Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pokládka střechy na pergolu

Pokládka střechy na pergolu
Již je to pěkně dlouho, co byla stavba pergoly na zahradě u rodičů dokončena. Jen ta střecha se nestihla dodělat. Buď jako zastřešení použili nějakou krycí plachtu nebo nebyla střecha vůbec. Takže letos konečně padl los i na dokončení tohoto příjemného posezení. Vzhledem k mé zkušenosti s nákupem trapézu v jednom z hypermarketů jsme tentokrát vybírali mezi polykarbonátovými deskami nebo bitumenovými šindely od přímo specializovaného prodejce.
reklama

Původní střecha nebyla střechou, pouze stínila. Nastal čas tento nedostatek opravit a pergolu zastřešit, abychom si pobytu na čerstvém vzduchu mohli užívat i za nepříznivého počasí. A jakou vybrat krytinu? Hlava rodiny prosazovala bitumenový šindel. Ale vzhledem k tomu, že je část pergoly zastíněná vzrostlou vegetací, musela se zvolit průhledná varianta. Od začátku jsem zrazovala od koupě v hobby marketu. Takto jsme naletěli loni, kdy jsme se snažili ušetřit. Z této zkušenosti vznikl článek o rozdílech v materiálu.

Volili jsme tedy ze sortimentu firmy Pama. I zde hrály svou roli peníze, přesto bylo z čeho vybírat. Polykarbonátová trapézová deska s UV ochranou v kouřovém zabarvení byla zvolena jednohlasně. Tyto desky plní funkci dobré propustnosti světla v kombinaci s maximálním snížením pronikání tepla. Ani při 40 stupních se nebudete pod touto střechou cítit jak ve skleníku.

Jakmile se rozhodnete pro krytinu od firmy Pama, máte zajištěno několik služeb v ceně. Jedním z nich je dodání materiálu včetně kotvícího příslušenství a velmi podrobného návodu. Další takovou službou je nařezání krytiny přesně na míru dle dodaných rozměrů. Odpadnou vám naprosto starosti s dodatečným řezáním přečnívajících kusů, navíc platíte jen ten rozměr, který skutečně potřebujete. Pokud máte problémy s odvozem, samozřejmě není problém, Pama se o vše postará. Při objednávce nad 5.000,- Kč bez DPH neplatíte dopravné ani balné či dobírkovné.

Než se začalo se samotnou pokládkou střechy na pergolu, bylo potřeba upravit přední část konstrukce. Ta byla zvýšená tak, aby sklon střechy splňoval podmínky výrobce krytiny. Přesná čísla si přečtete v návodu nebo vám je sdělí v prodejně. A také bylo potřeba zabudovat rošt ze střešních latí, protože ten na původní pergole také nebyl. Rozestup jednotlivých latí je doporučován 60 cm - únosnost je pak cca 200 kg/m2. V létě nám nevhodný rozestup nijak extra vadit nebude, ale co až na střechu napadne 40 čísel sněhu? To si pak budeme rvát vlasy na hlavě při pohledu na pergolovou "Macochu".
Jakmile je toto připraveno, doporučuji položit si jednotlivé pásy krytiny cvičně na konstrukci pergoly. Předejdete tak všemožným nesrovnalostem.

Na naší pergole bylo potřeba ještě uříznout přečnívající krajní latě. Tak než se přivrtal první pruh, musel mistr kutil popadnout pilku a kraje zkrátit. Je to lepší, než dodatečně něco dořezávat přes přišroubovaný kraj střechy. Použít samozřejmě můžete místo ručního nářadí aku nebo elektrické. Co je vám příjemnější.

Při pokládce střechy na pergolu musíte postupovat proti směru převládajících větrů. Desky nejsou pochozí, používá se montážní lávka (nebo hodně vysoký dělník). V příčném směru se desky kladou jedna vedle druhé s překrytím 1 trapéz. Přesah desky přes konstrukci je max. 50 cm.
Krytina se kotví dodanými vruty o velikosti 6 x 50 mm do dřeva nebo samořeznými šrouby Tex 6 x 40 mm do kovu. Desky se kotví do každého třetího trapézu na všech profilech. Otvory je třeba předvrtat vrtákem do oceli s průměrem větším, než je průměr kotevního šroubu. Je to kvůli denní rozpínavosti materiálu, předejdete tak jeho poškození.

Pama dodává k polykarbonátu kromě šroubů též tzv. rozpěrky. Takové malé plastové mostky s očkem na přichycení a dírou pro šroub. Tuto kotvičku použijte již při předvrtání trapézu. Vložte ji pod krytinu, přichyťte třeba hřebíkem a kolmo shora provrtejte materiál. Nikdy nevrtejte do duté části, ač je polykarbonát velmi odolný, takovému tlaku by nemusel odolat a praskl by.

Jakmile je předvrtáno, můžete začít šroubovat. Nejdříve šroubem provlékněte čepičku s očkem, šroub zašroubujte a vršek zaklapněte. Tato čepička slouží jako podložka i kryt zároveň. Opět je dodávána spolu s krytinou.

Pokud přeci jen zjistíte, že musíte polykarbonát zkrátit, použijte k tomu kotoučovou vysokootáčkovou úhlovou brusku s kotoučem na železo. Desku si oboustranně připevněte a řez veďte podle vodící lišty pomalým a plynulým pohybem. Ale jestli jste při objednání materiálu konstrukci pečlivě změřili a počítali jste i s přesahem, tato celkem obtížná činnost vám odpadne.

Na veškeré zboží je záruka 24 měsíců. Pama garantuje však navíc záruku 10 let na škody vzniklé při krupobití a 10 let záruky na zachování světelné prostupnosti a nezežloutnutí krytiny. Pokud stále ještě váháte nad materiálem, který je vhodný, napište si o vzorky. Stačí na stránkách www.pamazastreseni.cz zadat adresu a obdržíte sadu vzorků zdarma. Pokud se potřebujete navíc poradit o vhodnosti použití vybraného materiálu, tak neváhejte a zavolejte na pobočku, nebo kontaktujte obchodního zástupce.

Pokud jste z Prahy, neváhejte a dojeďte si do pobočky prohlédnout vše přímo na místě. Ochotný personál se vám bude věnovat s patřičnou péčí, jakou v marketu pro kutily rozhodně nezažijete. S autem si zajedete přímo až do provozovny, s parkováním rozhodně nebudete mít problémy. Na místě vás proškolí ohledně pokládky střechy na pergolu, zodpoví veškeré otázky i pomohou s propočtem potřebné velikosti krytiny.

Autor: Pavla (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Tip na střešní krytinu pro zahradní stavby 5  fotek

Tip na střešní krytinu pro zahradní stavby

Zima byla opravdu dlouhá a topná sezona z nás vytáhla nejen poslední zásoby paliva, ale i energie. Zahřejeme se už konečně blaženým sezením na slun ...


Opálové zastřešení pergoly 5  fotek

Opálové zastřešení pergoly

Byla jsem u přátel na grilovačce a bylo to tam moc fajn. Trochu jsem se bála, protože hlásili tropické teploty. Navzdory horku a ostrému sluníčku b ...


Ta nejlepší krytina na pergolu 6  fotek

Ta nejlepší krytina na pergolu

Aby pergola sloužila také při ne zcela příznivém počasí, nebo chránila před slunečními paprsky, lze ji opatřit krytinou. Na trhu jsou různé druhy. ...


Realizace nadkrokevní izolace rodinného domu v Radostíně nad Oslavou 11  fotek

Realizace nadkrokevní izolace rodinného domu v Radostíně nad Oslavou

Zateplení domu je způsob, jak ušetřit náklady na vytápění po dobu několika let. Zateplit lze plášť domu nebo střechu. A i zde je možnost výběru. Mů ...


Střecha na pergolu 7  fotek

Střecha na pergolu

Nastaly klidné zimní dny a večery pro odpočinek jako stvořené. Chvíle, kdy si každý kutil začíná rekapitulovat úspěšně dosažené počiny a zároveň pr ...


Proč zvolit zastřešení od PAMA? 18  fotek

Proč zvolit zastřešení od PAMA?

V redakci se nám nahromadily dotazy na téma zastřešení pergoly, rozdíly mezi polykarbonátem a sklolaminátem, dodávky a způsoby montáže apod. Proto jsm ...


Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - služby 7  fotek

Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - služby

V minulém dílu jsme v našem testu skončili porovnání materiálu. S nákupem vhodného zastřešení na pergolu, kryté stání na auto, příštřešek, ale i zastř ...


Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - materiál 17  fotek

Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - materiál

Není střecha jako střecha - a o čem, že je řeč? O krytinách na pergolu, na kryté stání pro auto, na přístřešky. Bohužel mě o tomto přesvědčila má vlas ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×