oddělíme fólii od krycího papíru a písmenko nalepíme. Nápis na hřbetu vhodně doplníme obrázkem z DC fixu. Například pořadač s výstřižky vztahujícími se k vycházkám Prahou ozdobíme věží obklopující nápis.

 10. Boky pořadače můžeme také doplnit obrázky na dané téma. V našem případě to byly domy a věže v různých slozích – barokním, gotickém, atd., vesele a jednoduše napodobujícími staré město. Obrázek si nejdřív nakreslíme tužkou a potom jej vystřihneme zároveň s DC fixem.

 11. Fólii můžeme lepit přes sebe, prostřihovat v ní okénka, různé čtverečky skládat na sebe a kombinovat několik barev. Přitom zdůrazníme charakteristické prvky, jako jsou koule věží, rozmanité arkýře, sloupky, prolamovaná průčelí, zábradlí na ochozech, apod.

 12. Obrázek může být udělán v hnědých barvách zpestřených žlutou, oranžovou či zelenou v letním tónu. Vše lze však realizovat také v zimním provedení. Střechy a spodní podklad pak vystřihneme z bílé fólie, což působivě kontrastuje k hnědé.

Pepův tipPři vyřezávání obou dílů pořadače musíme počítat se sílou kartonu a skládané chlopně co nejméně vrstvit na sebe. Pracujeme-li doma s DC fixem, odřezky nevyhazujeme, mohou se nám hodit na lepení obrázků. Lícovou stranu umístíme na část bez potisku. Potištěná strana může být uvnitř. V případě, že potisk je na kvalitnější straně, můžeme jej zakrýt obrázky z DC fixu. Vzory samolepící metráže i celý sortiment najdete na stránkách www.hornschuch.cz.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Klíčová slova:


Související články

Dětský metr s kolíčky aneb kdo doroste výš 13  fotek

Dětský metr s kolíčky aneb kdo doroste výš

Roste vaše dítě jako z vody a soupeří se sourozenci, kdo z nich rychleji? Aby nedocházelo ke zbytečným rozepřím, můžete jim vyrobit jednoduchý dětský ...


Savený papír 11  fotek

Savený papír

Při procházce přírodou nás upoutávají krásné barvy spadaných listů. Sesbírejme jich několik a vyrobme si originální balící papír s podzimními motivy t ...


Vánoční přání se sítotiskem 12  fotek

Vánoční přání se sítotiskem

Vytvořme si vánoční přání zajímavou a celkem nenáročnou technikou sítotisku. Při této práci tiskneme přes hedvábné síto napnuté v rámečku. V podstatě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×