Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod - Polička na zábradlí

Návod - Polička na zábradlí

Šikovná polička na zábradlí, například u vyšších pater palandy, odkud na noční stolek lze těžko dosáhnout, nebo na čelo postele, může posloužit nám i našim ratolestem. Vejde se na ni pohádková knížka, hračka nebo oblíbený plyšák, stejně jako budík, lampička či časopis, který si chceme přečíst před spaním.Klidně ji můžete vyrobit jako dárek, netrvá to dlouho.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

dvě dřevěné bočnice 28 x 10 cm
dřevo na plochu poličky 30 x 20 cm
metr profilové lišty
šest vrutů 5 x 60 mm
několik kolářských hřebíčků
lazuru nebo lak

Nářadí

akuvrtačku a šroubovák
orážecí špičku nebo důlčík
přímočarou pilku
pásovou brusku
smirkový papír
štětce

Které dítě si nehraje rádo v posteli, kde má své hračky a knížky a oblíbeného plyšáka? Nebo v době nuceného pobytu jako nemocné si tam nashromáždí vše, co má rádo, aby mu nebylo smutno. Aby k tomu všemu v době nastydnutí mohl třeba přibýt taky hrnek s čajem nebo knížka, stačí si najít chvilku a vyrobit takovouto šikovnou poličku.

Postup

 1. Na výrobu šikovné poličky na zábradlí nepotřebujeme mnoho materiálu ani speciální nářadí. Stačí nám dvě prkénka, jedno užší a jedno širší - ta tvoří základ poličky. K prkénkům budeme ještě potřebovat na olemování a vytvoření zábradlíčka ozdobnou profilovou lištu ze stejného materiálu, cca 4 – 5 cm širokou.

 2. Kružítkem si narýsujeme zakulacení pojezdových bočnic poličky. Nemáme-li jej po ruce, stačí stejně dobře obkreslit zakulacení podle většího hrnku nebo pokličky. Obkreslujeme měkkou obyčejnou tužkou, její zbytky snadno z dřevěného materiálu odstraníme smirkovým papírem.

 3. Kmitací pilkou označené zkulacení vyřízneme. Používáme ostré pilové plátky a na řez netlačíme. Jen tak pilka materiál zbytečně nevytrhá. Nemáme-li přímočarou pilku ve své výbavě, stačí nejprve ruční pilkou zaříznout nahrubo a pak pilníkem a smirkovým papírem na špalíčku hrany dokulatit.

 4. Načisto zabrousíme vyříznuté zakulacení na pásové brusce. Můžeme upevnit brusku k podložce, nebo naopak zakulacený díl pevně uchytíme do stolu či hoblice. Při práci dbáme na kolmost brusky k materiálu.

 5. Bočnice položíme na plochu poličky a rozměříme si střed, na němž naznačíme šířku zábradlí postele. Teprve od ní do stran orýsujeme kde budou bočnice připevněny. K změřené šířce zábradlí připočteme malou rezervu 1-2 mm. Tak zajistíme optimální vůli pro snadné pojíždění poličky na zábradlí.

 6. Podle kovového úhelníku ostrou tužkou přesně orýsujeme nejen místo, kde budou bočnice připevněny, ale i středy šroubů, které bočnice pevně přichytí. Ty označíme křížky. Označovací špičkou nebo ostrým důlčíkem si je lehce orazíme, potom je malým vrtáčkem předvrtáme.

 7. Větším vrtákem nebo zapouštěcí hvězdičkou vyrobíme vybrání pro hlavy šroubů, kterými bude polička spojena. Zápustné hlavy by měly do vybrání přesně zapadnout. Jen tak se o jejich hrany nikdo neporaní nebo neodře.

 8. Pojezdy poličky jsou o něco kratší nežli její plocha. Před připevněním proto pečlivě rozměříme bočnice tak, aby rozdíl byl na každé straně stejný. Jejich hrany lehce strhneme smirkovým papírem, aby nedřely zábradlí, po kterém budou pojíždět.

 9. Ke spojení poličky a bočnic použijeme vruty se zápustnou křížovou hlavou 5 x 60 mm. Na akušroubováku můžeme využít možnost momentového nastavení síly dotažení šroubu.

 10. Z profilových lišt vyrobíme okolo poličky malé zábradlí. To však bude pouze ze tří stran, ze dvou krátkých a jedné dlouhé. Olemování zabrání položeným věcem ve sklouznutí a pádu na zem. Profilovou lištu nařežeme v dřevěné nebo plastové pokosnici.

 11. Připravenou ozdobnou lištu připevníme k poličce kolářskými hřebíčky s malou hlavou. Hranu poličky před olištováním natřeme disperzním lepidlem, tak bude lišta k hraně poličky pevně přilepena. Kolářské hřebíčky slouží pouze k jejímu přichycení po dobu schnutí lepidla.

 12. Po dokončení poličky se můžeme rozhodnout, zda ji necháme v přírodním stavu a pouze ji opatříme bezbarvým lakem, nebo použijeme pastelových barev a poličku vyrobíme veselou. Mužeme ji také svěřit ratolestem, pro které je určena, ať si ji zkusí samy barevně upravit. Budou ji pak mít o mnoho raději.

Pepův tip

Abychom zjistili, jak daleko od sebe bočnice poličky musíme připevnit, je nutné šířku zábradlí přesně změřit. Nejlépe šířku zjistíme posuvným pravítkem, vystačíme si však i s obyčejným metrem. Bočnice od sebe musí být tak vzdálené, aby nedrhly, ani nebyly příliš volné.

Pro lepší pojíždění poličky můžeme zábradlí nebo vnitřek pojezdu lehce navoskovat obyčejnou bílou svíčkou.

Autor: Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Polička na čaj a kořenky jako dárek 13  fotek

Polička na čaj a kořenky jako dárek

Ve které kuchyni by se nehodil kousek místa navíc pro kořenky nebo různé druhy čajů? A obzvlášť před rodinnou oslavou se takový tip hodí. Poličku vyro ...


Selská polička 17  fotek

Selská polička

V každé chatě nebo chalupě najde místo polička, na kterou můžeme vystavit oblíbené hrnečky, kořenky nebo třeba hmoždíř či kafemlýnek po babičce. Po ...


Polička na kytky 11  fotek

Polička na kytky

Každého malého odřezku je škoda, co kdyby se někdy hodil, i z toho nejmenšího jde rychle a nenáročně vyrobit jednu nebo více poliček na kytky. Jak je ...


Houpačka na doma i na ven 24  fotek

Houpačka na doma i na ven

Počasí se tváří nevlídně a děti už nevědí, jak se doma zabavit? Zkuste jim vyrobit houpačku: v zimě se dá zavěsit v bytě pod strop, v létě přes větev ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×