Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výběr a stavba podlahové krytiny

Výběr a stavba podlahové krytiny

Podlahová krytina nás ovlivňuje více, než si můžeme myslet. Vhodně vybraný design spolu s dobře zvoleným typem a ještě se správně provedenou pokládkou, to jsou fakta, která nesmíme opomenout. Co si máme vlastně představit pod pojmem výměna podlahové krytiny? Jaká úskalí na nás čekají při přípravných pracích a můžeme se obrátit na odborníka?

reklama

Podlahová krytina a její odstranění

Před zahájením pokládky nové podlahové krytiny nás čeká řada poměrně nesnadných činností, které ale zvládneme svépomocí. Původní krytinu musíme nejprve odstranit. PVC stačí rozřezat ostrým nožem na menší části, čímž se jej z podlahy postupně zbavíme. Nevyhovující plovoucí podlahu zlikvidujeme tak, že ji od jednoho z krajů místnosti začneme rozebírat. Co se týká dlažby, zde nám pomůže až kladivo a perlík, případně silná vrtačka, která funguje i jako sbíječka.

Nejčastějším důvodem pořízení nové podlahové krytiny není stav původní pokrývky, nýbrž havarijní situace v jejím podloží. Když se začne bortit, prolíná do ní vlhkost nebo začne na více místech praskat, je to situace, kterou řešíme neodkladně.

Velkým problémem jsou staré rodinné domy, kde byla dlažba často pokládána pouze na vrstvu vápna nebo písku. Takové řešení v sobě ukrývá časovanou bombu. Kromě špatných teplotně-izolačních schopností také propouští do stěn vlhkost, čímž je poškozováno i samotné zdivo. Vždy platí, že původní krytinu likvidujeme na obecním sběrném dvoře a nikdy ji nepoužijeme do zavážky.

Když je vlhko

Staré podlahy mají mizernou ochranu proti vzlínání vlhka. Proto musíme přistoupit k zásadním úpravám ještě před pokládkou nové krytiny. Nevyhovující podklad ve starém domě nebo chalupě vykopeme do hloubky minimálně 30 cm a vylijeme dvěma vrstvami vysoce kvalitního betonu, ještě posíleného o kari síť a kámen ve spodní části. Díky tomu bude první vrstva velmi odolná a tuhá, přitom naváže na kvalitně vybudované nosné části domu, jako jsou základy stěn. Mezi první a finální druhou vrstvou použijeme silnější polystyrenové pásy, vytvářející dobrou tepelnou izolaci.

Při výkopových pracích a lití betonu zároveň provádíme i opravy rozvodů elektřiny a vody.

Jiná je situace v panelovém domě. Tam často dochází k rozpadu podkladové vrstvy, ta je tvořena betonem a vystěrkováním. Určité ulehčení nabízí silné dřevovláknité desky, s nimiž základ pro podlahu vybudujeme velice rychle. Větší tloušťku desek volíme z toho důvodu, aby se pod váhou nábytku nekroutily, čímž by pouze přidělávaly starosti. V rámci instalace desek se o jejich vzájemné rovinnosti přesvědčíme pomocí vodováhy. Vyrovnání řešíme suchým zásypem.

Pokud potřebujeme pouze mírně srovnat podlahu před instalací krytiny, pak se nabízí řešení v podobě samonivelační hmoty, známé pod názvem stěrka. Ta je pouze nanesena na původní, očištěný a odmaštěný podklad. Po zaschnutí je možno s podlahou dále pracovat.

Kterou podlahovou krytinu vybrat?

PVC představuje stále nejoblíbenější volbu. Má snadnou instalaci i údržbu, ale je méně mechanicky odolné, hlavně je náchylné na prořez nebo propálení horkými předměty. Hodí se hlavně do obývacího pokoje nebo jiných prostor, kde je vyšší frekvence provozu s nízkým rizikem poškození. Vhodnou alternativu představuje přírodní linoleum, které je tvořeno korkovou drtí, lněným olejem a jutovou sítí.

Laminát patří k vynikajícím alternativám, pokud požadujeme moderní dekor, ale nemáme v úmyslu pořizovat podlahu dřevěnou. Je nejvhodnějším typem pro podlahové topení, protože dobře vede teplo.

Plovoucí podlahy s povrchovou úpravou patří po PVC k nejoblíbenějším modelům. Stále mají poměrně snadnou instalaci, protože jde o systém, kde jednotlivé desky zapadají vzájemně do sebe. Pro svépomocnou instalaci ale potřebujeme nářadí, především okružní pilu s kotoučem, který má jemnější zuby, takže provádí čistší řez.

Dlažba stále přitahuje mnoho nových majitelů bytů a domů. Výborně se hodí do kuchyně, chodby a nesmí chybět na podlaze v koupelně a WC. Instalace je však náročnější, protože vyžaduje specifický postup s použitím speciálních lepidel a řezačky. Avšak dobře udržovaná a vybraná dlažba dělá svému majiteli v obydlí velkou radost po mnoho dlouhých let, přitom její náchylnost na poškození je minimální.

Dobré rady na závěr

  • Vhodnost použití námi vybrané podlahové krytiny konzultujeme s odborníkem.
  • Trh nabízí stovky různých provedení a dekorů, nikdy však nesaháme po prvním, který se nám líbí.
  • Pokud se na svépomocnou výměnu podlahy necítíme, necháme si ji provést odborným pracovníkem, díky čemuž máme záruku kvalitně provedené práce.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Nová podlaha v krátkém čase 20  fotek

Nová podlaha v krátkém čase

V současné době patří PVC sice k poměrně neoblíbeným materiálům, je však finančně velmi dostupné.


Plovoucí podlaha, 1. díl – Pokládka 19  fotek

Plovoucí podlaha, 1. díl – Pokládka

Rychle a kvalitně, bez lepidla a popruhových stahováků položitelné – takové jsou dnešní plovoucí podlahy. Jsou zákazníkovi ušity přímo na míru, a kdo ...


Plovoucí podlaha, 2. díl – Pokládka 18  fotek

Plovoucí podlaha, 2. díl – Pokládka

Pokládku plovoucí podlahy můžete zvládnout i sami, není se čeho bát. Dokončovací práce zvládnete také, jen je třeba dodržet některé důležité zásady.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×