Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/pepuv-tip/tiskove-zpravy/pozvanka-mistrovstvi-cr-v-drevorubeckem-sportu-stihl-timbersports): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Mistrovství ČR v dřevorubeckém sportu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pozvánka - Mistrovství ČR v dřevorubeckém sportu STIHL Timbersports

Pozvánka -  Mistrovství ČR v dřevorubeckém sportu STIHL Timbersports
Sportovně rekreační areál Hlučín v Hlučíně u Ostravy se od středy 21. května stane útočištěm pro všechny milovníky adrenalinových dřevorubeckých sportů.
reklama

Letošní závodní sezóna v dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS® má již za sebou oba kvalifikační závody. Tento divácky velmi atraktivní, adrenalinový sport si každým rokem získává více diváků a fanoušků. První závod proběhl 3. května v Sušici a druhý 17. května v Olomouci. V obou závodech dominoval předloňský vítěz mistrovství ČR Jan Svoboda ze Vsetínska. Obě druhá místa získal Jan Wawrů z Vimperka a společně s dalšími dvanácti borci se kvalifikovali na otevřené Mistrovství ČR, které se koná již tuto neděli 25. května ve sportovně rekreačním areálu Hlučín v Hlučíně u Ostravy (výsledky obou kvalifikačních závodů a seznam postupujících najdete v příloze). Na mistrovství se představí celkem 14 závodníků. Účast má zajištěnou David Síla, jako loňský vítěz a čtrnáctého určí na divokou kartu trenéři během přípravných kempů. Nebude chybět ani ikona tohoto sportu, čtyřnásobný mistr Evropy a třetí z MS, Martin Komárek, který každou disciplínu uvede exhibičním vystoupením. Představí se i zámořský závodník z USA Carson Bosworth, který bude působit i jako trenér na přípravném kempu.

Otevřené Mistrovství České republiky 2008 bude hostit v neděli 25. května sportovně rekreační areál Hlučín v Hlučíně u Ostravy. Tomu bude již tradičně předcházet čtyřdenní tréninkový kemp, kde si bude moci tento adrenalinový a netradiční sport vyzkoušet opravdu každý. Stačí se jen včas přihlásit na www.timbersports.cz (v sekci kempy). Není ani vyloučené, že se i naprostý nováček může kvalifikovat na divokou kartu do nedělního mistrovství ČR. Trenéry na kempu budou kromě Martina Komárka, americký matador Carson Bosworth a trenér reprezentace Pavel Veverka.

Závodníci se představí v pěti disciplínách: Standing Chop (přesekávání stojícího kmene), Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou), Single Buck (řezání ruční pilou), Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene) a Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce) – popis disciplín. Jednotlivé disciplíny v exhibici představí Martin Komárek. Vrcholem jistě bude ukázka disciplíny Hot Saw – řezání obří motorovou pilou o váze cca 27 kg a výkonu více než 62 koní. Za zmínku také jistě stojí i exhibice v královské disciplíně Springboard – sekání ve výšce tří metrů nad zemí, kdy si borec pomáhá dvěmi pomocnými prkny zaraženými do kmene.

Pro diváky bude kromě velmi atraktivního klání těchto novodobých „drvoštěpů“ připraven i doprovodný program plný soutěží a akcí pro ty nejmenší. Vstup na akci je tradičně ZDARMA. Závod startuje v 11 hodin. Moderátorem bude Tomáš Krejčí.

Organizátorem a sponzorem tohoto klání je společnost Andreas STIHL, která je celosvětovou jedničkou na trhu s motorovými pilami, které vyrábí již od roku 1926. Partnery akce jsou Jeep a PK Realizace.

Více informací o tomto sportu naleznete na webových stránkách www.timbersports.cz

.

Popis jednotlivých disciplín

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přesekat mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přeseká kmen.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví až při dopadu druhého kotouče na zem.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou)

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)

Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín ze všech dřevorubeckých sportů. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena se pohybuje v ralecích přes 100 000 Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene, a to v co nejkratším čase.

Více informací o tomto sportu a přihlášku do tréninkového kempu mohou zájemci najít na webových stránkách www.timbersports.cz.

Andreas STIHL spol. s r.o.

Andreas STIHL spol. s r.o. je dceřinou společností koncernu STIHL AG a výhradním obchodním zastoupením tohoto světového výrobce malé lesní a zemědělské mechanizace v ČR. Historie společnosti STIHL sahá do roku 1926, kdy Andreas Stihl založil s několika spolupracovníky nevelkou strojírenskou firmu. Dnes společnost STIHL zaměstnává více než 7 800 pracovníků na celém světě. Důraz na inovace, uplatňování progresivních technologií i poznatků vlastního výzkumu – to jsou základy, na kterých stojí proslulá kvalita a spolehlivost produktů STIHL.

Autor: Komerční prezentace (STIHL)

reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×