Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podzimní péče o trávník na konci sezóny

Podzimní péče o trávník na konci sezóny

Trávník vyžaduje systematickou péči i v závěru sezóny. Zelený koberec si žádá řádné vyčištění, posekání, pohnojení a uklizení spadaného listí. Bez tohoto se z trávníku stane nehezký, zmechovatělý porost bez života. Jak tedy zajistit, abychom všechny činnosti kolem podzimní péče o trávník provedli správně? A co neudržované porosty, čím je nejsnáze posečeme?

reklama

Podzimní péče o trávník začíná jeho očistou

Před dlouhým zimním odpočinkem zeleného koberce je zapotřebí, abyste jej na zimu řádně připravili. Trávník s neprodyšnou vrstvou plstě a mechu se na jaře často mění v zplstnatělou poušť, která velmi špatně roste. Proto je na místě začít tak, že prostor mezi stébly dokonale očistíte speciálním strojem - provzdušňovačem. Jeho srdcem je motor, pohánějící přes řemínek nebo hřídelový systém klec či válec, osazený pružnými hrabicemi. Konce hrabic velkou rychlostí pronikají do travního koberce, rozrušují a vyhrabávají vrstvu mechu a nečistot, navíc zlehka prokypří půdu mezi stébly. To znamená, že do trávníku začne proudit vzduch, vláha a živiny.

Provzdušňovače jsou dvojího provedení, buď jde o stroj s výměnnými hřídelemi nebo kombinovaným válcem, který v sobě integruje jak pročišťovací hrabice, tak ostré prořezávací nože. Z hlediska pořizovacích nákladů je nejlepší volbou stroj stavebnicový. To je takový, kde jeden systém používá mnoho různých výměnných adaptérů. Pro menší plochy je vhodné zařízení se sběrným vakem. Velké zahrady, ještě se silně znečištěním zeleného koberce, provzdušňujte tak, že vyseparované nečistoty odhrabete pomocí hrábí nebo sesbíráte pomocí travní sekačky.

Poslední sečení

Sečení trávníku proveďte do výšky mezi 4 až 5 cm a všechnu sekanou hmotu sbírejte nebo odhrabejte a uložte do kompostu, případně zaryjte do záhonů jako výtečné organické hnojení. Mulčování je na podzim nevhodné, protože rozsekaná hmota ve větším množství, ještě v souvislosti se sychravým rázem počasí, způsobí hnilobu trávníku. Výsledkem jsou nehezké hnědé skvrny, které na jaře dosejete opravnou směsí.

Úklid spadaného listí

Tato činnost patří k velmi důležitým na přelomu října a listopadu. Postupné opadávání listí z ovocných i okrasných stromů řešte průběžným odklízením. Nejvhodnější metodou je sbírání pomocí běžné zahradní sekačky, avšak vybavené sběracím typem nože, který je osazen vyhazovacími lopatkami. Sejměte ze stroje sběrací koš a nasaďte boční deflektor, sloužící jako boční výhoz. Postupným přejížděním od krajů zahrady k jejímu středu získáte řádky velmi nadrobno nasekaného listí, které sekačkou v další fázi sesbíráte, uložíte do kompostu a proházíte hlínou. Nedrcené listí má velký objem a zabírá v kompostéru zbytečně moc místa.

Hnojení organickým materiálem

Trávník před zimou také nezapomeňte přihnojit. K tomuto účelu se nejlépe hodí drobný, důkladně najemno prosítovaný kompost, obsahující mnoho živin. K sítování použijte buď klasickou zahradní prohazovačku s menšími oky, případně sítovací stroj s bubnem, který zastane dřinu za vás. Poházením trávníku před deštěm je vynikající, protože vláha vyplaví živiny přímo do travního drnu, který zesílí a lépe přečká zimní období.

Sekání na neudržovaných plochách

Pro účel sečení neudržovaných, i několik let nesečených porostů, je určen mulčovač vysoké trávy. Poradí si s velkým množstvím stařiny, nevadí mu krtince ani drobné náletové dřeviny. Zkosená skříň ukrývá masivní nůž, který poseče všechno, co se mu postaví do cesty. Vícerychlostní stroje mají navíc tu výhodu, že při velké hustotě a výšce zpomalíte pojezd a zařízení funguje i v takto obtížných terénech. Porost se ponechává po sečení na ploše, protože je na jemno nadrcený a slouží jako přírodní hnojivo.

Během dvou až tří let od zahájení péče o zanedbanou louku dosáhnete stavu, že zaplevelený pozemek se změní v travnatou plochu, kde sečená tráva může posloužit jako krmivo. Nežádoucí rostliny touto technologií sečení perfektně vytlačíte pryč. Mulčování provádějte třikrát ročně a v případě značného množství porostu, a tedy i travního zbytku sekejte nadvakrát. Poprvé na výšku strniště, zhruba po třech dnech až týdnu následuje sečení další. Zároveň je plocha dosekána na finální výšku stébel a porost dokonale nadrcen.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sekání trávy pomocí moderních technologií 12  fotek

Sekání trávy pomocí moderních technologií

Rádi byste si zakoupili spolehlivou sekačku, která vyhoví vašim nárokům?Nemáte tušení, co se skrývá pod pojmy 3cut, 4cut či 3v1? Dnes si tedy v krátko ...


Při sekání trávy využijte výkonnou techniku 5  fotek

Při sekání trávy využijte výkonnou techniku

Nastávající jaro klade obvyklou otázku – jste připraveni na údržbu svých travnatých ploch? Nápovědu vám jako pomyslný přítel na telefonu může dát H ...


Tráva, co neposekáte, neexistuje 6  fotek

Tráva, co neposekáte, neexistuje

Koukáte nenápadně přes plot k sousedům a tiše závidíte jejich upravený trávník? Pravidelné sečení zná každý majitel domku a také ví, jak rychle dok ...


Bubnové sekačky vysoká tráva nezastaví 6  fotek

Bubnové sekačky vysoká tráva nezastaví

Bubnové sekačky jsou ideálním pomocníkem na sekání vysoké trávy. Jejich využití je rozmanité. Na louce, v sadu, nebo třeba na zahradě, kde záměrně ...


Přerůstá vám tráva přes hlavu? Správný čas na křovinořez! 7  fotek

Přerůstá vám tráva přes hlavu? Správný čas na křovinořez!

Léto, dovolená, pohoda, koupání, relax… jenže ani v tenhle odpočinkový čas nelze opomenout péči o zahradu a o trávník. Na sečení velkých ploch je n ...


Sekání vysoké trávy? Ano, přece se sekačkami a mulčovači od VARI 10  fotek

Sekání vysoké trávy? Ano, přece se sekačkami a mulčovači od VARI

Pokud patříte mezi majitele zahrad, sadů nebo obecních pozemků, kde je potřeba pravidelně sekat vysokou trávu, pak zvolte osvědčenou českou kvalitu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×