Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podzimní údržba oken zajistí pohodovou zimu

Podzimní údržba oken zajistí pohodovou zimu

Léto je již definitivně za námi a podzim je jen předzvěstí přicházející zimy. Tedy období, kdy řešíme problémy s únikem tepla, přemýšlíme, kde ušetřit na energiích, bádáme, jak zůstat v teple a přitom si nezruinovat peněženku. Přesto občas stačí udělat jen několik jednoduchých úkonů. Dříve než se ohlásí první mrazíky, připravte na zimu svá okna. Mnoho lidí zapomíná, že i moderní okna potřebují pravidelnou údržbu.

reklama

Na co nezapomenout při mytí oken

Alespoň jednou či dvakrát do roka myje okna většina domácností. Stačí hadr a voda s běžným saponátem. Nesmí se používat drsné houbičky, abrazivní čistící krémy nebo agresivní chemické látky, čistidla a rozpouštědla, které by povrch oken mohly poškodit. Poškrábaný nebo naleptaný povrch plastových oken prakticky nejde opravit. U dřevěných oken se na takto poničenou lazuru nedá uplatnit záruka.

TIP: podívejte se na tipy na údržbu v praktickém rádci

Podzimní mytí oken je dobrou příležitostí vyčistit odvodňovací otvory v dolní části rámu od prachu i zbytků hmyzu, který se zde rád usídluje. Pokud jste v létě prováděli nějaké zednické práce v okolí oken, měli byste vždy zkontrolovat a pročistit jejich odvodňovací otvory. Kondenzát a voda musí volně odtéct, jinak může vlhkost okna poškodit nebo způsobit zatékání do interiéru.

Kování potřebuje údržbu

Moderní okna mají celoobvodové kování, kde jedinou klikou můžete okno otevřít nebo nastavit ventilaci i mikroventilaci. Pohyblivé části kování, táhla a čepy je třeba jednou za rok ošetřit vazelínou nebo silikonovým olejem. Přímo na kování jsou označena místa, kam je třeba kápnout trochu oleje. U posuvných systémů by měly být ošetřeny i díly pojezdů. Podrobný návod na údržbu kování by měl dodat výrobce oken.

Nezapomeňte také prohlédnout a očistit pryžové těsnění oken. Pokud těsnění přetřete silikonovým olejem, pomůžete jeho dlouhodobé pružnosti. Poškozené nebo vytržené těsnění je třeba vyměnit.

Dřevěná okna potřebují ošetřit lazuru

Kvalita dřevěných oken je z velké části dána jejich povrchovou úpravou. Čím kvalitnější bude povrchová úprava, tím méně údržby budou okna vyžadovat. Samozřejmě více trpí dřevěná okna vystavená přímému slunci a účinkům větru a deště. Pokud při podzimní očistě zjistíte, že dřevěná okna mají degradovanou povrchovou úpravu, případně mechanicky poškozený povrch, měli byste co nejdříve zajistit opravu nejlépe od jejich dodavatele.

Povrchová úprava by měla být vícevrstvá s dobrou odolností proti vlivům povětrnosti a UV záření. V důsledku působení změn teploty, deště i slunečního záření mohou vzniknout v ochranné lazuře mikrotrhliny. Výrobci většinou doporučují dvakrát do roka použít speciální přípravek, který zacelí případné mikrotrhliny a také vzhledově osvěží povrch. Aplikace balzámu je snadná, stačí přetřít napuštěným hadříkem umyté a oschlé rámy a křídla. Podzim a jaro jsou ideální období pro údržbu, protože přípravek by se měl aplikovat v rozmezí teplot mezi +5 až +20o C. Plastová okna kromě umytí speciální péči o povrch nepotřebují a je to jejich nesporná přednost.

TIP: velký výběr kvalitních oken z plastu i dřeva najdete tady

Seřízení oken zvládnete sami

Vlivem teplotních změn nebo „usedání“ stavby může nastat situace, že okna potřebují seřídit. Jen správně seřízená okna budou dobře těsnit. Podle návodu od výrobce je to u běžných oken poměrně snadné, stačí k tomu imbusový klíč. Díky malému rozdílu teploty v interiéru a venku je vhodné okna seřizovat právě na podzim. Až udeří mrazy, nemusí se optimální seřízení podařit. Když okna drhnou nebo cítíte, že jimi táhne, je nejvyšší čas se do seřizování pustit.

Autor: Vekra (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Proč moderní okna potřebují údržbu 5  fotek

Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna ...


Připravte svá okna na zimu již nyní 4  fotek

Připravte svá okna na zimu již nyní

Máte nová či jen pár let stará plastová okna, případně dřevěná eurookna? Podzim je ideální dobou, kdy byste jim měli věnovat pozornost. Jen dobře u ...


Nepodceňujte bezpečnost oken a dveří 6  fotek

Nepodceňujte bezpečnost oken a dveří

Okna a dveře na balkón jsou nejsnadnějším vstupem do vašeho bytu pro nezvané návštěvníky. Pokud si budete pořizovat nová okna a dveře myslete také ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×