Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Snadné podkrokevní zateplení skelnou vatou krok za krokem

Snadné podkrokevní zateplení skelnou vatou krok za krokem

Pokud máte nosní konstrukci a střechu v dobrém stavu, můžete zateplit podkroví bez nutnosti dalších větších zásahů a stavebních úprav. Zvolte podkrokevní zateplení, které se provádí zevnitř stavby. Využitím prostoru mezi krokvemi a použitím kvalitní parozábrany získáte dokonalé zateplení velmi jednoduše.

reklama

Pro větší efektivnost zateplení a využití prostoru mezi krokvemi, zkombinujte mezikrokevní a podkrokevní zateplení. Jako tepelnou izolaci můžete zvolit skelnou vatu nebo izolační desky (např. z polyuretanu). Vata je měkká a poddajná, pracuje se s ní proto mnohem pohodlněji. Snadno se přizpůsobí nerovnostem a nehrozí zbytečné izolační ztráty mezi materiálem a krokvemi. Dodává se v rolích a pokud je správně nadimenzovaná, dokonale vyplní prostor a drží na místě i bez další montáže. Navíc se jedná o přirozeně nehořlavý materiál.

Pevné desky z polyuretanu se dají také snadno přizpůsobit prostoru řezáním, ale je nutné být opravdu pečlivý a měřit co nejpřesněji. Desky nemusí na místě držet samostatně a je nutné je přiskrutkovat nebo přilepit. Výhodou je, že jsou oproti vatě tenčí, zaberou tedy méně místa. Díky tomu, že jsou pevné, je možné na ně pokládat latě a střešní krytinu, hodí se tedy spíš na nadkrokevní zateplování, kdy se na ně dále pokládá střešní krytina. Další nevýhodou je jejich hořlavost.

Levný polystyren není pro zateplování střech vhodný vůbec. Pokud máte dřevěnou chatku a chcete použít přírodnější materiál, nabízí se dřevovláknitá izolace, izolace z ovčí vlny, z konopí nebo lnu. Tady ale počítejte s vyšší cenou.

Při zateplování podkroví budeme dále potřebovat kvalitní parozábranu, která zabraňuje pronikání vodní páry z vnitřního prostředí stavby. Tím zvyšuje účinnost a životnost zateplení. Kvalitní parozábrana zabraňuje také poškození nosných částí vlivem kondenzace vodních par. Jedná se o neprodyšnou, parostěnnou fólii. Nejčastěji je vyrobena z polyethylenu a zesílena výztužnou mřížkou. Dalším typem je parostěnná fólie opatřená hliníkovou reflexní vrstvou. Hliníková vrstva má za úkol odrážet sálavé teplo zpět do interiéru, čím navyšuje funkci zateplení a šetří energii v zimě.

Postup podkrokevního zateplení skelnou vatou

Pro práci budete potřebovat dostatek skelné vaty v rolích. Tloušťku izolace zvolte stejnou jako je výška krokví. Dále budete potřebovat speciální dlouhý nůž, vhodnou parozábranu, speciální pásku pro lepení parozábrany a dřevěné nebo hliníkové latě pro ukotvení druhé vrstvy – podkrokevní izolace. Dále si připravte metr, tmavý fix, provázek nebo drát pro případné uchycení vaty, vrtačku a vhodné vruty. Může se vám hodit také sponkovačka, kladivo a hřebíky. Nakonec budete potřebovat bednění, kterým celou izolaci uzavřete a vytvoříte pohledovou stěnu.

1. Nařezání izolačního materiálu

Pásy skelné vaty nařežte na šířku mezery mezi krokvemi a přidejte 20 až 30 mm rezervu. Vata je měkká, dobře do volného místa zapadne. Díky několika centimetrům navíc se na místě i udrží a dokonale vyplní nerovnosti a škvíry. Délku si naneste pomocnou laťkou a naznačte fixem. Rovnou laťku můžete použít i jako vodící lištu a řez vézt podél ní. Řežte kolmo na materiál speciálním dlouhým nožem. Proměřujte jednotlivé šířky samostatně. Pokud se rozměry liší, označte si, které díly patří do kterého prostoru mezi krokvemi.

2. Mezikrokevní zateplení

Instalujte první vrstvu izolace, čímž vytvoříte mezikrokevní zateplení. Skelnou vatu vkládejte odzdola nahoru do příslušného prostoru mezi krokvemi. Jednotlivé díly vkládejte tak, aby lícovaly s krokvemi a pečlivě vatu vtlačte do mezikrokevního prostoru. Při práci dbejte na to, aby při styku s krokvemi a mezi jednotlivými díly nezůstávaly mezery. Veškerý prostor musí být pečlivě vyplněn.

3. Ukotvení pomocí vázacího drátu

Pokud izolace mezi krokvemi nedrží samovolně, můžete ji ukotvit pomocí vázacího drátu, případně pevného provázku. Drát či provázek upevněte na krokve hřebíkem s větší hlavičkou nebo sponkovačkou, omotejte kolem krokve a potáhněte na potřebném místě pod izolací. Stejným způsobem ho upevněte na vedlejší krokev.

4. Podkrokevní zateplení

Nainstalujte dřevěné nebo hliníkové latě pro vložení druhé vrstvy izolace. Latě veďte vodorovně a upevněte je na krokve. Šířku mezery volte prakticky podle šířky skelné vaty, čímž se vám budou snadněji nařezávat díly pro vyplnění. Díky změně směru druhé vrstvy maximálně zamezíte tepelným ztrátám. Dřevo dobře odvádí teplo, proto krokve fungují jako tepelné mosty a je potřeba je také zaizolovat. Materiál opět vkládejte pečlivě, aby byly vyplněné veškeré mezery a překryjte jednotlivé krokve. I tady je možné využít zabezpečení materiálu vázacím drátem nebo provázkem.

5. Instalace nepropustné parostěnné fólie

Parozábranu je možné instalovat také mezi izolační vrstvy, tedy již na mezikrokevní zateplení. Praktičtější je ale umístit fólii až na podkrokevní zateplení, aby nedošlo ke zbytečnému poškození při montáži vodícího roštu. Pracujte pečlivě a opatrně. Trhliny a mezery sníží funkčnost neprodyšné fólie. Pokud jste použili dřevěné hranoly, můžete fólii připevnit nastřelovací sponkovačkou. Každou sponku je nutné přelepit. Na hliníkovou konstrukci je potřeba parozábranu vhodně přilepit, třeba pomocí speciálního tmele v kartuši. Parotěsná fólie se instaluje v horizontálním směru a v místě napojování další fólie ponechte přesah aspoň 10 cm. Jednotlivé díly spojte přelepením lepící pásky na to určené. Na každé straně střešní plochy ponechte zhruba 20 cm pro napojení na obvodovou stěnu podkroví. Na stěnu přilepte fólii tmelem.

6. Uzavření izolace pevnými deskami

Nakonec celé zateplení uzavřete. Nainstalujte sádrokartonové nebo dřevěné desky. Tím vytvoříte celistvou pohledovou část. Tu můžete následně vystěrkovat, vymalovat nebo vytapetovat. Pokud použijete dřevěné palubky, doporučujeme zdvojit rošt, aby velké množství vrutů nebo hřebíků nesnižovalo účinnost parozábrany pod přípustnou mez.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podkrokevní zateplení střechy 6  fotek

Podkrokevní zateplení střechy

Na úsporu energií se klade důraz neustále. Od roku 2010 je Evropským parlamentem schválena směrnice o energetické náročnosti budov, která zavazuje ...


Dvojnásobně výkonné zateplení 3  fotek

Dvojnásobně výkonné zateplení

Stavebnictví žije již pěknou řádku let v „době zateplovací“. Stovky výrobců po celé Evropě již několik desítek let intenzivně vylepšují své zateplovac ...


Zateplení se už nemusíme bát 3  fotek

Zateplení se už nemusíme bát

Je třeba říct, že ve společnosti Knauf Insulation si na jedné straně s pojmenováním zajímavého programu určeného kutilům moc hlavu nelámali, ale na dr ...


Jak izolovat střechu? Zateplením mezi a pod krokvemi! 12  fotek

Jak izolovat střechu? Zateplením mezi a pod krokvemi!

O úsporách energií se toho napsalo již dost. Všichni již vědí, že teplo uniká jak okny, dveřmi, stěnou či střechou a že nejlepší způsob, jak ušetři ...


Multipor pro vnější i vnitřní zateplení 4  fotek

Multipor pro vnější i vnitřní zateplení

Zvažujete kompletní zateplení své nemovitosti? Nebo řešíte jen některá chladnější místa v domě? V obou případech vám pomůže Multipor. Zateplení pom ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
tepelná izolace u sporáku Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Roman Brauner
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jindra
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Matej
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×