Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plasty pro dům a zahradu - 2.díl

Plasty pro dům a zahradu - 2.díl
V minulém dílu jsme si představili nejběžnější druhy plastů, které nacházejí největší uplatnění v našem domě nebo na zahradě. Dnes se zaměříme na nejzajímavější téma, které zajímá většinu majitelů zahrad a nemovitostí – zastřešení přístřešku. Ať se již jedná o pergolu, zimní zahradu, zastřešení teras, garážové stání nebo třeba pouze o vchodovou stříšku, zkrátka všude tam, kde chceme zamezit působení rozmarů počasí.
reklama

Než začneme se samotou stavbou, měli bychom mít jasnou představu, jakou střešní krytinu budeme na přístřešek pokládat. Každá krytina má svá pozitiva, ale i negativa. Je nutné počítat se střídání teplot, sucha s deštěm, s působením větru. Výběrem krytiny o vhodných rozměrech ušetříme spoustu času s případnou dodatečnou úpravou konstrukce a v neposlední řadě i finanční prostředky zbytečně vynaložené na případné odřezky z desek. Také je nutné zvážit lokalitu, kde bude zastřešení stát, vzhledem ke sněhovým podmínkám.

Výběr krytiny tak není vůbec jednoduchou záležitostí. Pokud vůbec nemáte žádnou představu o typu krytiny (průhledná, průsvitná, neprůhledná, sklolaminátová, polykarbonátová), tak doporučujeme návštěvu nejbližší prodejny, kde vám pomohou vyškolení poradci. Pokud již máte základní představu o typu desek, tak doporučujeme navštívit specializovaný e-shop www.polykarbonat.cz, kde je možné všechny druhy prosvětlovacích desek jednoduše objednat.

Pro průsvitné obloukové zastřešení, případně chcete-li docílit rovný hladký vzhled střechy, doporučujeme klasický komůrkový polykarbonát Marlon ST. Tento materiál se používá všude tam, kde je nutné střechu prosvětlit a současně zamezit uniku tepla - v zimních zahradách, bazénových zastřešeních, u výplní skleníků. Montáž však není jednoduchou záležitostí. Je vyžadováno rozsáhlé originální montážní příslušenství a specifické pracovní postupy. Pro montáž doporučujeme odbornou firmu.

Pro ty, co si chtějí montáž provést sami, je v nabídce speciální druh polykarbonátových desek pod názvem Sunpal. Jde o komůrkové desky se speciálním okrajovým zámkovým systémem, kterým se desky spojují. Desky jsou na svých krajích opatřeny „zaklepávacími zámky“, které umožňují natlačením spojovací lišty přesné a rychlé spojení dvou desek. Nesporná výhoda tohoto systému spočívá především v jeho extrémně jednoduché montáži a absolutní těsnosti proti vodě.

Systém neumožňuje chybné sestavení, buď je smontovaný dobře a pak je 100% těsný, nebo prostě sestavený evidentně není. Díky tomuto systému hlavně odpadá jakékoliv vrtání do desek. Desky Sunpal nabízí společnost Lanit Plast i jako připravené stavebnice, kde si lze vybrat z nabídky jen podle požadovaného rozměru střechy a obdržíte kompletní zastřešení včetně všech spojovacích prvků.

Zajímavou a hlavně levnější variantou jsou profilované sklolaminátové či polykarbonátové desky v podobě vln či trapézu, které se velmi rychle a snadno montují. Využití nacházejí především jako ochrana před sluncem, deštěm a krupobitím, nebo když potřebujete prosvětlenou střechu. Proti komůrkovým deskám tyto krytiny postrádají tepelnou izolaci. Skvělé uplatnění naleznou jako zastřešení zahradních pergol, teras či garážových stání.

Jednou z variant trapézových desek jsou povrchově úplně hladké a průhledné trapézové desky Marlon CS a Suntuf CS, které svojí světelnou propustností až 91% zajistí maximální prostup světla. Tento typ desek doporučujeme pro zastřešení přístřešků u domu v místě okna do místnosti.

Nejoblíbenější jsou ale desky Marlon CSE Original. Mají podobu trapézové nebo vlnité desky dodávané ve dvou barvách. Na vnitřní straně má deska hrubší povrchovou strukturu, která výrazně láme procházející světlo. Desky pak nejsou průhledné, ale průsvitné a vytvářejí velmi příjemné rovnoměrné osvětlení. Desky lze použít i k prosvětlení přístřešku pro auto nebo zasklení verandy. Nemálo zahrádkářů uplatní průsvitný čirý MARLON CSE Original i při zasklívání skleníků. Montáž je neuvěřitelně jednoduchá a levná. Stačí jen vrut s ochrannou čepičkou, distanční podložka a pak už jen trocha času a šikovnosti. Deska se na jedné straně přišroubuje k nosné lati, druhá se přeloží přes krajní vlnu a také se přišroubuje.

Zájemci o neprůhlednou plastovou krytinu mohou zvolit polykarbonátové desky Sunopak v červené, šedé a zelené variantě. Desky Sunopak jsou pouze neprůhlednou verzí trapézových desek z polykarbonátu. Jejich největší výhodou je bezkonkurenčně nejnižší hmotnost (ve srovnání s kovovými krytinami) a jejich absolutní odolnost vůči korozi. Desky jsou opět opatřeny extrémně kvalitním „přitaveným“ jednostranným UV filtrem (na slunci nekřehnou ani neblednou).

Nejlevnějším produktem v nabídce firmy LANIT PLAST, s.r.o. pro dům a zahradu jsou desky nebo role z vlnitého sklolaminátu. Vyrábí se jako desky nebo jako vlnitá role. Sklolaminátová krytina je na trhu prosvětlovacích krytin nejlevnější, takže od ní nelze očekávat úplně špičkovou kvalitu. Záruka na nerozbitnost krupobitím je pouze pět let a ani trvanlivost krytiny nedosahuje hodnot jako u polykarbonátu.

Proto při výběru krytiny bychom měli vždy zvážit, k čemu nám má krytina hlavně sloužit a co od ní požadujeme. V každém případě doporučujeme konzultaci s odborníky společnosti Lanit Plast, jednoho z největších českých dovozců a prodejců střešních prosvětlovacích desek.

Více informací na www.lanitplast.cz.

Autor: Lanit Plast , s.r.o. (text a foto)

Související články

Zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem 7  fotek

Zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem

Základní informace a přehled prosvětlovacích desek pro zastřešení pergol jsme si ukázali v minulém článku. Teď vám ukážeme, jak správně namontovat kom ...


Moderní trendy pro zastřešení pergol 10  fotek

Moderní trendy pro zastřešení pergol

Dát si v létě pod pergolou kávu je přáním mnohých z nás. Ne každý má to štěstí a má zahrádku, na kterou by mohl pergolu umístit. Když už to místo máme ...


Příjemná změna: polykarbonát v bytě 5  fotek

Příjemná změna: polykarbonát v bytě

Že skleníky dnes už nejsou často ze skla, jsme si na rozdíl od nejrůznějších náhražek v potravinách zvykli, a po překonání přirozené nedůvěry jsme si ...


Střecha nejen pro nářadí 8  fotek

Střecha nejen pro nářadí

Když chcete mít krásnou zahradu, nevystačíte s motykou za dveřmi. Čím je pozemek větší, tím větší množství nářadí budete nejspíš považovat k zahradní ...


Je to v suchu čili chvála vchodové stříšky 7  fotek

Je to v suchu čili chvála vchodové stříšky

Když člověk stojí před domem - a je lhostejné, zda je to vilka, rodinný domek a nebo panelák - po kapsách štrachá klíče a prší mu přitom za krk, je to ...


Plasty pro dům a zahradu - 1.díl 6  fotek

Plasty pro dům a zahradu - 1.díl

O nesporných kvalitách plastů se dnes můžeme přesvědčit na každém kroku. Přicházíme s nimi do styku den co den, aniž bychom si uvědomili jejich význam ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×