Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plot z plastu pro náš dům

Plot z plastu pro náš dům
Plot vymezuje naše území a ostatním říká: „Sem nechoď, tady bydlím já. Může být takový, že necháme sousedům a okolojdoucím nahlédnout do naší zahrady, nebo může tvořit neprůhlednou stěnu. Může být nízký, nebo vysoký tak, aby ho nepřeskočil náš pes. Neměl by rušit zahradu nebo prostor, který obepíná a uschovává. Vedle něj budou kytky, stromy, zahradní lavička nebo pergola. Stane se součástí našeho denního výhledu z okna nebo z ulice na náš dům a zahradu. Proto by měl našemu domu slušet.
reklama

Dřevo, kov nebo plast

Plotovky v popředí jsou plastové, boční plot dřevěný. Na první pohled u nového plotu rozdíly nevidíte, pár let bez údržby a ploty budou vypadat úplně jinak.

Prostě a jednoduše bez plotu nebo plůtku to moc nejde. Když už si jej budeme pořizovat, je dobré si zapřemýšlet, jaký materiál si pro jeho realizaci vybereme. I proto, že plotovky něco stojí. Dřevo je bezesporu materiál krásný, živý, přírodní, dobře opracovatelný a… mnoho dalších superlativ se k němu váže, nicméně není věčný. S kovovým plotem je to podobné. I proto je dobré zamyslet se, jak bude krásný nový plot z různých materiálů vypadat za pár let. Kdo si už např. dřevený plot pořídil, ví o čem jeho údržba je. Rozhodneme-li se pro plastové plotovky, nebudeme mít do budoucna s údržbou žádnou práci.

Můžeme si zkusit namodelovat příklad, že nám plot bude sloužit dvacet let, kolikrát budeme za tu dobu natírat ten plastový a kolikrát dřevěný. Plastový ani jednou, to je jasné, ten to nebude potřebovat, ale jsme-li milovníci dřeva na plotě je dobré se podívat o něco dále než jen k přišroubování planěk na plot a jejich prvnímu natření. Je to jistě krása, plot svítí novotou a máme hotovo. Na jak ale dlouho?

První nátěr na nové dřevo je krásný nový voňavý a pak už je to v průběhu času špatně. Rok dva barva svítí novotou a pak začne stárnout. Každé barvě to trvá jinak, ale bohužel ji dříve či později mráz sluníčko a voda poškodí. A pak nezbývá než zhruba jednou za pět, někdy více někdy méně let vzít korunky, koupit barvu a opět vše natřít. To je dodatečná investice. Musíme dát peníze za barvy a štětce. A svůj čas. Uteče pár let a plot už se zase loupe, ale už nemusí jít natřít. Dřevo může byt rozeschlé a barva nebo lak opršelý. Není to hned, ale většinou, dle mé zkušenosti, za čtyři až šest let první nátěr a zhruba do deseti let druhý.

Plast, na údržbu slast

Je jasné, že jsou lokality, kam z například historických nebo stylových důvodu se hodí pouze plot dřevěný nebo kovový. To je stejné, jako s plastovými okny. Ale pokud to jen trošku jde a je vhodné, kvůli naprosté bezúdržbovosti a absenci následných investic by u mě zvítězil plot plastový. Jestli máte nějaké estetické předsudky, podívejte se po ilustračních fotkách.

Co nejvíce ubližuje dřevu a jeho nátěru, tedy sníh, déšť a slunce, plastu nevadí. Čím je deště více a je prudší, tím je to plotovkám více jedno. Prostě se jen nechají opláchnout a jsou zas jako nové.

Dřevo také velmi trpí solemi v zimním období a nejen dřevo, ale i jeho povrchová úprava. Plastová plotovka je i v tomto případě, co se týká odolnosti, proti dřevu vítěz.

Jeden rozdíl přeci jen mimo klasické vnímatelné rozdíly mezi dřevem a plastovými plotovkami je, plotovka je těžší. A tím samozřejmě odolnější. Šířka pole by proto měla být taková, aby pole nebylo příliš široké, tedy například více než dva a půl metru. Vyšší váze plotovek musí odpovídat i příčníky, ke kterým jsou uchyceny. Výrobce prodává vhodné kovové profily s odolnou povrchovou úpravou.

Traplast od Transformu

Není plast jako plast. Plotovky od firmy Transform jsou vyráběny z Traplastu. To je odolný materiál, který vzniká recyklací, úpravou a přetavením vybraných plastů. Doplněné o barviva a pojiva se z nich udělá horká kaše, která se nalije do formy a odolná, téměř nezničitelná plotovka je na světe. Ze stejně odolného materiálu firma s názvem Transform - což je vlastně proměna – proměňuje a vytváří nové a odolné doplňky pro celou zahradu. Starým vyhozeným obalům tak vdechne nový život a použití. At už jde o plotovky, terasová prkna, zatravňovací dlaždice, šlapáky do zahrady a mnoho dalších.

Připevnění plotovek

Pro montáž je dobré dodržovat pokyny doporučené výrobcem. Především, co se týká vhodné dilatace velikosti otvoru pro šrouby na připevnění plotovek. Pro přichycení můžeme použít klasické vruty se zápustnou křížovou hlavou, šestihranné malé šrouby se závrtným hrotem do kovového profilu, na kterém plotovky drží nebo klasické vratové šroubky.

Plastové plotovky, připravené hotovky

Plastové plotovky nemusíme nijak povrchově upravovat. Prostě je jen zakrátíme na požadovanou délku a můžeme začít montovat. Na rozdíl od dřevěných, kde začneme, jde-li o delší plot a natíráme-li alespoň dvě vrstvy, několikadenním natíráním. To už ale u plastových končíme s montáží.

Dobrým doplňkem k plotu bez podezdívky, který sahá až na zem, jsou podhrabové desky. Neprorůstá jimi tráva, dobře se okolo nich seká a nepodhrabe je cizí ani náš pes. Plotovky také oddělí bylinkovou zahrádku od našich čtyřnohých mazlíčků.

Jsou vhodné nejen na ploty ale i na balkonová zábradlí, ohraničení dětských hřišť a psích výběhů. Vhodné jsou pro dálkově ovládané brány a vjezdy.

U tchána, který má proti svému bytu malou zeleninovou předzahrádku, jednou až dvakrát za rok partička opilců ulomí pár planěk a on je nahrazuje novými. Nakonec skončil u pletiva. Kdyby si tam dal plot z plastu, tak si chuligáni ani neškrtnou.

Na trhu jsou k vidění i jiné plastové plotovky. Jsou duté a také v různých barvách, s nimi však osobní a dlouhou zkušenost nemám. Ovšem na jejich pevnost bych nesázel

Opracování

Na výběr máme z více délek. Nejvhodnější je proto, když je nemusíme krátit vůbec.
Pokud je potřebujeme délkově upravit, například kvůli obloukům v plotových polích, bohatě postačí ruční nebo kotoučová pila. Při řezání elektrickou pilou se materiál může mírně tavit a vytvořit malý plastový otřep. Ten snadno odstraníme jemným pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku.

Plotovku můžeme ohnout a nezlomíte ji, můžete po ní skákat, jezdit autem, ale to jen abyste si znovu připomenuli její odolnost. Nejlépe jí bude na vašem plotě. Proti tomu, co nejvíce na venkovní dřevo a ploty působí, jsou plotovky vyrobené z traplastu odolné.

Proč plastové plotovky?

Nehnijí, nemusí se natírat, jsou odolné vodě, sněhu i soli. Na výběr je z několika barev a tvarů, hnědá, cihlová, černá šedá, v přípravě jsou také plotovky s desénem. Jejich cena je podobná jako u dřevěných plotovek, životnost však několikanásobně delší. Mezi jejich nejpříjemnější vlastnost patří absolutní bezúdržbovost. A ty, kdo smýšlejí alespoň trochu ekoogicky, určitě potěší, že jsou recyklované. Více se o nich a mnoha jiných užitečných výrobcích pro vaši zahradu můžete dozvědět na www.recyklace.cz

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vykouzlete si zahradu přesně podle svého gusta 13  fotek

Vykouzlete si zahradu přesně podle svého gusta

Stav a podoba vaší zahrady podtrhuje celkový dojem z vašeho domova. Vytvořte si kolem sebe oázu klidu a odpočinku. Promyslete všechny potřebné krok ...


Soutěžte s námi o poukaz na nákup v e-shopu Transform 3  fotek

Soutěžte s námi o poukaz na nákup v e-shopu Transform

Výrobky z recyklovaného plastu získaly velkou oblibu, jsou téměř bezúdržbové, snadno se s nimi pracuje, jsou lehké a prakticky nezničitelné. V naší ...


Plastové přepravní palety od firmy Transform 2  fotek

Plastové přepravní palety od firmy Transform

Abyste mohli přepravit větší množství materiálu a nemuseli jej přenášet po menších částech, můžete využít plastové přepravní palety. Ty od firmy Tr ...


Terasa k bazénu z Traplastu 31  fotek

Terasa k bazénu z Traplastu

Letní posezení na terase u bazénu je jistě snem pro mnohé z nás. Aby nám na samotné koupání a slunění se zbyl alespoň kousek času, je dobré použít na ...


Terasa a schody z Traplastu 31  fotek

Terasa a schody z Traplastu

Chystáte se vybudovat terasu u domu nebo jídelní kout u letní kuchyně či podlážku kolem bazénu? Dáváte přednost bezúdržovému materiálu, ale exotick ...


Transform aneb vrata a plot z popelnice 32  fotek

Transform aneb vrata a plot z popelnice

Vrata a branka u kamarádova domku dosloužily. Tedy ne vrata, ale jejich dřevěná výplň. Palubky, které před pár lety montoval, se seschly a zkroutily. ...


Lavička z Traplastu - a nemusíte natírat 21  fotek

Lavička z Traplastu - a nemusíte natírat

Traplast není žádný "trapný plast", ale velice pevný, tvrdý a odolný materiál, vhodný na použití v exteriéru místo běžného či exotického dřeva nebo i ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×