Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plastová nebo dřevěná okna?

Plastová nebo dřevěná okna?

Každý typ oken má svoje nesporné výhody, ale i nevýhody. Pro plastová okna mluví především snadná údržba, dostupnost a nízká pořizovací cena. Dřevěná okna pak nabídnou především využití přírodního materiálu, vyšší statickou únosnost oproti plastovým profilům a možnost výroby podle přání zákazníka. Jaké jsou vlastnosti plastových a dřevěných oken? Mají tyto materiály nějaké nevýhody?

reklama

Dřevěná okna a jejich vlastnosti

Dřevěná okna jsou vynikající pro výplň stavebních otvorů tam, kde požadujete větší podíl přírodních materiálů. Dřevo vyniká obecně velmi solidní životností, avšak zanedbaná údržba se může během několika let negativně podepsat na stavu rámů. Hlavní výhodou zůstávají velmi dobré tepelně technické vlastnosti. Dřevo je materiál snadno zpracovatelný a tak jediné omezení se vztahuje na výrobce, který může vyrábět tvary podle toho, jaké má k dispozici vybavení. Úplně bezproblémová možnost změny hloubky zasklení snižuje riziko vzniku nežádoucího tepelného mostu.

Nevýhoda dřevěných oken spočívá ve vyšší pořizovací ceně při porovnání s bílými plastovými okny. Vlivem reakce na zvýšenou vzdušnou vlhkost je zde nutnost pravidelného obnovování nátěrových ochran po přibližně pětiletém období. Velkým škůdcem je ultrafialové záření a nevhodné povětrnostní podmínky, způsobující vyblednutí barvy rámů a postupné zvětrávání zasklívacích hmot.

Vlastnosti plastových oken

Plastová okna se používají jako výplň stavebních otvorů především u novostaveb a starších bytových domů, které procházejí procesem zateplení. Velkou výhodou je jejich nízká pořizovací cena a velice dobrá barevná stálost, daná využitím UV stabilizace. Ta brání postupnému blednutí rámů vlivem ultrafialového záření. Pro lepší tepelně technické vlastnosti používají výrobci metodu vyplnění některých komor polyuretanovou pěnou, což důsledně brání tepelným ztrátám z prostoru ven.

Bezúdržbovost plastových oken je konspirační teorií, nikoliv pravdou. Tak jako jiné typy oken, i plastová okna vyžadují pravidelnou, leč poměrně jednoduchou údržbu. Ta spočívá především v pravidelném mytí alespoň jednou za půl roku a mazání pohyblivých otevíracích mechanismů a pantů. Tím, že profily a sklo zbavíte špíny, okna budou stále jako nová, a to i za předpokladu použití agresivnějších chemických látek. U plastových oken je také nutné pravidelné větrání, protože tato okna mají velmi dobrou těsnost, ve vlhčích a nevětraných prostorách je to především z důvodu prevence proti vzniku plísní.

Nevýhoda plastových oken spočívá především v přitahování prachových částic, protože plasty mají tendenci elektrostaticky působit na nečistoty. Menší, avšak v běžném použití neznámá nevýhoda, je menší statická únosnost. Také v létě může dojít, zvláště na tmavých barevných odstínech, k velkému nárůstu teploty. To vede až k trvalé deformaci, která není z praktického hlediska opravitelná. Mnohem horší jsou však deformace rámů kolem oken, vyžadující jejich vybourání a výměnu za bezvadné. Poškozený rám totiž znemožní v extrémním případě i otevření a zavření okna.

Výměna oken za nové

V rámci vytipování dodavatele ať už dřevěných nebo plastových oken se vám rozhodně vyplatí zažádat si o vyměření a cenovou nabídku minimálně u dvou subjektů najednou. Technik provede zaměření a následně vygeneruje kompletní cenovou nabídku, kterou zasílá žadateli e-mailem. Díky tomu je možno mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat a vybrat tu výhodnější. Ačkoliv dodavatelů oken je spousta, v podobných řešeních oken se mohou ceny lišit až o desetitisíce korun.

Po vybrání a objednání oken musíte minimálně pět týdnů nebo více čekat, než okna budou vyrobeny. Při výměně dojde k vysazení starých oken, vybourání původních rámů a začištění pro osazení těch nových. Montáž pokračuje tak, že do otvorů jsou zarovnány a usazeny rámy nových oken, nasazena okna samotná a následně namontovány vnější ochranné prvky, jako je například krycí plech mezi okno a původní okenní parapet. Montáž je dokončena upevněním žaluzií. Další den je celá činnost dokončena zednickým začistěním. Po vyschnutí směsi přistupte k výmalbě a můžete se těšit z příjemného prostoru, který velice prokoukl.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Výměna okna 29  fotek

Výměna okna

Dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit? Vyměňte je za nové.


Okna a dveře s novým kabátem 21  fotek

Okna a dveře s novým kabátem

Působením povětrnostních vlivů – deště, mrazu, větru, slunečního žáru – časem poškodí i ten nejkvalitnější nátěr, čímž je celkově znehodnocen estetick ...


Antikutil - vokna pánů stavitelů 7  fotek

Antikutil - vokna pánů stavitelů

Mám rád hezké domky a stavby, občas si v duchu řeknu: "Tak tohle bych udělal takhle" nebo "Tohle by se mi líbilo trochu jinak". A pak se musím zastavi ...


Dopřejte si kvalitní okna budoucnosti již dnes 5  fotek

Dopřejte si kvalitní okna budoucnosti již dnes

Renovujete svůj byt nebo stavíte nový dům? Investice do energeticky úsporných stavebních prvků vzhledem k rostoucím cenám energií je určitě rozumný kr ...


Je potřeba pečovat i o plastová okna? 3  fotek

Je potřeba pečovat i o plastová okna?

Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé, ale jejich nespornou výhodou je to, že nevyžadují kromě běžného umytí prakticky žádnou speciáln ...


Proč moderní okna potřebují údržbu 5  fotek

Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×