
Internetový hobby receptář
reklama
Aby sloupek držel, musí být buď zasazen hluboko v podkladu, nebo usazen opravdu pevně – v našich končinách nejčastěji zalit betonem. I to se při použití zemních vrutů stává zbytečné a tak odpadá nákup a pak tahání materiálu do někdy ne nejlépe přístupných míst, míchání betonu i samotné zalévání sloupku, což všechno vyžaduje čas a někdy i pevné nervy.
Proti tradiční stavbě sloupků lze postavit použití zemních vrutů, které se do půdy jen „našroubují“. Pilecký je prostě specialista na ploty a tak bylo jen otázkou času, kdy s něčím chytrým a zároveň jednoduchým i v této oblasti přijde.
V závislosti na druhu plotu existují také různé typy plotových sloupů. U pletivových plotů si lze vybrat kovové trubky o průměru 38 nebo 48 mm. Průmyslové oplocení (dnes se často používá také k oplocení soukromých pozemků) má kulaté nebo hranaté kovové plotové sloupky. Protože představa kopání základů pro ně potěší málokoho, je rada jasná: zkuste sloupky zavrtat!
Cenově je oplocení se zemními vruty srovnatelné s klasickým plotem. Zavrtání zvládne každý. Zemní vruty mají mnoho atestů, takže při správném postupu zaručují statickou bezpečnost. Stačí si místo kde má sloupek stát přesně vyměřit, a to je vlastně z celé operace nejzdlouhavější.
Ostatní jde už snadno: při zavrtávání zemních vrutů Krinner je pro naprosto polohově přesnou a kolmou instalaci vrutu zapotřebí místo předvrtat korunkovým vrtákem o průměru 25 – 30 mm. Zajistíme tím, že žádný kámen neomezí požadovanou polohu vrutu a tedy i budoucího sloupku.
Nejlépe se na zemní vruty montují klasické kulaté sloupky.
V případě velmi suché země (sype se) stačí do vrtu nalít trochu vody.
Větru, dešti sice neporučíme, ale můžeme se na ně vykašlat: zemní vruty lze totiž zavrtávat i v dešti nebo mrazu.
Protože sloupky můžeme okamžitě zatížit, plot do sto metrů není vyloučené kompletně postavit za den.
Pozor: zemní vruty lze (přesto, že drží jako čert) z právního hlediska považovat za dočasnou stavbu, což má význam zejména tam, kde i na stavbu obyčejného plotu vyžadují ouřadové stavební povolení. A navíc – když sloup vytáhnete, můžete na daném místě okamžitě vysít třeba ředkvičky…
Zemní vruty jsou buď ocelové s povrchovou úpravou na vysokou životnost a pro opakované použití, nebo plastové s velmi příznivou cenou. Pro oplocení do 160 cm stačí vruty 60 x 550 mm (zde využijte aktuálně příznivou cenu!). Na vyšší plot používáme vrut 66 x 550 nebo 66 x 650 mm, k vratům a brankám 66 x 700 mm se třemi upevňovacími šrouby.
Na umístění vrutu použijeme zavrtávací tyč, případně ruční kříž. Pak vložíme sloupek, trojúhelníkovou vodováhou ho řádně srovnáme a kolem nasypeme kamenný granulát. Na žhavou novinku, plastového vrutu, si koupíme nebo půjčíme zavrtávací hlavici. Že je tento způsob stavby milosrdný i k životnímu prostředí je jasné.
A kdyby to tam, kde chceme, prostě nešlo, protože by se nám postavila do cesty třeba skála, prostě vrut vytočíme a umístíme jinam a líp. Snadno též plot posuneme, případně ho zrušíme, vše tak říkajíc beze ztrát, protože zemní vrut lze opětovně použít.
Více na www.pilecky.cz.
Je-li potřeba postavit úplně nový plot na místě starého, bývá nejen časově, ale i fyzicky náročné odstranit betonové základy všech původních sloupků. ...
Elegantní design dekoračních pletiv si zamilovalo už mnoho generací milovníků zahrad. Tento typ oplocení se ideálně hodí kolem rodinných domů, kde ...
Součástí každého oplocení jsou pochopitelně také vstupní branka a vjezdová vrata. Je spousta typů bran a branek a jejich výběr každý samozřejmě pod ...
Chcete zabránit vstupu na váš pozemek nevítaným návštěvníkům? Potřebujete ochránit bezpečnost dětí na dětských hřištích? Předcházet projevům vandalstv ...
Kontrolovali jste zahradu a zjistili, že plot, který se ještě nedávno zdál tak solidní, je na mnoha místech poničený? Objevili jste dokonce místa, kde ...
Ploty vznikly nepochybně nejprve na obranu před napadením dravci (s úspěchem se používaly trnité větve – dodnes je to běžné v některých lokalitách v A ...