Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Úklid listí bez nervů a bolesti zad

Úklid listí bez nervů a bolesti zad

Skřípete zuby vždy, když se na podzim začne ze stromů snášet listí a představujete si, kolik práce a námahy vás zase čeká? Proč si tuto nepříliš oblíbenou činnost neulehčit a nepomoci si vybranou zahradní technikou, která za vás listí uklidí a vás nebudou bolet ani záda ani ruce a nestrávíte hrabáním celou věčnost.

reklama

Úklid listí na podzim

Přišel podzim a s ním nezbytné a někdy nepříliš oblíbené činnosti na zahradě. Mezi ty, které máme rádi asi ze všeho nejméně, patři bezesporu nekoneční hrabání spadaného listí. Úklid listí ale vůbec nemusí znamenat, že strávíte na zahradě mnoho hodin a od hrábí budete mít mozoly a bolavá záda. Spolehněte se na výkonnou zahradní techniku a ušetřený čas můžete využít třeba na masážích.

Úklid listí bohužel neznamená jen vzít do ruky hrábě a shrabat zahradu. Mnohdy je potřeba také od listí vyčistit okapy, jezírka a další místa, kam neposedné listí zavane vítr. Čím tedy začít, aby naše práce byla efektivní? V každém případě počkáme, až ze stromů opadá co nejvíce listí. Nadšenci, kteří hned začátkem podzimu vyběhnou na zahradu a odklízí napadané listí, jsou asi nemile překvapeni, když se jim během měsíce snese na zahradu listí v několikanásobné nadílce. Aby měl úklid listí smysl, je dobré uklízet vše najednou.

Listí v okapu

V okapech se listí usazuje každý podzim a ne vždy je na ně pamatováno. Nesmíme ale zapomínat, že nános listí nám může v zimě a na jaře způsobit nemalé starosti. Okapy se nejen ucpou, ale mohou i prasknout v důsledku hromadící se a zamrzající vody. Proto bychom měli začít právě u okapů. Pečlivě všechno listí a ostatní nečistoty vybereme, nejlépe ručně a okapy vymeteme smetáčkem a propláchneme proudem vody, abychom měli jistotu, že se nám nikde nic nehromadí a nabrání v odtoku vody. Chceme-li se této činnosti do budoucna vyhnout, můžeme si na okapy nainstalovat ochranné mřížky, které dovnitř pustí jen zcela zanedbatelné předměty a ty snadnou odtečou pryč.

Jezírka a listí

Nebudeme si nalhávat, že do našeho jezírka listí nenapadá. Napadá a bude potřeba ho brzy vyčistit, jinak začne zahnívat a vytvářet pro vodní rostliny a ryby nepřijatelné prostředí. Listí můžeme vybírat ručně nebo pomocí sběrače na dlouhé násadě. Toto mokré listí kompostujeme, neboť vlhkost podporuje rychlost rozkladu.

Listí na zahradě

A je tu ta největší úklidová plocha - zahrada. Na malé zahrádce jako dlaň nám budou asi opravdu stačit jen hrábě. Pořídíme si švédské hrábě s širokým vějířem, díky nimž budeme mít shrabáno raz dva. Máme ale i jinou možnost, jak se můžeme listí zbavit. Místo hrábí si můžeme pořídit praktický fukar či vysavač listí (nebo kombinaci obojího), a pak si jen tak poklidně chodíme po zahradě a listí nafoukáváme na hromádku nebo vysáváme do sběrného vaku.

Na velkou zahradu s mnoha zákoutími si můžeme pořídit zahradní techniku v podobě sekačky se sběrným košem nebo dokonce zahradní traktůrek. Oba stroje mají tu výhodu, že spojíte nepříjemné s užitečným. Společně se sběrem listí si posekáte před zimou trávník a bioodpad využijete do kompostéru. Podobně lze využít i kultivátory a vertikutátory, které nám navíc trávník prokypří a zbaví mechů. Listí poté nadrobno nadrtí a my jej využijeme jako mulč okolo stromků a keřů.

Co s listím?

Hromady listí jsou problémem i po uklizení na jedno místo. Pokud nemáme kompostér, musíme se rozhodnout, jak a nejlépe ekologicky listí zlikvidujeme. Už dávno minuly doby, kdy se listí hromadně pálilo v každé obci, a hustý dým zamořoval okolí. Moderní zahrádkáři se vrací ke kompostování. V městech je pak vytvořen systém odvozu a likvidace listí. Občan může shrabané listí napytlovat a odevzdat na sběrná místa nebo ho pracovníci technických služeb odvezou od domu po předchozí dohodě. Proč se ale zbavovat tak skvělé a cenné suroviny, když si z ní můžeme přírodní cestou nechat vyrobit listovku a tu jako lehký a výživný substrát pak použít při dalším pěstování rostlin.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vysavače a foukače listí 24  fotek

Vysavače a foukače listí

Při podzimní procházce krásně šustí pod nohama. Sbíráme je a dáváme do váz a suchých kytic, čím barevnější tím krásnější. Listí, kam oko dohlédne. Bar ...


Vysavač listí vám usnadní práci na zahradě 7  fotek

Vysavač listí vám usnadní práci na zahradě

Na horách sice již napadl sníh, ale v zahradách, díky bláznivému létu, teprve začíná podzim. Některé stromy a keře sice znovu rozkvetly, ale na většin ...


Padá listí, Fiskars sviští 20  fotek

Padá listí, Fiskars sviští

Tak už je to opět tady. Naše krásné úhledné zahrady se začínají schovávat pod hromadou žlutého, hnědého i zeleného cosi, co na stromech obdivujeme, al ...


Nastává čas úklidu listí, vezměte na to pořádného pomocníka 4  fotek

Nastává čas úklidu listí, vezměte na to pořádného pomocníka

V jedné písničce se zpívá, že malíř podzim má plátno v korunách stromů. Poetický popis, ale když začne barevní listí ze stromů opadávat a zasype ná ...


 Jak na popadané podzimní listí v zahradě 3  fotek

Jak na popadané podzimní listí v zahradě

Je pro vás každoroční uklízení listí z trávníku příliš namáhavé? Pak oceníte fukar neboli zahradní vysavač, který je šikovným pomocníkem nejen při ...


Podzimní péče o zahradní jezírko. Jen shrabat listí nestačí... 7  fotek

Podzimní péče o zahradní jezírko. Jen shrabat listí nestačí...

Podzim je časem úklidu na zahradách. Je potřeba sklidit poslední úrodu, postupně uklízet spadané listí, a postarat se o kytky, aby na jaře opět vše ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×