Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pochůzný systém od HPI-CZ zajistí bezpečnou údržbu střechy

Pochůzný systém od HPI-CZ zajistí bezpečnou údržbu střechy

Pohyb po střeše usnadňuje tzv. pochůzný systém, jehož součástí mohou být stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy na tašky. Díky těmto prvkům lze snadno a hlavně bezpečněji provádět údržbu střechy. Na bezpečnost při údržbových pracích je třeba myslet už při projektování. Takový zákon již platí v sousedních zemích EU, takže činnosti, jako je čištění, údržba nebo opravy, musí být z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví vyřešeny stavebníkem ještě před vlastním zahájením stavby. Ucelený pochůzný systém pro širokou škálu krytin i bezpečnostní prvky, jako jsou háky, nabízí společnost HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů montážního příslušenství pro všechny druhy střešních krytin a kompletního sortimentu pro zateplování budov. Novinkou v sortimentu HPI-CZ je například střešní žebřík pro zajištění bezpečného dočasného pohybu na střeše, upevnitelný za bezpečnostní hák.

reklama

Pochůzný systém střech musí v ČR splňovat požadavky evropské normy ČSN EN 516 - Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny - Zařízení pro přístup na střechu - Lávky, plošiny a stupně. Tato norma se vztahuje na zařízení pro přístup na střechu trvale připevněné k nosné konstrukci šikmých střech, které slouží ke stání a chůzi během kontroly, údržby a opravy zařízení na střeše. Norma stanovuje základní rozměry, použité materiály, požadavky s ohledem na únosnost zařízení pro přístup na střechu trvale upevněných ke střešní konstrukci včetně jejich upevňovacího systému a rozsah zkoušek.

Pochůzný systém ocení nejen kominík

Umístění plošiny na střechu zvyšuje bezpečnost pohybu po střeše. Montuje se nejčastěji do blízkosti komína, kde usnadňuje jeho čištění. Stoupací plošinu tvoří stoupací rošt a dále držáky roštu, které jsou vodorovně připevněné do držáků stoupací plošiny. Držáky stoupací plošiny se dle typu upevňují za přídavnou střešní lať nebo na stěnu či bok komína. Zejména u větších objektů se na střechy umisťují i kominické lávky se zábradlím. Ty najdete v sortimentu HPI-CZ jak ve variantě rovné, tak ve variantě boční. Kombinací kominických látek rovných a bočních, případně i stoupacích plošin, lze zejména na rozsáhlých střešních komplexech vytvořit bezpečný pochůzný systém umožňující kvalitní a bezpečnou pravidelnou údržbu.

TIP na stoupací plošinu:

Sada ROBUST z nabídky HPI-CZ zahrnuje kompletní stoupací plošinu z kvalitní pozinkované oceli. Sadu tvoří dva držáky stoupací plošiny pro montáž za přídavnou lať, dva držáky roštu a samotný rošt s protiskluzovým povrchem. Díky tomu je jeho povrch zcela bezpečný proti uklouznutí. Hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu navíc zabraňují shromažďování vody a sněhu. Sadu ROBUST si lze vybrat s povrchovou úpravou pozink nebo v barvené variantě (odstíny: antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá). Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny pryžovými podložkami, které zabraňují jejímu mechanickému poškození.

Nášlapy tašek

U menších střech nebo jako doplňkové opatření dobře poslouží tzv. nášlapy pro betonovou nosnou tašku, neboli střešní stupačka, určená jen pro jednu nohu. Tyto prvky vytvářejí přístupovou cestu ke komínům nebo třeba k anténním stožárům. Stoupací nášlap je, obdobně jako stoupací rošt, opatřen povrchovými antiskluzovými výlisky, které zvyšují přilnavost podrážky při výstupu na střechu. HPI-CZ vyrábí nášlapy s povrchovou úpravou z pozinku nebo v barevném odstínu.

Bezpečnost zajistí háky

Pád ze střechy patří k nejčastějším příčinám úrazů s mnohdy tragickými důsledky, nejen pro samotné pracovníky provádějící údržbu střechy, ale často i pro jejich zaměstnavatele. Proto je již při projektování stavby nutné myslet na bezpečnost prací, kde riziko pádu hrozí. Jak již bylo řečeno výše, zákon o koordinaci stavebních prací, který již platí v sousedních zemích EU, zavazuje stavebníky, aby na budoucí údržbové činnosti jako je čištění, údržba či opravy, mysleli ještě před vlastním zahájením stavebních prací. Mezi nejbezpečnější a finančně dostupné způsoby zajištění na střechách patří využití bezpečnostních střešních háků v kombinaci se zachycovacím postrojem na laně. Bezpečnostní střešní háky se instalují převážně v blízkosti střešních oken, štítů, u okapů, nebo u hřebenů střech.

Obdobně jako pro pochůzný systém existuje v ČR pro bezpečnostní střešní háky norma, a to norma ČSN EN 517 - Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny - Bezpečnostní střešní háky. Tato norma platí pro bezpečnostní střešní háky umístěné na povrchu šikmých střech a trvale připevněné k nosné konstrukci střechy. Háky jsou určeny pro připevnění žebříků pro pokrývače, pro podepření pracovních plošin a pro kotevní body, ke kterým se připevňují osobní ochranné prostředky proti pádu nebo pro přidržení.

Bezpečnostní hák s sebou nenese žádné náklady na úpravu tašek ani prostupy konstrukcí. Hák se jednoduše montuje za kontralať, místo samotného upevnění poté překrývá taška v řadě nad hákem. Bezpečnostní háky od HPI-CZ jsou vhodné dle typu pro pálené i betonové tašky, bobrovky i pro břidlici.

NOVINKA:

Nejnověji do sortimentu HPI-CZ přibyl střešní žebřík s integrovanou pryžovou podpěrou. Žebřík z oceli s povrchovou úpravou o šířce 430 mm a délce 2 m se uchycuje právě za bezpečnostní hák. Výrobek je určen pro bezpečné zajištění dočasného pohybu na střeše. Postranice žebříku ideálně zapadnou do vln střešní krytiny, přičemž jednotlivé příčky zůstanou vystouplé, což zajistí pohodlný a bezpečný výstup po žebříku. Dle preferencí si lze vybrat pozinkový povrch nebo jednu z těchto pěti barevných variant: antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá.

Více na www.hpi-cz.eu.

Autor: HPI-CZ (text a foto)

Související články

Jak si snadno na střeše vyměnit poškozený hřebenáč 9  fotek

Jak si snadno na střeše vyměnit poškozený hřebenáč

Střešní krytina plní nejen funkci ochrannou, ale také funkci hydroizolační. I proto je dobré pravidelně kontrolovat, zdali nedošlo k jejímu poškození, ...


Komínové průduchy 4  fotek

Komínové průduchy

Na některých plochých střechách působí komínky jako ozdoba. K čemu jsou, když budova je vytápěna jinak? Působí celkem nenápadně, ale jsou nezbytné, pr ...


Bezprofilová montáž desek - to je MICHNO SYSTEM 5  fotek

Bezprofilová montáž desek - to je MICHNO SYSTEM

Se špetkou nadsázky lze tvrdit, že máte-li doma vrtačku a vodováhu, zvládnete si dnes sádrokartonový podhled namontovat vlastními silami. Společnost H ...


3D teleskopické terče od HPI-CZ umožní snadnou montáž terasy i na nerovném podkladu 3  fotek

3D teleskopické terče od HPI-CZ umožní snadnou montáž terasy i na nerovném podkladu

Rekonstrukce terasy nemusí nutně znamenat partu s bouracím kladivem, špínu a hodiny hluku za okny. Popraskaný povrch z betonu nebo dlažby lze totiž ...


Vzhůru ke komínu i solárním panelům - kominickým výlezem 5  fotek

Vzhůru ke komínu i solárním panelům - kominickým výlezem

Střešní neboli kominické výlezy umožňují jednoduchý, rychlý a bezpečný přístup na střechu. Ten je nutné zajistit pro provádění nutných prací, napří ...


Kontrola a nutné opravy střech na jaře přinesou klid na další zimu 5  fotek

Kontrola a nutné opravy střech na jaře přinesou klid na další zimu

Letošní zima, bohatá na srážky i změny teplot, prověřila naše střechy. Silné sněžení a mráz střídané vyloženě teplými slunečním paprsky spojenými s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×