Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/plastovy-okap-pro-vasi-pergolu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Plastový okap pro pergolu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plastový okap pro vaši pergolu

Plastový okap pro vaši pergolu
... aneb vyzkoušeli jsme za vás a to na vlastní kůži, jak dobře se pracuje s plastovými okapy Marley od firmy GLYNWED. Pergolu jsme do okapů oblékli za pouhé dvě hodinky, ale to jsem ještě zdržoval s focením, čas by šel zkrátit na polovinu.
reklama

Poslušná voda

Voda je život a bez ní to moc nejde. V letošních letních vedrech, kdy vyhlížíme každý mráček, to platí dvojnásob. Když je vody moc, podmáčí nám zahradu i dům, když je jí málo, není čím zalévat zahrádku. Nejlépe je naučit vodu poslouchat. Pomocí okapové skládačky to půjde snadno a se sestavením si také poradíme.

Okapy potřebujeme nejen na pergolu, ale i na garáž, zahradní domek nebo celý dům. Výhodou je, že plastové okapy jsou lehké, není je třeba natírat.Musíme jenom zkrátit na potřebné délky žlab a svody a namontovat. Celý systém je jednoduchá skládačka. Montáž zvládneme se základním nářadím: jemnou pilkou na kov nebo dřevo pro krácení profilů, vykružovací pilkou o vhodném průměru a akumulátorovým vrtacím šroubovákem. Neobejdeme se ještě bez metru a tužky, ale jinak je to vše.

Sám sobe klempířem

Systém se spojuje pouze nastrčením nebo zacvaknutím jednotlivých částí.

Výhodou jsou nastavitelné háky, které si můžeme upravit podle sklonu konstrukce střechy nebo krovu. Nastavitelné jsou mírně také výškově, takže spádování není žádný problém. V systému jsou i neplastové prvky – jsou to kovové háky, které si můžeme podle potřeby rovněž přihnout. Jednoduché menší stavby zvládneme snadno sami, na větší je vhodné poprosit kamaráda. Lépe se bude měřit i montovat.

Šetříme čas i barvu

Nespornou výhodou plastových okapů je to, že se nikdy nemusí natírat. Barva není levná a ušetříme i čas, který bychom museli natírání věnovat. Mezi další výhody patří i veliká odolnost použitého plastu v zimě. Led a sníh mu nijak nevadí (a protože jsou okapy z plastu, nestávají se kořistí zlodějů, kteří by je chtěli zpeněžit ve sběrných surovinách).

Montáž

Před nákupem si změříme potřebnou délku svodů a žlabů, spočítáme potřebná kolena, spojky a zakončení. Žlaby se prodávají v délkách po metrech (1, 2, 3, 4, různé délky podle průměru). Jsou i různé profily, klasický půlkulatý a hranatý. Systém s hranatým profilem se však musí lepit, zatímco půlkulatý profil je nacvakávací a rozebíratelný. Rozdílné mohou být průměry profilu a to 75, 100, 125 a 150 mm. Podle barvy střechy nebo omítky si můžeme také vybrat vhodnou barvu okapového systému.

Rozvrhneme si umístění háků, které budou okap držet, délku žlabu upravíme pilkou na kov. Přišroubujeme držáky a na odřezku žlabu vyzkoušíme správné nastavení jejich sklonu. Zkusmo zafixujeme správný sklon háků šroubkem a máme je připraveny k nacvaknutí žlabu, definitivně je zafixujeme až po sespádování a sesazení celého žlabu.

Vyměříme si místo pro zasunutí svodné trubky, nejprve menším vrtákem provrtáme žlab, abychom mohli pokračovat vykružovací pilkou. Při volbě průměru pilky vycházíme z velikosti svodné trubky a příslušného spojovacího dílu.

Nasadíme díly žlabu do držáků a zkontrolujeme správný sklon, nacvakneme spojovací části a srovnáme sespádování žlabu okapu. Na místa svodu nasadíme spojovací díly.

Přidáme koncové díly žlabu.

Nasadíme svodné koleno a trubky. Svodné trubky připevníme ke konstrukci stavby. Kolena jsou ohnutá v uhlu 87%, aby byl zachován spád.

Konec svodné trubky můžeme vést do kanálku, do trávníku nebo na něj můžeme nasadit ozdobnou koncovku a vodu vyvést třeba na kamínky.

Tip

Svodovou část můžeme ještě doplnit o sběrnou klapku. Tu před deštěm jednoduše vyklopíme a voda nám pak steče do připravené nádrže nebo sudu. Plastové okapy neuvolňují těžké kovy a jsou proto vhodné ke sběru dešťové vody k dalšímu využití třeba na zahradě.

Další informace o plastových okapech se dozvíte na www.glynwed.cz.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Stavba pergoly 29  fotek

Stavba pergoly

Přemýšlíte o stavbě pergoly a hledáte inspiraci? Podívejte se, jak do jedné krásné zahrady přibylo příjemné posezení. "Vloni v dubnu zjistila manže ...


Jak se staví zděná pergola 8  fotek

Jak se staví zděná pergola

Stavba zděné pergoly je dobrým rozhodnutím. Má nesčetný počet výhod, mimo jiné i dlouhou životnost, vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i pr ...


Jak ušetřit za vodu 8  fotek

Jak ušetřit za vodu

O tom, že je voda bohatství, nepochybují jen na Sahaře. I u nás je už teď drahá. Kdo umí tu z kohoutku nahradit třeba vodou dešťovou, šetří svou kapsu ...


Montáž plastových okapů od Marley

Pokud vás už omrzelo neustále natírat nevzhledné okapy a trávit část své dovolené vždy stejně - na žebříku s barvou v ruce? Máme pro vás připravené je ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×