Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Péče o trávník není tak složitá, jak se může zdát

Péče o trávník není tak složitá, jak se může zdát

Péče o trávník představuje komplexní soubor činností. Jejich výsledkem je pěstěný a sytě zelený travní koberec. Při pracích v průběhu celého roku se snažíme vyhýbat použití chemie, protože nesvědčí drobným organismům. Ty pracují pro nás neviditelně pod povrchem a zajišťují likvidaci zbytků trávy a také vzdušnost travního drnu. Abychom dosáhli skvělých výsledků, při péči o trávník se neobejdeme bez zahradních strojů.

reklama

Péče o trávník začíná prořezávkou

Jarní péči o trávník začneme zhodnocením jeho stavu. Silně zamechovaný nebo zplstnatělý porost vyžaduje urychlené řešení v podobě vertikutace. Jde o metodu, kdy strojem, který je vybaven otočnou hřídelí s několika čepelemi, prořezáváme zelený koberec. Tím dojde k částečnému očištění plochy od mechu a dalších nečistot. Jsou nežádoucí, protože vytvářejí bariéru, bránící přísunu vody a živin. Tyto dvě složky patří k nejdůležitějším, co se výživy trávníku týká.

Chytrou možností pro zajištění celoroční péče o trávník je víceúčelový provzdušňovač, vybavený dvojicí hřídelí s možností výměny. Pro jarní oživení používáme hřídel vertikutační s noži, pro podzimní čištění před zimním odpočinkem, pak druhou s pružnými hrabicemi. Účinného sběru vyčesané hmoty do standardně dodávaného vaku dosáhneme jen tehdy, pokud je vyhazovací otvor vysoký i široký.

Oprava holých míst

Po zimě se stává, že v trávníku nalezneme lysá místa. Nemusíme smutnit, stačí nám k tomu motyka, hrábě a zakoupený pytel reparační směsi. Ta je složena z travního semene a smíchaná se substrátem. Holé místo nakypříme, uhrabeme a zasypeme touto směsí. Poté ji hráběmi opatrně rozhrabeme po celé opravené ploše. Nakonec vše udusáme lopatou nebo ručním travním válcem. Pravidelná zálivka nám zaručí, že směs vyklíčí za tři týdny až jeden měsíc od založení na plochu.

Nůž nebo vřeteno?

Hlavní období péče o trávník začíná v průběhu dubna s prvním sekáním. Narostlá zelená hmota je hustá a šťavnatá. Do sekání vyrážíme vždy s pečlivě udržovaným strojem. Nutnost je provedení výměny oleje v motoru, kontrola vzduchového filtru a nabroušení žacího elementu. Také se podíváme na pojezd - u rotační sekačky se po sezoně částečně ušpiní volnoběžky. Poznáme to podle skřípavých zvuků, pocházejících ze zadních kol. Na odstranění jevu nám stačí kolečka a pastorky sejmout, řádně včetně volnoběžek vymýt v benzinu a promazat. V prašném prostředí raději sáhneme po oleji, kdy zlehka natřeme pouze vnitřní stranu pastorku a kolíček.

Broušení nože provádíme stolní bruskou a nezapomeneme na vyvážení. Nůž posadíme na obrácený šroubovák středovým otvorem. Sledujeme, kam ostří táhne. Podle situace pokračujeme v broušení, až stojí nůž v rovině. Vřetenové sekačky jsou vysoce moderní, určené pro údržbu pečlivě zakládaných zelených koberců kolem novostaveb. Broušení vřetene a celkový servis před sezonou necháváme na specializovaném servisu. Ten si s touto problematikou dobře poradí.

Vždy sekáme maximálně jednu třetinu výšky trávníku a sekaný porost sbíráme do zapojeného vaku. Odpad mícháme s dalším organickým materiálem a ukládáme do kompostu.

Mulčovat nebo nemulčovat?

Mulčování je dnes součástí každé rotační sekačky. Tvarovaná zarážka je určena pro vložení do vyhazovacího tunelu. Pokud tráva nepřerůstá, takže není nutnost použít boční výhoz, sekaný porost je nadrobno nasekán a vracen do trávníku. V ideálním případě se za několik dní rozloží, aniž by na ploše zůstávaly nepěkné hromádky. Vznikají při mulčování velkého množství porostu. Výsledkem je poškozený porost, způsobuje to zahnívání velkého množství trávy. Nestačí se totiž rozložit.

Výživa trávníku

V průběhu roku přihnojujeme buď speciálními trávníkovými hnojivy nebo na jemno prosítovaným kompostem. Ten musí být prostý plevelů, abychom si zelený koberec nezamořili nezvanými hosty. Umělá hnojiva používáme podle jejich doporučení. Můžeme si také připravit tekutou směs, složenou z vody a menšího množství umělého hnojiva, které ve vodě rozpustíme. Od září hnojení omezíme. Naposledy hnojíme kompostem až po úklidu listí.

Několik závěrečných rad pro péči o trávník

  • Plevele odstraňujeme mechanickou cestou. Chemické přípravky jsou sice efektivní, avšak obsahují zdraví nebezpečné látky. Ty se dostávají do spodních vod.
  • V horkých dnech omezujeme sekání na minimum. Tím trávník chráníme před nadměrným odparem vláhy.
  • Mravenci v trávníku jsou pro některé z nás nezvanými hosty. Nelikvidujeme je za každou cenu, protože pozitivně přispívají k ochraně před klíšťaty. Ty přenášejí nebezpečné nemoci.
  • Na podzim z plochy odklidíme veškeré spadané listí. Ponechané na hromádkách na okraji zahrady, poslouží jako zimní úkryt pro ježky a další užitečné organismy.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník 22  fotek

Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník

Vertikutace je takové moderní slovo, jak už jsem jednou psal, které se skloňuje ve všech hobby řetězcích a u prodejců se zahradní technikou. Takový út ...


Plíseň sněžná v trávníku 3  fotek

Plíseň sněžná v trávníku

Plíseň sněžná je nejčastější a nejvážnější onemocnění trávníků, se kterým se setkáváme. Nejvíce se projevuje brzo na jaře po sejití sněhu. Typickým př ...


Údržba trávníku: jak na to? 6  fotek

Údržba trávníku: jak na to?

Údržba trávníku je systematický, celoroční a cílený proces. Jeho výstupem je vynikající zdravotní stav a hustý porost, odolný proti poškození. Jak ...


Regenerace trávníku po zimě 7  fotek

Regenerace trávníku po zimě

Každý rok se většinou na jaře zděsíme, když vidíme v jakém stavu se nachází trávník na naší zahradě. Na podzim vypadá skvěle, ale zima mu vždy dá z ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×