
Internetový hobby receptář
reklama
Zimolez je dřevina, která skutečně nezklame. Z neuvěřitelně široké škály druhů si můžete vybrat dřeviny popínavé, stálezelené, výrazně kvetoucí i skalkové. Jejich různorodost nám umožňuje je vysadit prakticky všude, kde mají jen trochu příhodné podmínky.
Vzhledem k tomu, že centrum přirozeného výskytu zimolezů je v mírných oblastech severní polokoule, můžeme si být jisti, že před sebou máme odolný druh, který dobře snese naše klimatické podmínky. Jistě se najdou noví šlechtěnci a hybridy, jenž budou vyžadovat nějakou péči navíc, ale tak tomu bývá téměř u každého druhu. Každopádně je ale z čeho vybírat. Je jen na nás, jakého zástupce si vybereme.
Až si představíme jednotlivé skupiny a druhy podrobněji, možná ani neuvěříte, že se stále jedná o ten samý druh. Všechny zimolezy však spojuje jejich zajímavé květenství. Květy jsou pětičetné, korunka dvoupyská s trubkou. Jejich barva je nejčastěji bílá, žlutavá, růžová, fialová a červená. Květ se obtížně popisuje, pro představu lépe poslouží fotografie nebo živá ukázka. Jakmile jednou květ nakoukáte, poznáte zimolez vždy, ať je jeho vzhled jakýkoliv. Všechny zimolezy také bohatě plodí, nejčastěji červenými bobulemi.
Jako první se podíváme na skupinu opadavých keřů:
Keřovité zimolezy jsou sadovnicky nepostradatelné, představují nezbytnou součást zeleně ve městech a parcích. Snesou suché a chudé půdy, slunce i polostín. Zimolez můžeme nechat v jeho přirozeném tvaru, dobře se ale hodí i na vyšší živé tvarované ploty. Jedná se o včelařsky významný druh. Dorůstá až do 3 metrové výšky, působí zdravým a vitálním dojmem, netrpí na napadání chorobami a škůdci, pouze u zimolezu tatarského můžeme občas najít mšice.
Stálezelené keřové lonicery jsou nízké, jemnolisté keříky, které můžeme využívat podobně jako skalník (Cotoneaster). Představují zvlášť dobrý materiál pro tvarované živé plůtky. Květy jsou vždy žlutobílé a voní. Stejně jako ostatní stálezelené druhy i zimolezy preferují polostinné stanoviště, humóznější a vlhčí půdu.
Pnoucí druhy zimolezů rostou ovíjivým způsobem a můžeme jim nabídnout jakoukoliv oporu, nejsou nijak vybíravé. Porostou stejně dobře na treláži, svisle tažených drátech, pergole… Rostou středně bujně, jejich výška se pohybuje okolo 5 metrů. Popínavé lonicery se velmi dobře množí v domácích podmínkách hřížením. Stačí nechat šlahoun v kontaktu se zemí a sám pustí kořeny. Úspěšnost a rychlost procesu podpoříme tím, že šlahoun zahrneme zeminou.
Zimolez roste na Kamčatce a na Kurilských ostrovech. Je to keř dorůstající výšky 1 až 2 metry.
Středo a západoevropská dřevina. Vstřícné listy na rozdíl od mnoha druhů zimolezů nejsou srostlé. Ovíjivá liána.