Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/pepuv-tip/tiskove-zpravy/mistrovstvi-evropy-stihl-timbersports-series): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES

Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES
Mistrovství Evropy STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES se blíží mílovými kroky. V tyrolském St. Johannu v Rakousku se od 5. do 7. září koná mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES. Představí se celkem šestnáct nejlepších evropských borců. Jedenáct z nich postoupilo do závodu přímo, pět dalších míst je určeno pro nejlepší z páteční kvalifikace. Poprvé v historii se představí i závodníci z Irska a Švédska. Soutěží se v šesti závodních disciplínách, vítězem se stane nejkomplexnější atlet, který nejlépe zvládne nástrahy všech disciplín.
reklama

Očekává se, že do tyrolského St. Johannu se sjede více než 10 tisíc diváků, aby si nenechali ujít souboj nejlepších Evropanů v dřevorubeckých sportech – STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES. Tři závodní dny odstartují v pátek 5. září kvalifikací. V té se bude rozdávat pět postupových míst do hlavního sobotního závodu. V sobotu se představí 16 borců a neměli by chybět ani naši dva zástupci: Martin Komárek (jeden z favoritů – čtyřnásobný mistr Evropy a bronzový z předloňského MS) a Jan Svoboda (vítěz letošního MČR).

Martin Komárek se účastní již páteční kvalifikace a k tomuto neobvyklému kroku říká: „Vzhledem k tomu, že každá země má jen jedno přímé postupové místo na ME, pokusím se v páteční kvalifikaci vybojovat start i pro Honzu Svobodu. Věřím, že by se to určitě mělo povést a v sobotním závodě bude mít Česká republika, jako jedna z mála, dvojí zastoupení.”

V sobotu 6. září se rozhodne o novém mistru Evropy, který bude korunován v nádherném prostředí přírodní scenérie místních horských štítů. Jedenáct přímých postupujících z Rakouska, Švýcarska, Francie, Španělska, Beneluxu, Polska, České republiky, Irska, Velké Británie, Dánska a Německa, bude doplněno pěti nejlepšími z kvalifikace. Neděle bude ve znamení závodu štafet, kde nastoupí za ČR: Martin Komárek (Standing Chop), Jan Wawrů (Single Buck), Jan Svoboda (Underhand Chop) a Jan Kamír (Stock Saw).

A jak hodnotí své naděje čtyřnásobný ME Martin Komárek: „Po loňské poněkud smolné sezóně, kdy mě celý rok provázelo zranění ramene, je ta letošní o poznání lepší. Přípravě jsem věnoval maximum a skoro měsíc jsem strávil v USA, kde jsem trénoval a úspěšně se zúčastnil americké série, což je asi nejtěžší a nejprestižnější série ve STIHL TIMBERSPORTS. Úroveň je ještě vyšší než na mistrovství světa, protože zde závodí jen ti nejlepší, bez ohledu na to z jakého pochází státu. Osobně si samozřejmě pomýšlím na medaili, ale bude záležet na momentální pohodě, samotném průběhu závodu a především i na formě mých soupeřů. Rád bych si vylepšil svá osobní maxima v jednotlivých disciplínách a poté mohu směle zaútočit na medaile.“

Přehled finálových disciplín:

 • Spring Board (přesekávání kmene z prkna ve výšce)
 • Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)
 • STIHL Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
 • Single Buck (řezání ruční pilou)
 • Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
 • Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)


  • Organizátorem a sponzorem tohoto klání je společnost Andreas STIHL, která je celosvětovou jedničkou na trhu s motorovými pilami.

   Více informací o tomto sportu na www.timbersports.cz

   Zajímá vás, co se skrývá za tajemnými názvy disciplín?

  • Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)
  • Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přesekat mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přeseká kmen upevněný na vrcholu klády.

  • STIHL Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
  • Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví až při dopadu druhého kotouče na zem.

  • Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)
  • Disciplína simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

  • Single Buck (řezání ruční pilou)
  • Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

  • Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
  • Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

  • Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)
  • Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena je více než 100 000 Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene v co nejkratším čase.

   Autor: Tisková zpráva, maXmedia s.r.o. (text), Pavel Jílek (foto)

   Související články

   Vyžínače na dočištění, ale i na vzrostlou trávu 22  fotek

   Vyžínače na dočištění, ale i na vzrostlou trávu

   Vhodným doplňkem a někdy i celou alternativou ke klasické sekačce je vyžínač. Ten se hodí všude tam, kam se sekačka nedostane, ale poslouží i v pod ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×