Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podzimní péče o zahradní nábytek s barvami SOKRATES

Podzimní péče o zahradní nábytek s barvami SOKRATES

Před zimou je potřeba nejenom zazimovat celou zahradu, ale také se postarat o zahradní nábytek. Pokud nemáte krytou terasu nebo pergolu, kde může být nábytek umístěný celoročně, pak je nutné ho minimálně uklidit… Zvláštní péči a pozornost pak potřebuje dřevěný zahradní nábytek. Poradíme vám, jakou péči je vhodné dřevěnému zahradnímu nábytku věnovat, aby nám bezvadně sloužil i mnoho dalších sezón.

reklama

Podzimní péče o dřevěný nábytek

Každý zahradní nábytek, bez ohledu na materiál, z jakého je vyrobený, si na podzim zaslouží péči a pozornost. Přitom ukládání nábytku na zimu se u nás velmi často podceňuje a životnost zahradního nábytku tím rapidně klesá. Podíváme se blíže na to, jakou péči bychom měli věnovat dřevěnému zahradnímu nábytku.

 • Nábytek očistíme od prachu a nečistot speciálními přípravky, které jsou určené k péči o dřevěné povrchy.
 • Očištěný nábytek, pokud je jeho povrch olejovaný, opatříme novou ochrannou olejovou vrstvou (během roku bychom měli nábytek olejem ošetřit alespoň dva – třikrát).
 • Takto ošetřený nábytek uložíme na zimu na suché a kryté místo (ideální je garáž, suchý sklep, půda, zahradní přístřešek se zajištěným prouděním vzduchu, …).
 • Pokud nemáme prostory, kam bychom nábytek na zimu složili, tak si pořídíme alespoň krycí plachtu, která nábytek dokonale přikryje (obyčejná krycí plachta se dá pořídit v řádu stokorun).
 • Zajistíme, aby nohy nábytku nebyly trvale vystavené vlhkosti, aby nestály v mokru.
 • Pokud je nábytek opatřený nátěrem, který se již začíná loupat nebo je jinak poškozený, nezbude nám nic jiného než starý nátěr odstranit a opatřit dřevěný zahradní nábytek nátěrem novým.

Volba povrchového ošetření do jisté míry závisí na typu dřeviny, ze které je zahradní nábytek vyrobený.

Dřevěný zahradní nábytek

Kvalitní zahradní dřevěný nábytek je nejčastěji vyroben z tropických dřev jako je teak, bangkirai a podobně. Ale také stále častěji, z kvalitního a dostupného domácího akátu. Všechna uvedená dřeva vynikají vysokým obsahem tříslovin, které dlouhodobě chrání dřevo před napadením dřevokaznými a dřevozbarvujícími houbami. Vynikají vysokou pevností, velmi dobrou opracovatelností a minimálními objemovými změnami, které souvisí s malou nasákavostí.

Kvalitní akátový zahradní nábytek se vyznačuje krásou dřeva, příjemným povrchem a odolností proti vlivům počasí. Nábytek z akátového nebo teakového dřeva má 3x až 5x vyšší životnost než nábytek vyrobený z měkkého listnatého nebo jehličnatého dřeva. Dodatečná povrchová úprava dřeva provedená vhodnou nátěrovou hmotou uvedené vlastnosti jenom znásobí. Povrchová úprava dřevěného zahradního nábytku plní dvě funkce. Ochranu před povětrnostními vlivy, zejména sluncem a vlhkostí, které přímo poškozují dřevo a estetickou funkci, která spočívá ve zkrášlení dřeva a získání líbivého a na omak příjemného povrchu.

Péče o dřevěný zahradní nábytek

Už při pořizování zahradního nábytku je vhodné si uvědomit, že nábytek dlouhodobě vystavovaný povětrnostním podmínkám začne postupem času degradovat. Je tedy vhodné vzít v potaz, že dřevěný nábytek bude nutné před vlivem nepříznivého počasí chránit – umístěním pod krytou pergolu, terasu či altán, uklízení nábytku na suché a kryté místo, a to minimálně v zimním období, nebo alespoň pořízení kvalitní krycí plachty, která nábytek dokonale přikryje a ochrání.

Dřevěný zahradní nábytek, který bude bez ošetření nátěrem dlouhodobě vystavovaný povětrnostním podmínkám a trvale umístěn na nekrytém místě, nám příliš dlouho sloužit nebude. Dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje – vlivem vlhkosti se rozpíná a smršťuje. Působení slunečního záření mění jeho barevnost. Dřevo může být napadeno dřevokaznými houbami a plísněmi. Tvrdá dřeva jsou odolnější, ale i o ta je potřeba se v průběhu roku starat.

V případě, že jsme si pořídili dřevěný zahradní nábytek bez povrchové úpravy, pak je vhodné provést jeho základní ošetření. Důraz klaďte zejména na výběr kvalitní nátěrové hmoty. Ochranný nátěr by měl být dostatečně penetrující a zároveň vytvářet tenký povrch.

Čím provést ochranný nátěr zahradního nábytku?

Značka SOKRATES® je specialistou na povrchové úpravy dřeva a má se dřevem zkušenosti již 25 let.

Všude tam, kde bude zahradní nábytek dlouhodobě, nebo trvale vystavován povětrnostním vlivům, nabízí k jeho základnímu ošetření slabo vrstvou lazuru na bázi modifikovaného lněného oleje - Lazurit FORTE. Jedná se o skutečný TOP produkt v oblasti emulzních olejových lazur. Vyniká extrémní penetrační schopností. Zasychá pomalu - 24 hodin. Aplikuje se ve dvou nátěrech s mezibrusem. Lazurit FORTE vytváří příjemný pololesklý povrch s extrémní odolností na povětrnostní vlivy a je díky hluboké penetraci pochozí. Tento produkt spolehlivě zajistí dokonalou ochranu minimálně na dobu 5 let bez údržby.

Pokud chcete, aby povrch dřevěného zahradního nábytku získal skutečně voskově sametový povrch, tak první penetrační vrstvu Lazuritu FORTE nechte zaschnout, lehce přebruste (tzv. strhněte chlup) a opatřete jedním až dvěma vrchními nátěry středně vrstvou lazurou Lazuritem PLUS, který je vyroben na bázi uretanizovaného alkydu.

Oba produkty mají povrchy rezistentní před napadením houbami a plísněmi. Dále obsahují speciální, silně hydrofobní vosky. Pokud nemáte Lazurit FORTE pro první nátěr, tak oba nátěry můžete provést Lazuritem PLUS. Podle potřeby opět proveďte mezibrus. A získáte životnost s dokonalým povrchem 7 až 10 let - podle zatížení.

Pokud budete chtít využít k povrchové úpravě rozpouštědlový systém, můžete využít vynikající olejovou slabovrstvou lazurou Olejová ochranná lazura - DŘEVO. Jedná se o rozpouštědlovou lazuru, produkt firmy Alfred CLOU Německo.

Pokud bude zahradní nábytek, mimo používání, ukládán pod přístřešek a chcete získat mimořádně precizní dřevěný povrch, na omak příjemný s voňavý dřevem, potom použijte oleje a olejovosky zn. SOKRATES®.

 • Teakový olej
 • Olej pro venkovní použití – Bangkirai
 • Tvrdý olej s voskem
 • Vysokosušinový olej na dřevo
 • Tvrdý olej s voskem Plus

Dřevo díky používání ochranného oleje získá excelentní povrch. Oleje lze také tónovat do celé škály odstínů. Například bangkirai již máte v provedení natural, tedy v tónu lehce do hněda, nebo bezbarvý určený k tónování. Nezapomeňte provést u olejů vždy dvě aplikace, každou vrstvu ještě před zaschnutím dosucha rozleštěte. Další vrstvu aplikujte až následující den. Opět před zaschnutím tedy po cca 20 minutách rozleštěte.

Pokud ale budete zahradní nábytek ošetřený oleji na dřevo vystavovat dešti, musíte počítat s tím, že podle délky sezóny a četnosti dešťových cyklů bude vhodné 1x ročně provést udržovací nátěr. Nesmíte dopustit zešednutí povrchu.

Tam, kde v exteriéru hrozí napadení dřevozbarvujícími houbami, musíte již před prvním nátěrem povrch penetrovat vhodným přípravkem např. Lignofix E-profi.

Více informací získáte na stránkách www.barvy-sokrates.cz

Autor: Andrea, Building Plast (text), Building Plast (foto)

Klíčová slova:


Související články

Dobré rady pro oleje a olejovosky 9  fotek

Dobré rady pro oleje a olejovosky

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i v Česku dostávají do středu zájmu. Jsou ale často používány i na plochy, ...


Dopřejte zahradnímu nábytku dlouhou životnost a krásu díky barvám SOKRATES 6  fotek

Dopřejte zahradnímu nábytku dlouhou životnost a krásu díky barvám SOKRATES

Dřevěný zahradní dřevěný nábytek je nejčastěji vyroben z tropických dřev jako je teak, bankirai a podobně. Ale také stále častěji, z kvalitního a d ...


Jak jednoduše na renovaci starých nátěrů dřeva? 5  fotek

Jak jednoduše na renovaci starých nátěrů dřeva?

Máme pro vás tip, jak si jednoduše poradit s renovací starých a zašlých nátěrů dřeva. Stačí tři jednoduché kroky a dřevěný povrch bude opět zářit j ...


Opravy nábytku - renovace 7  fotek

Opravy nábytku - renovace

Cílem každé renovace nábytku je vrátit starým opotřebovaným kusům především krásu a někdy také jejich funkčnost. Pro dosažení správného výsledku je ...


Snadná renovace nátěrů dřeva s výhrou barev SOKRATES! 3  fotek

Snadná renovace nátěrů dřeva s výhrou barev SOKRATES!

Prakticky každý dřevěný povrch potřebuje čas od času zrenovovat. Obrousit, vyspravit a znovu natřít. Péče o dřevěné povrchy se rozhodně vyplácí – d ...


Povrchová úprava zahradního nábytku 7  fotek

Povrchová úprava zahradního nábytku

Systém klasifikace nátěrových hmot a systémů pro ochranu dřeva pro venkovní použití je rozdělen na klasifikaci podle účelu použití, podle vzhledu a ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
5
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
2
jak doma rozříznout mramorovou desku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:46 Milada
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
2
jak doma rozříznout mramorovou desku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:46 Milada
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×