Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/pepuv-tip/tipy-a-triky/proc-a-jak-digitalne-fotografovat): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Proč a jak digitálně fotografovat - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Proč a jak digitálně fotografovat?

Proč a jak digitálně fotografovat?
Léto je podle kalendáře za dveřmi a podle počasí u dávno přišlo k nám a s ním i doba dovolených. Nezbytným průvodcem na cestách, výletech i prázdninách je pro většinu z nás fotoaparát. Připravili jsme pro vás několik rad a návodů, které vám pomůžou pořídit co nejpovedenější fotografie. V prvním díle našeho seriálu vám prozradíme především jak vytvořit správnou kompozici snímku.
reklama

Na úvod si můžeme prozradit, že hlavní výhodou digitálních fotoaparátů oproti klasické fotografii je možnost nafotit stovky fotografií rychle, s okamžitou kontrolou a prakticky s nulovými náklady. Takže by se dalo říci, že pár rad, jak na to, je téměř zbytečných. Ovšem existují situace, kdy se i malé know-how vyplatí a hlavně se odrazí na výsledku. I když pochopitelně nějakou kompozici jistě vyřešíte i metodou pokus–omyl.

Jak na kompozici

Jak se tedy správně zaměří fotografovaná scéna? U správné skladby obrazu je důležité, abyste neměli od fotografovaného objektu ani velký odstup, ovšem ani příliš malý odstup. Pokud máte příliš velký, tak se vám například snadno stane, že na snímku vaší rodiny před Národním muzeem si osob nikdo nevšimne, zato budova bude vidět v celé kráse. Naopak při nedostatečném odstupu často vznikají tzv. „useknuté“ hlavy či nohy, tedy že se vám fotografovaná osoba nevejde celá do záběru. Velice častou chybou začínajících fotografů je také nevhodné pozadí snímku, které často zničí celkový dobrý dojem z fotografie. Proto je nejlepší radou následující: Před stiskem spouště si fotografovanou scénu raději dvakrát podrobně prohlédněte (nejlépe na LCD displeji) a zvažte, zda má snímek vyváženou kompozici.

Správná kompozice

Nesprávná kompozice

Dále pár praktických rad „ze života“.

Jak na západ slunce?

Při fotografování západu slunce, kdy se při jeho zdokumentování budete potýkat většinou s nedostatkem světla, nikdy nepoužívejte blesk. Raději nastavte citlivost na vyšší číslo (třeba 200 ISO), pak je ale nebezpečí zrnitosti nebo prodlužte dobu závěrky, klidně na několik sekund (pak ale nezapomeňte na použití stativu). Stejně postupujte i při fotografování v noci, pouze použijte ještě vyšší číslo citlivosti, ovšem už kolem hodnoty 400 ISO bývají fotografie většinou znehodnoceny šumem.
Zmíněné západy slunce se dají dobře fotografovat i pomocí jemné korekce expozice. Nastavte například korekci –1 EV, a pak můžete hodnotu citlivosti ISO naopak klidně snížit i na ISO 100.

Co s protisvětlem?

Další rada zní: Vyhněte se fotografování v protisvětle! V těchto situacích totiž většinou dochází ke špatné expozici snímku. Pokud však budete nuceni fotit v protisvětle, pak si poslechněte fintu zkušených fotografů. Tentokrát naopak blesk použijte (i když se to na první pohled zdá nesmyslné), protože tím silně osvětlíte nejbližší objekty, a tak vyvážíte celkový jas snímku.

Protisvětlo správně

Protisvětlo nesprávně

Vyhněte se červeným očím

Dejte si při fotografování pozor na populární "„červené oči“. Jestliže jste někdy fotili své bližní zblízka s bleskem, pak dobře víte, že potom vypadali spíše jako upíři. Pomoc je relativně snadná. Téměř každý digitální fotoaparát nabízí několik režimů blesku, mezi nimiž je i režim redukující jev červených očí na minimum. Celá řada modelů fotoaparátu dnes nabízí i dodatečnou korekci červených očí hned po nafotografování.

Fotíme vodní hladinu

Dalším problémem, se kterým se můžete setkat, je fotografování hladiny vody: jde o různé odlesky od vln, v případě jasně slunečného dne potom může nastat až zrcadlový efekt. Pokud vynecháme drahé řešení, jako je použití některého z filtrů, zkuste nastavit bodové měření expozice (pokud váš fotoaparát nabízí tento způsob měření expozice). Zaměřte bod na místo, podle kterého bude elektronika exponovat, a pak bez problémů vyfotíte osobu stojící u „prasátka“ házejícího pobřeží. Černé tváře s prosluněným pozadím a lesknoucím se mořem na fotce potom určitě nenajdete. Nezapomeňte také na to, že lehkým zmáčknutím spouště vám přístroj sám nastaví optimální expozici pro danou situaci, teprve potom spoušť domáčkněte a udělejte fotografii.

Připraveno ve spolupráci s Fujifilm CZ, s.r.o.

Autor: Marek Kuřina, Fujifilm CZ (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Tak se fotí s vodníkem 11  fotek

Tak se fotí s vodníkem

Dnes vám, jak jsme slíbili, přinášíme další ukázky fotografií, pořízených vodotěsným fotoaparátem FinePix Z33WP na souši i pod vodou. S tímto přístroj ...


Natáčejte video fotoaparátem 6  fotek

Natáčejte video fotoaparátem

Digitální fotoaparáty dnes samozřejmě zvládají nejenom „produkovat“, tedy exponovat fotografie, ale umí také natočit (většinou ozvučený) videozáznam n ...


Jak fotografovat pod vodou 6  fotek

Jak fotografovat pod vodou

Podmořský svět je jedním z nejvíce fascinujících míst na naší planetě. Překypuje životem nejrůznějších druhů živočichů od korálů, sasanek přes hejna r ...


Jak si správně vybrat akumulátory 6  fotek

Jak si správně vybrat akumulátory

Jistě se Vám už několikrát stalo, že jste vložili do fotoaparátu své NiMh AA / AAA akumulátory, které jste nedávno plně nabité uložili do šuplíku a ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×