Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak se zbavit plísně?

Jak se zbavit plísně?
Začíná čas plískanic a s nimi přichází i doba vysoké vzdušné vlhkosti, ve které se tak dobře daří plísním. A to nejen venku, ve spadaném listí, ale také ve vašich bytech, díky páře, která se sráží na chladných sklech oken, v rozích stropů nebo v koutech stěn.
reklama

Základem zdravého života je optimální klima v našich domácnostech. Nevíte, co tento pojem přesně znamená? Jde o optimální hodnotu vzdušné vlhkosti, která by se měla pohybovat mezi 50 až 60 procenty. Voda je zdrojem života. Setkáváme se s ní téměř na každém kroku, v podobě deště, rosy, rybníků, jezer, řek nebo moří. Vodu obsahuje i lidský dech, je ve vzduchu, kam se dostává odpařováním z povrchu vodních ploch, z rostlin a živočichů, při vaření, praní atd. Velké množství vody ve vzduchu ovšem může škodit. Jakmile množství vodní páry ve vzduchu překročí výše zmíněné optimum, stane se z životadárné vláhy nepřítel a škůdce.

Vědci spočítali, že například během jednoho dvacetiminutového sprchování se do ovzduší dostane zhruba 200g vody, nebo že jen pocením a dýcháním uvolní člověk během jediného dne do vzduchu až 300g vody. Vynásobte to počtem osob, které jsou v domácnosti a přidejte další faktory, jako je vaření, praní, odpařená voda ze zalitých květináčů apod. A dostanete se až k neuvěřitelným výsledkům.

Velké množství vody ve vzduchu, tj. vysoká relativní vzdušná vlhkost, která se udržuje v obytných prostorách, může páchat neplechu. Ničí náš majetek i naše zdraví, a to i v nových, nedávno zkolaudovaných bytech.

Takhle vypadají plísně zachycené v ovzduší.

V posledních měsících tomuto trendu nahrávají i vnější podmínky – ve snaze šetřit teplem a energiemi řada lidí méně větrá. Podzim a s ním chladné a vlhké počasí přinášejí zvýšenou vzdušnou vlhkost i do našich bytů, domů a chalup.

Vysoké vzdušné vlhkosti si obvykle snadno všimnete – voda vysrážená na zrcadlech, oknech či na prosklených dveřích, vlhké (nebo dokonce plesnivé) mapy na zdech, zatuchlý vzduch, plíseň v rozích, případně za nábytkem a najdou se jistě další místa. Jestliže jste ve vašem bytě na některý z těchto projevů narazili, je třeba jej řešit dříve, než napáchá ještě větší škody.

Někdy stačí zapomenout na chalupě nebo jen pár dní v nevětraném a méně vytápěném pokoji zmoklé nebo zavlhlé džíny a katastrofa v podobě plísně je na světě.

Nejčastěji doporučovaným řešením je časté a intenzivní větrání. V denně obývaných bytech mnohdy větrání opravdu pomůže, má to ale své „mouchy“: při větrání musíte být doma, uniká vám teplo, do bytu se dostává zvýšená prašnost a hluk zvenčí. Je tedy patrné, že větrání samotné náš problém s nadměrnou vzdušnou vlhkostí většinou nevyřeší.

Dětské pokoje odrostlých dětí, které se do nich vracejí minimálně a nejsou tak pravidelně uklízeny, větrány a vytápěny, ataku plísní podléhají nejčastěji. Stejně tak podkrovní a neobývané místnosti na chatách či chalupách.

Nadměrná vzdušná vlhkost totiž svědčí plísním, které poškozují vybavení domácnosti a mohou zásadním způsobem ohrozit vaše zdraví. Alergie, astma, záněty dutin, onemocnění dýchacího ústrojí a další choroby ohrožují všechny, nejen děti a starší lidi, kteří jsou nejrizikovějšími skupinami.

Výborným doplňkem k častému větrání je regulace vzdušné vlhkosti. Ale nemusíte hned kupovat klimatizaci, často postačí drobná pomoc v podobě nenápadného bytového doplňku Ceresit STOP VLHKOSTI. Jde o zdravotně nezávadný a finančně nenáročný přístroj, který se obejde bez jakékoli energie.

Ceresit STOP VLHKOSTI přeměňuje prostřednictvím absorpční tablety vzdušnou vlhkost na solný roztok, ten se shromažďuje v zásobníku přístroje, odkud jej pak snadno vylijete do umyvadla nebo toalety. Tím reguluje úroveň vzdušné vlhkosti až na doporučených 50–60 %. Životnost jedné tablety je dva až tři měsíce v závislosti na úrovni vzdušné vlhkosti a teplotě vzduchu v místnosti.

Zvýšená vlhkost vzduchu vás ale často trápí také v malých a uzavřených prostorech (šatní skříně, botníky, interiér auta…). Právě pro tyto situace byl vyvinut produkt Ceresit STOP VLHKOSTI absorpční sáčky. Jeden sáček vydrží vstřebávat vlhkost po dobu 4–6 týdnů. Speciální tkanina na povrchu sáčku propouští vlhkost pouze dovnitř a brání jejímu úniku zpět do prostoru. Absorpční sáčky plní i roli deodorantu – prostor příjemně provoní levandulí. Navíc je všeobecně známé, že vůně levandule odpuzuje moly.

Je-li třeba se razantně zbavit i nepříjemných plísňových map na stěnách nebo jiných místech, sáhněte po Ceresitu STOP PLÍSNI. Ten spolehlivě odstraňuje plísně, houby i bakterie. Praktické balení s rozprašovačem usnadňuje aplikaci i v hůře přístupných místech. Stačí jej nastříkat na postižené místo, nechat 5–10 minut působit a pak opláchnout vodou.

Podrobnosti najdete na stránkách www.stop-vlhkosti.cz.

Autor: Elena a Henkel (text), Henkel (foto)

Související články

Nadměrná vzdušná vlhkost škodí zdraví 9  fotek

Nadměrná vzdušná vlhkost škodí zdraví

Vysoká vlhkost ve vzduchu dokáže v našich obydlích napáchat obrovské škody. Nejsou to ovšem jen finanční ztráty způsobené znehodnoceným nábytkem, oble ...


Ukliďte plísně k „ledu“ 3  fotek

Ukliďte plísně k „ledu“

Jaro je období, kdy vymeteme všechny staré kouty a necháme provonět jarem naše byty a domy. Ti z nás, kteří vlastní chaty a chalupy otevřou dveře d ...


Plíseň v koupelně 3  fotek

Plíseň v koupelně

Jestliže objevíte černá místa na těsnění vany nebo sprchové vaničky, s největší pravděpodobností se jedná o plíseň. Tato plíseň je pro zdraví člově ...


Brrr, plísně! 6  fotek

Brrr, plísně!

Náš byt, dům, nebo chata či chalupa, to jsou místa, kde trávíme hodně času. Jsou to místa, kde odpočíváme a kam se rádi vracíme. Proto, aby nám zde b ...


Nechte plíseň za vaším prahem 5  fotek

Nechte plíseň za vaším prahem

Kuchyně, koupelna, roh za skříní nebo dokonce za postelí, všude na těchto místech se mohou vyskytnout plísně. Plesnivé mapy nejsou jen neestetické, al ...


Zapáchá vám klimatizace v autě? Vydezinfikujte si ji sami! 2  fotek

Zapáchá vám klimatizace v autě? Vydezinfikujte si ji sami!

Zápach z klimatizace v autě je indikátorem dlouho zanedbávaného problému. V nevyčištěné klimatizaci se množí škodlivé bakterie a plísně, které jsou pů ...


Vystěhujte roztoče ze svého domova 5  fotek

Vystěhujte roztoče ze svého domova

V našich bytech a domech nejsme sami. Kromě naší rodiny a případných čtyřnohých miláčků s námi žije ještě velká plejáda dalších živočichů, ze kterých ...


Nebojujte s vlhkostí a s plísní, stopněte je Ceresitem 8  fotek

Nebojujte s vlhkostí a s plísní, stopněte je Ceresitem

Člověku není dobře ani v bytě příliš suchém, ani v bytě s velkou vzdušnou vlhkostí, v níž se daří jednomu z největších nepřátel lidského zdraví – plís ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×